אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מוטי אברג'יל: "מי שמספיד את ענף המשרדים מפיץ פייק ניוז" צילום: ניר בוקסנבאום

מוטי אברג'יל: "מי שמספיד את ענף המשרדים מפיץ פייק ניוז"

מנכ"ל קבוצת יעדים נדל"ן לא מתרגש מהתחזיות ומביט קדימה באופטימיות. על אף המהלומה שספג הענף בזמן הקורונה, הוא בטוח כי האצת החיסונים תעורר את השוק ותחזיר את המשקיעים: "עבודה מהבית היא פתרון לזמן מוגבל, בטווח הארוך המשרדים יחזרו לתת את הטון"

15.01.2021, 09:32 | מוטי אברג'יל

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

מדינת ישראל תציין בחודש הבא שנה לפרוץ הקורונה, כשאחד מסממני המגפה המרכזיים נוגע לשוק העבודה ששינה את פניו. כאשר הכללים וההנחיות מחייבים ריחוק חברתי ומניעת התקהלויות, נאלצו ארגונים רבים להתיישר עם המציאות החדשה ולהעביר את העובדים מהמשרדים לעבודה מהבית. ענף המשרדים שנהנה עד אז מתנופה, ספג מהלומה.

 

לאורך שבועות ארוכים אני שומע את התחזיות הקודרות לעתיד: על משרדי רפאים, על ירידה בביקושים ועל שוק בקריסה - אבל אני ממש לא מתרגש. הגעת החיסונים לישראל וקצב ההתחסנות המהיר בקרב האוכלוסייה, עתידים לתת את אותותיהם כמעט על כל תחומי החיים - כולל על ענף המשרדים. כמי שמכיר את השטח היטב, ברור לי שמי שמספיד את ענף המשרדים בישראל מפיץ פייק ניוז. הענף הזה עוד יתאושש ובגדול, ועם תום עידן הקורונה ומיגורה הסופי של המגפה, שוק המשרדים יתפוצץ כמו בקבוק שמפניה.

קראו עוד בזירת הנדל"ן

כמו שאני רואה את הדברים, מודל העבודה מהבית הוא מודל של אין ברירה. זהו פתרון הולם לפרק זמן מוגבל, ועל רקע מצבי קיצון, אבל הוא לא באמת אפקטיבי לטווח ארוך. עם כל הכבוד לקדמה ולטכנולוגיה, עדיין העבודה במשרד מציעה שורה של יתרונות שאין להם מענה באמצעות עבודה מרחוק. אין תחליף למפגש פנים אל פנים - זה המאפשר למשל לבנות את האמון הראשוני שיחבר בין אנשי מקצוע ולקוחות, או לייצר סיעור מוחות דינמי בין צוותים וקולגות. עבור עורך דין, רואה חשבון ובעלי מקצועות נוספים משרדים הם בפירוש צורך חיוני, ולו רק מהסיבה שבלעדיהם אין להם את האפשרות לקיים פגישות הכרחיות באופן מקצועי ומכובד.

 

חללי עבודה. "המשרד מציע יתרונות שאין להם מענה בעבודה מרחוק" , צילום: Cadeau Maestro/Pexels חללי עבודה. "המשרד מציע יתרונות שאין להם מענה בעבודה מרחוק" | צילום: Cadeau Maestro/Pexels חללי עבודה. "המשרד מציע יתרונות שאין להם מענה בעבודה מרחוק" , צילום: Cadeau Maestro/Pexels

 

גם אני נחשפתי לסקרים כאלה ואחרים, לפיהם מרבית העובדים מבקשים להמשיך לעבוד בבתים, וברור שבמצב הקיים השיקול הבריאותי הוא החשוב ביותר. בכל זאת, כשבחוץ מגפה משתוללת וכל חיכוך הוא מתכון להידבקות, קשה לבוא בטעות למי שנחוש לא להגיע למשרד. צריך להביא בחשבון שגם המשרדים עצמם לא תמיד יכולים לבצע את ההתאמות שיאפשרו לעובדים להמשיך בשגרה מבלי לסכן את בריאותם. 

 

אלא שהקורונה היא עניין חולף. בסופו של דבר בני אדם הם יצורים חברתיים הזקוקים לאינטראקציה אנושית, להווי שנוצר דרך עבודה משותפת במשרד. מרבית האנשים רוצים הפרדה ברורה בין הבית ובין מקום העבודה. לשרוץ בבית באופן קבוע עם פינת עבודה מאולתרת, טרנינג וכפכפים, זו לא בדיוק הדרך שבה הם מבקשים להעביר את חייהם. בשנה הקרובה אנחנו נראה פה ושם עוד ספיחים של עבודה מהבית אך לא מעבר לזה, העבודה במשרדים תחזור לתת את הטון.

בחזרה למסלול

אין לי ספק ששוק העבודה פוסט קורונה יהיה שונה ממה שהכרנו. המגפה הכריחה את החברות השונות לחשיבה מחודשת, ולביצוע תהליכי התייעלות, תוך קיצוץ מצבת כוח אדם וביטול משרות מיותרות. גם בקרב ציבור העובדים אנחנו נראה לא מעט הסבות מקצועיות, וכניסה לפעילות בתחומים שונים מאלו שעסקו בהם לפני הקורונה.

ברור גם ששוק המשרדים יידרש מעתה להתגמש ולהגדיל את מרחב התמרון, כדי שיוכל לספק מענה למגוון רחב של תרחישים. אני מאמין שמגמת ההתרחבות של הענף אל עבר המשרדים בערי המעגל השני והשלישי של גוש דן תימשך, ואלו יספקו אלטרנטיבה קורצת לבנייני המשרדים של תל אביב. 

מוטי אברג מוטי אברג'יל. "בתום הקורונה שוק המשרדים יתפוצץ כמו בקבוק שמפניה" | צילום: ניר בוקסנבאום מוטי אברג

 

ערים כמו בת ים, ראשון לציון, חולון, רחובות, ראש העין ואפילו באר יעקב ומודיעין נמצאות בתנופת פיתוח מואצת - ומקדמות תוכניות בעירובי שימושים המשלבות בין מגורים, משרדים ומסחר. הרציונל הוא שאנשים יגורו, יעבדו ויבלו באזור אחד, מבלי לזגזג מדי יום בין עיר לעיר, ומבלי להעביר זמן ממושך על הכבישים. עוד היבט שיעניק רוח גבית למשרדים מחוץ לתל אביב טמון בנגישות תחבורתית, בזכות הרכבת הקלה והמטרו שעתידים להתחיל ולפעול במהלך השנים הבאות.

 

השורה התחתונה היא שדווקא עכשיו כדאי להשקיע במשרדים או בקרקעות המיועדות להקמת משרדים משום שהמחירים זולים יותר. ניסיון העבר כבר הוכיח שהענף יודע להביא תשואות של 12%-8%, ואני סבור שזה רק עניין של זמן עד שהוא יעלה מחדש על המסלול. בהקשר הזה חשוב להזכיר כי התשואה ממשרדים גבוהה יותר מאשר ממגורים, וההשקעה יכולה להתבצע גם בסכומי כסף צנועים בהרבה. למעשה ענף המשרדים פותח את שעריו בפני קהל רחב ומגוון, שמוזמן להשקיע גם אם אין בידיו הון עתק.

שם המשחק הוא כל הזמן להסתכל קדימה, לחשוב מחוץ לקופסה ולאתר את ההזדמנויות לפני כולם – וענף המשרדים מספק הזדמנות, חד וחלק. מי שיפעל היום יקצור את הפירות מחר, כי שוק המשרדים לא הולך לשום מקום. 

*הכותב הוא הבעלים והמנכ"ל של קבוצת יעדים נדל"ן וממייסדי חברת הנדל"ן G.R.Y 26

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות