אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הריכוזיות: לאפשר לדוד ומיכל פורר מקבוצת בזק להשתתף במכרז להפרטת דואר ישראל צילום: אוראל כהן

ועדת הריכוזיות: לאפשר לדוד ומיכל פורר מקבוצת בזק להשתתף במכרז להפרטת דואר ישראל

הוועדה ממליצה שלא למנוע את ההשתתפות של ניאופרם שבשליטת פורר, שכן "שליטתם בבזק מוגבלת - מחזיקים רק ב-19% מזכויות ההצבעה בביקום". כמו כן, לטענת הוועדה, משום ששיעור החזקות המדינה בחברת הדואר לא יפחת מ-60%, "הזוכה בהקצאה לא ישלוט בחברת הדואר לבדו"

14.01.2021, 16:29 | אביאור אבו

הוועדה לצמצום הריכוזיות המליצה היום (ה') לרשות החברות הממשלתיות שלא למנוע מניאופרם שבשליטת דוד ומיכל פורר, ההשתתפות במירוץ לרכישת 20% ממניות חברת דואר ישראל. בראש הוועדה עומדת עו"ד מיכל הלפרין, הממונה על התחרות, וחברים בה פרופ' אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, וערן יעקב, ממלא מקום מנכ"ל משרד האוצר.

"בשל חשיבותם הרבה של שירותי הדואר" מציינת הוועדה, "השליטה בתחומים אלו עלולה לאפשר לזוכים בהקצאה להפעיל כוח מיקוח והשפעה רבים מול הממשלה ובפרט מול משרד התקשורת ורשות החברות הממשלתיות עמם נמצאת חברת הדואר בממשקים רגולטוריים תכופים".

קראו עוד בכלכליסט

דוד פורר, צילום: אוראל כהן דוד פורר | צילום: אוראל כהן דוד פורר, צילום: אוראל כהן

יחד עם זאת מציינת הוועדה כי "לדוד ומיכל פורר פעילות עסקית במגוון תחומים, אך מרביתה אינה בתחומי תשתית חיוניים ועיקר מחזור המכירות הקובע שלהם מיוחס להכנסותיה של בזק. הריכוזיות הכלל-משקית של בזק גבוהה ביותר, ואולם שליטתם של דוד ומיכל פורר בבזק מוגבלת מפני שאפקטיבית הם מחזיקים רק 19% מזכויות ההצבעה בביקום (השולטת בבזק) ואין להם כל זכות וטו או יכולת לחסום החלטה שתתקבל ברוב קולות על ידי השולטים בסרצ'לייט (שמחזיקה כ-60% בביקום)".

כמו כן מציינת הוועדה, כי שיעור החזקות המדינה בחברת הדואר לא יפחת מ-60%, כך שהזוכה בהקצאה לא ישלוט בחברת הדואר לבדו. לאחר ההפרטה, 20% מהון המניות של הדואר יוחזק על ידי הזוכה. במסגרת הליך המכירה יוקנו לרוכש זכויות עודפות בחברה לתקופה בת שבע שנים הכוללות: מינוי דירקטורים מעבר לחלק הרוכש; נציגות המשקיע בכל ועדות הדירקטוריון; מינוי יו"ר ועדות כספים ומשאבי אנוש בדירקטוריון; וייצוג של 50% בוועדה לאיתור מנכ"ל.

חברת הדואר מחזיקה בנתחי שוק משמעותיים ביותר בכל סוגי שירותי הדואר אותם היא מעניקה. כך, רק תחום משלוח הדואר היחידני אינו פתוח כיום לתחרות; בתחום הסחר המקוון, מקיימת חברת הדואר למעלה מ-90% מהייבוא לישראל. גם גישתה הבלעדית של חברת הדואר למרכזי חלוקה, שמהווים כרבע מכלל הכתובות בישראל היום ואינם נגישים למתחרים, מעניקה לה מעמד ייחודי. בבנק הדואר למעלה מחצי מיליון בעלי חשבונות שמשתייכים ברובם לאוכלוסיות מודרות אשראי. שירותי בנק הדואר חיוניים במיוחד עבור אוכלוסיות אלו, מפני שדרכם מועברות קצבאות הביטוח הלאומי ומפני שבנק הדואר הוא הדרך היחידה עבורן לשלם תשלומים בסיסיים כמו מים וחשמל.

מתמודדים נוספים על הליך המכירה הם קבוצה שמורכבת מפורטיסימו, אוברסיז קומרס וטרנסוורלד; קבוצה שנייה שמורכבת מאבו יחיאל, קריאף ואיש ויו"ר דואר ישראל לשעבר ששי שילה; והצעות עצמאיות של נהור, קרן ריאלטי, קרן ג'ריישן, אלון רבוע כחול, רמי לוי וכץ שילוח.

הוועדה מציינת כי בעדכון הקרוב אלון ריבוע כחול ורשת רמי לוי צפויות לחצות את הרף הקובע בחוק להגדרתן כתאגידים ריאליים משמעותיים לראשונה, ולהפוך לריכוזיות בשל התרחבות עסקיהן ומחזוריהן. עם זאת, בשלב זה מידת הריכוזיות הכלל-משקית של קבוצות אלו אינה מן הגבוהות בקרב כלל הגורמים הריכוזיים במשק. לאור כך, הודיעה הוועדה כי אין בכוונתה לייעץ ביחס להשתתפותן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות