אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיהו פעיל הליכוד מהרצליה שישראל כץ כל כך רוצה למנות למשנה למנכ"ל האוצר

מיהו פעיל הליכוד מהרצליה שישראל כץ כל כך רוצה למנות למשנה למנכ"ל האוצר

הקשר של עו"ד ברק נפתלי עם שר האוצר החל כשזה היה פעיל בולט בסניף הליכוד בהרצליה. בהמשך מונה נפתלי למזכיר דירקטוריון נת"ע שהיה באחריות כץ ולראש מטהו במשרד המודיעין. לאחר שכץ נכנס לאוצר לנפתלי לא נשאר תפקיד בכיר. בכיר בשירות המדינה: "לכן לכץ היה חשוב למנות אותו לתפקיד בשכר של 35 אלף שקל פלוס רכב"

14.01.2021, 06:52 | עמיר קורץ

הקשר בין שר האוצר ישראל כץ לעו"ד ברק נפתלי, שאותו הוא ייעד למשנה למנכ"ל משרד האוצר (מינוי שטורפד) הולך שנים אחורה, לימים שבהם היה נפתלי פעיל בולט בסניף הליכוד בהרצליה.

ותיקי הסניף זוכרים את נפתלי (43), בוגר תיכון "הראשונים" בעיר, כמי שכבר בצעירותו נכנס לפעילות ב"נוער הליכוד". אחרי השחרור מהצבא, בתחילת שנות ה־2000, הפעילות הפוליטית הזו עלתה מדרגה. הוא נחשב לתומך נלהב של אריק שרון ומקורב לבנו. "עמרי שרון מאוד אהב את ברק והיה ביניהם קשר טוב", מספר גורם בליכוד. בשנת 2003, בתקופת כהונתו של שרון כרה"מ נבחר נפתלי ליו"ר הנהלת סניף הליכוד בהרצליה, תפקיד שמילא עד 2012, כשהיו"ר הנוכחי יוסי קוממי נחשב למקורבו. במקביל לפעילותו הפוליטית עבד נפתלי כעורך דין בתחום מקרקעין ותכנון ובנייה.

כץ מזהה את הפוטנציאל

בהרצליה זוכרים את תמיכתו של נפתלי בשרון ובתוכנית ההתנתקות, בוויכוחים שהוא ניהל אז עם הגרעין האידיאולוגי בליכוד בהרצליה, וגם עם תומכי בנימין נתניהו בסניף. שרון מצידו פעל למנות את נפתלי לעוזרו של מקורבו ואיש הליכוד עזרא בנימיני, אז יו"ר עמית של קק"ל. אולם המינוי לא צלח. לאחר ששרון עזב את הליכוד והקים את קדימה, זיהה כץ, שבעצמו היה ממקימי "מחנה שרון" בליכוד בשנות ה־80, את פוטנציאל הכוח של נפתלי בהרצליה, ו"סיפח" אותו למחנהו. "לברק היו הרבה מתפקדים בהרצליה, והוא נחשב אז לאיש הכי חזק בליכוד בעיר", מספר גורם בליכוד. "מאז הקשרים בין השניים התהדקו וכץ דאג לו בהמשך הדרך". לדברי גורם פוליטי נוסף בהרצליה, "ברק היה ידוע בעיר כפעיל פוליטי של כץ ונחשב מחובר אליו".

עו"ד ברק נפתלי עו"ד ברק נפתלי עו"ד ברק נפתלי

ב־2008 נבחר נפתלי למועצת העיר הרצליה מטעם הליכוד, והיה חלק מהקואליציה במשך קדנציה אחת. דרור עזרא, שהיה אז חבר מועצה אומר כי "אני זוכר אותו כבחור חכם, אבל הוא לא היה חבר מועצה בולט. אין לו ידע כלכלי מיוחד, בטח לו כזה שמתאים לתפקיד משנה למנכ"ל האוצר".

ב־2013, מונה נפתלי למזכיר דירקטוריון נת"ע, שהיתה אז באחריות כץ כשר התחבורה. מקורבי נפתלי אמרו אתמול כי הוא התמודד לתפקיד במכרז ועמד בכל התנאים, אולם ריחו של המינוי הפוליטי מבית מדרשו של כץ עמד באוויר. "לכולם אצלנו היה ברור שהוא האיש של ישראל כץ ושהוא מחובר אליו", אומר גורם בדירקטוריון נת"ע, שזוכר את נפתלי לטובה כ"חרוץ, ענייני, מקצועי ומחויב לתפקיד ללא משוא פנים".

ב־2016 כץ, שראה בנפתלי איש אמונו, מינה אותו ליועץ בלשכתו והעניק לו תקן של ראש מטה במשרד המודיעין, אולם נפתלי שימש כעוזרו לכל דבר גם במשרד התחבורה. "הוא עסק בנושא רגולציה, חקיקה, חברות ממשלתיות. כשהיה צריך נגיעה משפטית ברק טיפל בנושאים הקשורים לשני המשרדים, וגם בהמשך כאשר כץ היה שר החוץ", מספר מקורב לכץ. גורם לשעבר בכוורת של כץ מספר כי "ברק תפקד יפה מאוד. הוא לא טיפוס שמתבלט, לא מהצעקנים, אלא יותר שקט ורגוע, חלומם של הפקידים. בהיבט הזה הוא מאזן את ישראל כץ". לדברי גורם בחברה ממשלתית שעבד אז מול נפתלי, "ברק בחור חיובי מאוד, רציני, ישר, רחוק מלהיות עסקן".

שר האוצר ישראל כץ, צילום מסך: לע"מ שר האוצר ישראל כץ | צילום מסך: לע"מ שר האוצר ישראל כץ, צילום מסך: לע"מ

לעומת זאת, גורם בפוליטיקה ההרצליינית המכיר היטב את נפתלי אומר כי "יש בליכוד את האידיאליסטים ויש את ה'כדאיניקים' שנמצאים במפלגה בשביל לקדם את עצמם ברמה האישית. זה פחות או יותר האיש".

לדברי גורם בשרות המדינה, כאשר כץ נכנס לתפקיד שר האוצר הוא מינה את עידן פרץ, שמלווה אותו גם כן שנים ארוכות, לראש מטהו, וכך לנפתלי, שעדיין המשיך להסתובב בלשכת השר, לא נשאר תפקיד בכיר. "לכן לכץ היה חשוב עכשיו למנות את ברק למשנה למנכ"ל משרד האוצר, תפקיד בשכר של 35 אלף שקל פלוס רכב", אומר הגורם. "הבעיה

מעבר להוצאה הזו היא שאין לו את הניסיון המתאים לתפקיד כזה".

"אין צורך במשנה למנכ"ל"

 

מקורבי נפתלי מספרים שבחודשים האחרונים הוא עסוק בעניינים משפחתיים אישיים ומתכונן לחזור לעבודתו כעורך דין פרטי, אבל מאשרים ש"מלשכת כץ היו עם ברק בקשר וביקשו ממנו לחזור. ישראל מעריך את ברק ואת יכולותיו המקצועיות וסומך עליו וזו הסיבה שהוא רוצה אותו, לא בגלל כוח פוליטי בליכוד שמייחסים לו, שהרי כיום כבר אין לו כוח שכזה. הוא כבר יותר מ־8 שנים לא יו"ר הנהלת סניף הליכוד בהרצליה".

כאמור, המינוי לא יצא לפועל, לפחות בינתיים, אך באוצר נדהמו מהכוונה. "זו שערורייה. למה להביא עכשיו בממשלת מעבר משנה למנכ"ל במינוי פוליטי בזמן שהמשק מדמם?", תוהה גורם באוצר, "אין פה כלל צורך במשנה למנכ"ל, גם אם זה היה המינוי הכי מקצועי. יש מספיק פקידים בדרג מנכ"ל באוצר. מה, אתה רוצה לסדר ג'ובים בזמן שאין פרנסה? זה להשתין מהמקפצה!"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות