אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברזיל אישרה שימוש חירום בחיסונים של אסטרזניקה ושל סינובאק הסינית צילום: אי אף פי

ברזיל אישרה שימוש חירום בחיסונים של אסטרזניקה ושל סינובאק הסינית

המדינה עם מספר המתים השני בגובהו בעולם במשבר הקורונה - 209 אלף - מתחילה במבצע החיסונים שלה; פורטוגול: מערכת הבריאות על סף קריסה; בריטניה: מספר המתחסנים במנה הראשונה מתקרב ל-4 מיליון; הודו: 190 אלף התחסנו ביום הראשון של מבצע החיסונים הענק; אוסטריה: הסגר השלישי הוארך עד 8 בפברואר

17.01.2021, 22:13 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונות מצב בארץ ובעולם

20:30 - פורטוגול: מערכת הבריאות על סף קריסה

מערכת הבריאות הציבורית של פורטוגל נמצאת על סף קריסה - זאת מכיוון שמספר מיטות הטיפול הנמרץ בבתי החולים באזורים שנפגעו בצורה הקשה ביותר מהקורונה הולך ואוזל.

 "מערכת הבריאות שלנו נמצאת תחת לחץ קיצוני", אמרה שרת הבריאות מרתה תמיד לעיתונאים היום (א') אחר הצהרים, לאחר ביקור באחד מבתי החולים שמתקשים להתמודד עם גל הקורונה הנוכחי. "יש גבול ואנחנו מאוד קרובים אליו".

20:00 - ברזיל אישרה שימוש חירום בחיסונים של אסטרזניקה ושל סינובאק הסינית

רגולטור הבריאות של ברזיל אישר היום (א') שימוש חירום בחיסונים נגד קורונה של אסטרזניקה הבריטית ושל סינובאק הסינית. בעקבות האישור תוכל ברזיל, המדינה עם מספר המתים השני בגובהו בעולם מהנגיף עם יותר מ-209 אלף מתים, להתחיל במבצע החיסונים.

ההחלטה מהווה תבוסה לנשיא ברזיל בולסונארו, שזילזל בנגיף. בולסונארו לא הצליח עד היום לרכוש את החיסון נגד קורונה של אסטרזניקה, ולכן מבצע החיסונים יחל עם חיסון סינובאק הסינית במדינת סאו פאולו.

19:41 - דרום אפריקה דוחה את פתיחת בתי הספר מחדש

דרום אפריקה החליטה לדחות את פתיחת בתי הספר מחדש, על רקע התפשטות המוטציה הדרום אפריקאית והעומס בבתי החולים. המדינה סובלת משיעור התחלואה הגבוה ביותר ביבשת, עם יותר מ-1.3 מיליון מקרים מדווחים עד כה ומעל 36 אלף מתים. במהלך 24 השעות האחרונות המדינה דיווחה על 13,973 מקרי הדבקה חדשים ועל 348 מתים.

שלט בקייפטאון שקורא לעטות מסיכות, צילום: איי פי שלט בקייפטאון שקורא לעטות מסיכות | צילום: איי פי שלט בקייפטאון שקורא לעטות מסיכות, צילום: איי פי

ד"ר פאוצ'י: 100 מיליון חיסונים ב-100 ימים זה לחלוטין אפשרי

הבטחתו של נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן שעובדי מערכת הבריאות יחסנו 100 מיליון אנשים ב-100 ימי הנשיאות הראשונים שלו היא "בת ביצוע לחלוטין", כך לדברי ד"ר אנתוני פאוצ'י, המומחה האמריקאי הבכיר למחלות זיהומיות ומי שעומד בראש המכון הלאומי לאלרגיות ומחלות זיהומיות בארה"ב.

בשיחה עם עיתונאים של חדשות NBC אמר פאוצ'י: "מה שהנשיא מתכוון לעשות הוא מה שצריך להיעשות. בין אם זה בדיקות, או חיסונים. אנחנו לא צריכים להסס להשתמש בכל מנגנון העומד לרשותנו כדי לעלות על המסלול שאנחנו חוזים. ההיתכנות של היעד שהציב ביידן היא ברורה לחלוטין, אין בכך ספק. זה בר ביצוע".

פאוצ פאוצ'י מתחסן | צילום: רויטרס פאוצ

בריטניה: מספר המתחסנים מתקרב ל-4 מיליון

מספר האנשים שקיבלו את מנת החיסון הראשונה בבריטניה עומד על 3,857,266 נכון ל-16 בינואר, כך לפי מידע שפרסמה הממשלה היום. המשמעות היא שמיום שבת התחסנו עוד 298,087 בריטים. 140,559 ממנות החיסון הראשונות ניתנו בצפון אירלנד, 3,365,492 ניתנו באנגליה, 126,375 בוויילס ו-224,840 בסקוטלנד.

עד כה, 449,736 בריטים כבר קיבלו את מנת החיסון השנייה, כולל 426,102 באנגליה, 129 בוויילס, 20,174 בצפון אירלנד ו-3,331 בסקוטלנד. בסך הכול ניתנו עד כה בבריטניה 4,307,002 חיסונים - כולל שתי המנות, הראשונה והשנייה.

תחנת חיסון נגד קורונה בעיירה Widnes, בריטניה , צילום: רויטרס תחנת חיסון נגד קורונה בעיירה Widnes, בריטניה | צילום: רויטרס תחנת חיסון נגד קורונה בעיירה Widnes, בריטניה , צילום: רויטרס

14:45 אוסטריה: הסגר השלישי הוארך עד 8 בפברואר

אוסטריה תאריך את הסגר השלישי עד 8 בפברואר, כך הודיעה הממשלה. במסגרת הסגר פועלים רק בתי עסק חיוניים. כמעט 7,000 חולים מתו מפרוץ מגפת הקורונה במדינה.

14:00 - הודו: 190 אלף התחסנו ביום הראשון של החיסונים, כולל חיסון הודי

הודו השיקה אתמול (ש') את מבצע החיסונים הגדול בעולם, ומשרד הבריאות דיווח על הצלחה לאחר היום האשון. מעל 190 אלף קיבלו את המנה הראשונה של החיסון, ולפי הרשויות, אף אחד מהם לא אושפז בשל תגובות שליליות לחיסון. הרשויות אמנם קיוו לחסן 300 אלף אנשים כבר ביום הראשון, אך תקלה באפליקציה שמשמשת לתיאום וניטור התהליך הובילה לכך שלא כולם הגיעו בזמן. הראשונים להיות זכאים לחיסון בהודו הם עובדי הרפואה, אנשים מעל גיל 50 ואנשים בקבוצות סיכון. הרשויות מחלקות את החיסון שפיתחו אסטרה זנקה ואוניברסיטת אוקספורד וכן חיסון Covaxin המיוצר בהודו. עם זאת, חלק מהרופאים העדיפו לתת רק את החיסון של אסטרה זנקה מכיוון שהחיסון השני עוד לא השלים את השלב השלישי בניסוי הקליני. הממשלה בהודו מתכוונת לחסן 300 מיליון אנשים מתוך 1.3 מיליארד האזרחים עד יולי.

מתחסנת בהודו, צילום: רויטרס מתחסנת בהודו | צילום: רויטרס מתחסנת בהודו, צילום: רויטרס

11:28 -  שוויץ: מודרנה תעביר למדינה 7.5 מיליון מנות חיסון

מודרנה תעביר לשוויץ 7.5 מיליון מנות של חיסון נגד קורונה מתוצרתה. לדברי מנהל מודרנה באירופה, דן סטאנר, "אנו פועלים בשיא המהירות כדי להרחיב את יכולות הייצור שלנו. אם הכל יילך כמתוכנן, מעט פחות ממחצית האוכלוסייה יכולה להיות מטופלת בחיסון שלנו עד הקיץ".

חיסון של מודרנה, צילום: איי אף פי חיסון של מודרנה | צילום: איי אף פי חיסון של מודרנה, צילום: איי אף פי

סטאנר אמר כי שוויץ לא תקבל יחס מיוחס למרות שהיתה המדינה הראשונה שבחרה במודרנה כספקית. "לכל מדינה מגיע יחס שווה. איננו מאחסנים חיסונים, כל מנה המיוצרת מועברת באופן מיידי, על פי החוזה. אנשים סובלים באותו אופן בכל רחבי העולם. בזמנים כאלה אף אחד לא ראוי ליחס מיוחד", אמר. הרגולטורים השוויצרים אישרו חיסונים ממודרנה ומפייזר עם השותפה BioNTech הם עדיין בודקים חיסון מאסטרה-זנקה.

09:15 - שר האוצר הפורטוגלי אובחן כחיובי לקורונה - יום לאחר פגישה עם מנהיגי האיחוד האירופי

שר האוצר הפורטוגלי ג'ואו ליאו (Joao Leao) אובחן כחיובי לקורונה – יום לאחר פגישה שערך, יחד עם ראש הממשלה עם מנהיגי האיחוד האירופי, כולל נשיאת הנציבות אורסולה וון דר ליין. 

בפגישה שעסקה בכניסה של פורטוגל לתקופת כהונתה בת שישה חודשים כנשיאת האיחוד, השתתף כאמור ראש הממשלה אנטוניו קוסטה, לצד שורה של שרים בכירים. השר, שלשכתו מסרה אתמול הודעה על תוצאות הבדיקה החיובית, לא סובל עד כה מסימפטומים, והוא ימשיך לנהל בבידוד את ענייני המשרד מביתו. ראש הממשלה קוסטה, בן 69, יצא רק לאחרונה מבידוד של 14 יום, בעקבות פגישה שערך עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, שלאחריה התגלה כי נשיא צרפת נדבק בנגיף.

ג ג'ואו ליאו | צילום: רויטרס ג

08:50 - חשש בסין מגל חדש של התפרצות - רגע לפני חגיגות השנה החדשה

הרשויות בסין דיווחו ביום שבת על 109 נדבקים חדשים בקורונה, מרביתם במחוז חוביי המקיף את בייג'ינג. בעקבות זאת, מתגבר החשש מגל חדש של התפרצות לקראת חגיגות השנה הסינית החדשה בחודש הבא. ביום שישי אובחנו 130 נדבקים חדשים, והמספר השבועי הכולל זינק לשיא של מעל ל-10 חודשים. בעקבות המגמה, צוות החוקרים שנשלחו מטעם ארגון הבריאות העולמי נדרשו להישאר בבידוד בעיר ווהאן – שם פרצה המגפה בשלהי 2019. החוקרים מנסים לגלות את מקורות המגפה שכבר גרמה למותם של מעל ל-2 מיליון אנשים ברחבי העולם.

נוסעים ברכבת התחתית בווהאן, צילום: רויטרס נוסעים ברכבת התחתית בווהאן | צילום: רויטרס נוסעים ברכבת התחתית בווהאן, צילום: רויטרס

הרשויות דיווחו גם על 119 נדבקים אסימפטומטים ביום שבת, כאשר בסין לא מחשיבים את הנדבקים ללא הסימפטומים ביחד עם החולים. לפי שר הבריאות, המקרים החדשים בצפון מזרח המדינה הם של אנשים שנדבקו ממבקרים מחוץ למחוז ומייבוא מזון. לפיכך, בבייג'ינג יחוייבו המבקרים להמשיך להיות במעקב רפואי במשך שבעה ימים נוספים לאחר 21 הימים הנדרשים בדר"כ. 

08:20 - ההכנות לטורניר אוסטרליה הפתוחה: שני נדבקים בטיסות הכניסו 47 טניסאים לבידוד מחמיר

ההכנות לקראת טורניר הטניס אוסטרליה הפתוחה, שאמור להתקיים בחודש הבא, הסתבכו לאחר שאתמול דווח על מקרים של קורונה שהתגלו בשתי טיסות שאורגנו להטסת השחקנים המשתתפים למלבורן. בעקבות זאת, 47 שחקנים נדרשו להיכנס לבידוד מחמיר במלון. הנדבקים המאובחנים הם חבר צוות האוויר ונוסע שאינו שחקן שהיו בטיסה מלוס אנג'לס למלבורן. כמו כן, בטיסה שנשאה 23 שחקנים מאבו דאבי התגלה נוסע (גם הוא אינו שחקן) כחיובי לקורונה.

לפי הודעת המארגנים, השחקנים "לא יורשו לצאת מחדר המלון שלהם במשך 14 יום ועד שיאושרו מבחינה רפואית". פירוש הדבר כי לא יוכלו להתאמן בתקופת הזמן הזו. לפי הדיווחים, בין השחקנים שהיו על הטיסות נמנים ויקטוריה אזרנקה וקי נישיקורי. חלק מהשחקנים אף הביעו במדיה החברתית את התסכול שלהם מההגבלות. "שבועות על גבי שבועות של אימונים ועבודה קשה הלכו לפח בגלל אדם אחד מאובחן לקורונה על מטוס שהיה שלושת רבעי ריק. סורי אבל זה מטורף", צייצה השחקנית הצרפתיה אליזה קורנה. על מנת שהטורניר יוכל לצאת לדרך הסכימו המארגנים ש-1,200 השחקנים ואנשי הצוות יוטסו לאוסטרליה על 15 טיסות שהוחכרו במיוחד לצורך העניין. הטורניר אמור לצאת לדרך ב-8 בפברואר.

08:00 - עוצר כלל ארצי בצרפת מ-18:00 בערב עד 6:00 בבוקר: "סגר נוסף - בלתי נמנע"

בצרפת נכנס לתוקף עוצר כלל ארצי, שמתחיל כל ערב בשעה שש ונמשך עד שש בבוקר. בנוסף, החל ממחר כל המבקרים במדינה המגיעים מחוץ לאיחוד האירופי יידרשו להציג בדיקת קורונה שלילית ולהיכנס לבידוד למשך שבוע. "הצעדים הללו היו הכרחיים לנוכח המצב", מסר ראש הממשלה ז'אן קסטקס. "המצב אמנם החמיר, אך הוא עדיין טוב יותר ממדינות אחרות מסביבנו. החלטתי לנקוט בצעדים הללו בעיקר בגלל המוטציה החדשה שמחייבת שמירה מירבית על זהירות".

סגר בפריז, צילום: אם סי טי סגר בפריז | צילום: אם סי טי סגר בפריז, צילום: אם סי טי

מספר הנדבקים החדשים עומד על סביבות 20 אלף ביום, אך מספר המאושפזים בבתי החולים ממשיך לעלות. הממשלה אף ספגה ביקורת על הקצב האיטי של חלוקת החיסונים. עם זאת, האפידימיולוג רנד פירו מבית החולים Pitié-Salpêtrière בפריז טען כי העוצר לא יספיק כדי למנוע את התפשטות המוטציה, וכי קרוב לוודאי שידרשו להטיל סגר נוסף. "נצטרך לעשות מאמצים גדולים, כמו האנגלים ואפילו הגרמנים", אמר. "אני חושב שעדיף להקשיח את ההגבלות עכשיו מאשר מאוחר יותר. עלינו להתכונן, ואני חושב שסגר נוסף הוא בלתי נמנע".

07:50 - ארה"ב: "מספר החיוביים לקורונה בלוס אנג'לס חצה את רף המיליון"

 

כלי תקשורת בארצות הברית דיווחו כי מספר החיוביים לקורונה שהתגלה בלוס אנג'לס מפרוץ המגפה חצה את המיליון, ומניין המתים עלה ליותר מ-13,700. לפי ספירת NBC, במדינת קליפורניה כולה אובחנו עד כה יותר מ-2.9 מיליון מאומתים, בטקסס כ-2 מיליון, בפלורידה כ-1.5 מיליון, ובניו יורק - אחד ממוקדי ההתפרצות הגדולים של הנגיף - אובחנו במצטבר כ-1.2 מיליון בני אדם.

בדיקות קורונה בלוס אנג בדיקות קורונה בלוס אנג'לס | צילום: איי פי בדיקות קורונה בלוס אנג

07:45 - ברזיל: יותר מ-1,000 מתו מנגיף הקורונה, ביום החמישי ברציפות

 

משרד הבריאות בברזיל דיווח כי 1,050 חולים קורונה נפטרו ביממה האחרונה - ביום החמישי ברציפות שמספר המתים גבוה מ-1,000. עוד דווח כי 61,567 בני אדם אובחנו בנגיף במועד זה. מפרוץ המגפה אובחנו בנגיף כמעט 8.5 מיליון תושבים, ומניין הקורבנות מתקרב ל-210 אלף. ברזיל ניצבת במקום השלישי בעולם בנתוני התחלואה הגבוהים, אחרי ארצות הברית והודו.

הרשויות במקסיקו דיווחו כי 1,219 חולי קורונה נפטרו ביממה האחרונה, ובכך מניין המתים עד כה הגיע ל-140,241. עוד דווח כי 20,253 בני אדם נוספים נמצאו חיוביים לנגיף - נתון דומה לזה שפורסם ביממה הקודמת - כך שמספר המאומתים מפרוץ המגפה עומד על 1,630,258.

 

בתאילנד אובחנו ביממה האחרונה 374 נדבקים בנגיף הקורונה. בכך עלה מניין הנדבקים מפרוץ המגפה במדינה ל-12,054. לא דווח על מתים נוספים. כך נמסר מכוח המשימה התאילנדי לטיפול בקורונה. יום קודם לכן אובחנו 230 נדבקים ומת חולה אחד. מפרוץ המגפה מתו בתאילנד 70 חולים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות