אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלב תוכנית החילוץ של ביידן: מענקים ישירים ודמי אבטלה צילום: רויטרס

FT

בלב תוכנית החילוץ של ביידן: מענקים ישירים ודמי אבטלה

הנשיא הנבחר מקדם תוכנית תמריצים בהיקף של 1.9 טריליון דולר שסעיפיה המרכזיים כוללים תוספת מענקים לאזרחים וסיוע לממשלים המקומיים להתמודד עם פגעי המגפה. בשלב השני: השקעה ארוכת טווח בתשתיות, אנרגיה ירוקה וחינוך

17.01.2021, 06:54 | ג'יימס פוליטי, פייננשל טיימס

ג'ו ביידן הפציר בקונגרס "לפעול כעת" למימוש תוכנית חילוץ כלכלית חדשה בהיקף של 1.9 טריליון דולר והגדיר אותה כעדיפות החקיקה הראשונה שלו עם כניסתו לבית הלבן השבוע.

קראו עוד בכלכליסט

התוכנית, שעליה הכריז הנשיא הנבחר ביום חמישי בערב בדלאוור, כוללת מענקים ישירים חדשים לאמריקאים, סיוע לממשלי המדינות וממשלים מקומיים וכן מימון נוסף שנועד למאבק במגפת הקורונה.

אם תיושם, החבילה תקפיץ את היקפם של התמריצים הפיסקאליים שנועדו להביא להתאוששות הכלכלה האמריקאית, לאחר שבחודש שעבר כבר סיכמו המחוקקים האמריקאים על חבילת סיוע בהיקף 900 מיליארד דולר המתווספת לסיוע בהיקף של 3 טריליון דולר שעליו הוסכם בתחילת המגפה.

היוזמה של ביידן מתפרסמת במסגרת מאמציו להפנות את תשומת הלב לכלכלה ולמשבר הקורונה וזאת יום אחד בלבד לאחר שהקונגרס הצביע בפעם השנייה על הדחת הנשיא דונלד טראמפ, בגין הסתה ועידודה של המתקפה הקטלנית על הקפיטול בוושינגטון, ב־6 בינואר.

ביום חמישי בבוקר, שבו וצפו החששות לגבי קצב ההתאוששות של הכלכלה האמריקנית לאחר זינוק בלתי צפוי בתביעות אבטלה, מה שדירבן עוד יותר את ביידן בהחלטתו לממש חבילת תמריצים חדשה.

אם ביידן יצליח להעביר את החבילה הפיסקאלית רחבת ההיקף שהציע, המהלך יוכל לסייע בשימור קצב ההתאוששות של הכלכלה במהלך רוב שנתו הראשונה בתפקיד. בה בעת, אם הוא ייכשל, הדבר עשוי להאט את זינוקה המחודש של ארה"ב, זאת בשעה שמבצע החיסון של מרבית האוכלוסייה אמור להימשך גם באביב. "צפוי לנו משבר עמוק שיהיה כרוך בסבל אנושי רב. אין זמן לבזבז. עלינו לפעול ועלינו לפעול כעת", אמר ביידן.

העשירים והתאגידים יממנו

התוכנית צפויה לסמן את הצעד הראשון של ביידן במאבקו מול נגיף הקורונה, כאשר מהלכים חדשים יוצגו כבר בחודש הבא. בשלב השני באג'נדה הכלכלית שלו, צפוי ביידן ליזום הוצאות ארוכות טווח על תשתיות, אנרגיה ירוקה וחינוך, שימומנו לפחות חלקית על ידי מסים גבוהים יותר שיוטלו על עשירים ותאגידים.

הדמוקרטים בקונגרס צפויים לתמוך בתכנית התמריצים. מפלגתו הדמוקרטית של ביידן כבר נהנית מרוב בבית הנבחרים והיא בדרכה להשיג שליטה גם בסנאט לאחר שנציגיה ניצחו בשני סבבים שהתקיימו בג'ורג'יה בתחילת החודש. "נצא מיד לעבודה כדי להפוך את חזון הנשיא הנבחר ליוזמת חקיקה שתעבור בשני בתי הקונגרס ותתקבל כחוק", מסרו בהצהרה צ'אק שומר, הדמוקרט הבכיר בסנאט, וננסי פלוסי יו"ר בית הנבחרים. הנשיא הנכנס מקווה גם להשיג תמיכה מכמה רפובליקנים, שרבים מהם מהססים באם לאשר עוד מימון ממשלתי ונזהרים מלהעניק לביידן ניצחונות חקיקה מהירים.

קווין בריידי, חבר קונגרס רפובליקני מטקסס והחבר הבכיר של מפלגתו בוועדה העליונה בבית הנבחרים לניסוח תקנות מס, מיהר לדחות את התוכנית שאותה הגדיר כ"עוד פרה עיוורת שאין בה דבר להצלת עסקים במרכזי הערים הגדולות, להשבת אנשים לעבודה או לחיזוק כלכלתנו".

עם זאת, למרות המתחים והפילוגים שיצרה נשיאותו של טראמפ, אשר החריפו בשבוע האחרון, ביידן אמר כי הוא סבור שעדיין ניתן להגיע לפשרה דו־מפלגתית. "אחדות אינה חלום באספמיה. מדובר בצעד מעשי שנועד לאפשר לנו לנקוט במהלכים שלהם זקוקה המדינה שלנו, צעדים שאותם עלינו לנקוט יחד", אמר.

תוכנית ביידן שהיקפה 1.9 טריליון דולר, ואשר תמומן כולה מהלוואות חדשות, כוללת מענק של 1,400 דולר שמיועד לרוב האמריקנים, בנוסף למענקים של 600 דולר שקיבלו לאחרונה בעלי הכנסה שנתית נמוכה מ־75 אלף דולר. בכך יגיע שווי המענקים הישירים האחרונים ל־2,000 דולר, סכום שזכה בחודשים האחרונים בתמיכת ביידן וטראמפ גם יחד. הסיוע כולל את הארכת תוקף מענק האבטלה השבועי המיוחד בסך 400 דולר עד ספטמבר ומונע מצב שבו הסיוע למובטלים יתכווץ, מה שצפוי היה לקרות בחודש מרץ.

בנוסף, יוזרמו 350 מיליארד דולר לממשלי המדינות והממשלים המקומיים שנמצאים במצוקה תקציבית וזאת כדי למנוע פיטורים של עובדי המגזר הציבורי, נושא שנמצא גבוה בסדר העדיפויות של הדמוקרטים ואשר הרפובליקנים מתנגדים לו מזה זמן.

50 מיליארד לעסקים קטנים

50 מיליארד דולר נוספים יוקצו למענקים והלוואות לעסקים קטנים שנמצאים בקשיים, בנוסף לתוכנית להגנת המשכורות (PPP) שהוקמה במהלך המגפה כדי למנוע קריסת עסקים קטנים, וחודשה לאחרונה על ידי הקונגרס.

רכיב גדול בתוכנית החילוץ של ביידן הוא רכיב ההוצאות החדשות בהיקף 400 מיליארד דולר שנועד להתמודדות עם השלכות הקורונה. סכום זה כולל 160 מיליארד דולר שמיועדים לבדיקה ולאיתור של חולים, כמו גם תוכנית חיסונים לאומית שתסייע לממשל לעמוד ביעד של חיסון 100 מיליון איש ב־100 הימים הראשונים. עוד כלולים ברכיב זה 130 מיליארד דולר להאצת פתיחתם המחודשת של בתי הספר ברחבי המדינה.

לשכת המסחר האמריקאית, קבוצת הלובי העסקי הגדולה ביותר בארה"ב, הביעה תמיכה גורפת בתוכנית. "אנו מברכים את הנשיא הנבחר על התמקדותו בחיסונים ובמגזרים כלכליים ובמשפחות שממשיכים לסבול בשעה שהמגפה משתוללת", מסרה הלשכה.

ביידן צפוי גם לקרוא לקונגרס להגדיל את שכר המינימום הפדרלי ל־15 דולר לשעה, עוד עדיפות דמוקרטית רבת שנים שזוכה לתמיכת איגודי העובדים. הוא גם ידחף להרחבת זיכוי המס על ילדים ולהארכת המחילה הפדרלית על פינויים ועיקולים עד ספטמבר, זאת תוך מתן סיוע בסך 30 מיליארד דולר לאמריקאים המתקשים לממן שכר דירה ושירותים שונים.

כאבי הראש של הנשיא הנבחר

הדמוקרטים יזדקקו לתמיכה רפובליקאית

הנשיא הנבחר ג'ו ביידן צפוי להיתקל במגוון מכשולים בדרכו להעברת תוכנית התמריצים לאישור הקונגרס. זאת, בשעה שהסנאט יידרש להקדיש מזמנו המצומצם גם להליך ההדחה של הנשיא טראמפ ולאישור הקבינט החדש של ביידן.

מנהיג הרוב בסנאט מיטש מקונל. יקבע את מועד משפט טראמפ, צילום: ABACA מנהיג הרוב בסנאט מיטש מקונל. יקבע את מועד משפט טראמפ | צילום: ABACA מנהיג הרוב בסנאט מיטש מקונל. יקבע את מועד משפט טראמפ, צילום: ABACA

בשל הרוב הדמוקרטי הזעיר שיש לדמוקרטים בשני בתי הקונגרס הם עשויים להזדקק לתמיכה רפובליקנית בבית הנבחרים וכן לעשרה קולות רפובליקניים לאישור החקיקה בסנאט, שבו תועבר אליהם השליטה בהמשך החודש, אלא אם כן הם יבחרו לפתוח בהליך שדורש רוב רגיל בלבד. בית הנבחרים יכול להעביר הצעות חוק ברוב פשוט של 218 קולות במליאה מלאה. הדמוקרטים מחזיקים כעת ב־222 מושבים אך מספר זה יירד זמנית ל־219 כאשר שלושה מחוקקים דמוקרטים יצטרפו לממשל ביידן. במצב זה המפלגה תצטרך לזכות בתמיכת כל חבריה או בקולות רפובליקניים כדי לאשר את חבילת הסיוע.

בסנאט יזדקק ביידן לתמיכת כל חברי מפלגתו ועשרה רפובליקנים אלא אם ינקטו הדמוקרטים בהליך הנקרא "תקציב פיוס" שאותו יוכלו להעביר ברוב רגיל. הליך זה יגביל את מה שאפשר להכניס להצעת החוק, מכיוון שהוא חל רק על צעדים הנוגעים להכנסות והוצאות. הליך זה גם עלול להימשך יותר זמן.

בנוסף, על הסנאט להחליט איך לחלק את זמנו בין עיסוק במגפה לעיסוק בהדחת טראמפ. מקונל אמר ביום רביעי כי לא יפתח במשפט הנשיא לפני יום שלישי - יום לפני השבעת ביידן.

חדשות החוץ

 

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות