אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חולדאי: "נפתח את התרבות בת"א למחוסנים"; אדלשטיין: "פוליטיקה על חשבון הציבור" צילום: אוראל כהן

חולדאי: "נפתח את התרבות בת"א למחוסנים"; אדלשטיין: "פוליטיקה על חשבון הציבור"

חולדאי אמר הבוקר כי הכניסה למוסדות התרבות תותר למתחסנים פעם נוספת: "אין שום סיבה שמי שכבר קיבל את המנה השנייה לא יגיע לקאמרי. לא נחכה לממשלה של ביבי-גנץ שלא יודעת לנהל כלום"; משרד הבריאות טוען כי הוא מנצל את מעמדו לפוליטיקת בחירות; היועמ"ש: "רשות מקומית לא רשאית לעשות דין לעצמה"

17.01.2021, 11:02 | מאיה נחום שחל

ראש עירית תל אביב יפו ויו"ר מפלגת הישראלים, רון חולדאי, אמר הבוקר בראיון לכאן ב' כי בפברואר הוא עתיד לפתוח את מוסדות התרבות בתל אביב לכל מי שיקבל את המנה השנייה של חיסון הקורונה. "אין שום סיבה שמי שכבר קיבל את המנה השנייה לא יגיע לקאמרי", אמר חולדאי.

קראו עוד בכלכליסט

בחשבון הפייסבוק שלו כתב חולדאי: "בתחילת פברואר אפתח את כל מוסדות התרבות בתל אביב יפו לכל מי שקיבל שני חיסונים. לא נחכה לממשלה של ביבי-גנץ שלא יודעת לנהל כלום. אצלנו זה מעשים ולא דיבורים. ככה באמת חוזרים לחיים ולא רק עוסקים במסיבות עיתונאים".

רון חולדאי , צילום: דובר ההסתדרות רון חולדאי | צילום: דובר ההסתדרות רון חולדאי , צילום: דובר ההסתדרות

עם זאת גורמים שונים טוענים כי חולדאי, שהכריז באחרונה על הקמת מפלגה חדשה וריצה בבחירות, מנצל את תפקידו לקידום האינטרסים הפוליטיים שלו.

מלשכת שר הבריאות יולי אדלשטיין נמסר כי "רון חולדאי עושה פוליטיקה על חשבון בריאות הציבור. ההפקרות של רון חולדאי, שהתחילה בחלוקת חיסונים בניגוד להחלטת ועדת התיעדופים המורכבת מאנשי מקצוע בלבד, וממשיכה בפתיחת מקומות באופן מסוכן, היא שערורייתית וצריכה להדליק נורת אזהרה לכל אזרח שבריאות הציבור חשובה לו".

שר התרבות חילי טרופר מסר: "כפי שהודענו בשבוע שעבר, עולם התרבות עומד להיפתח ראשון במתווה "תרבות באחריות" והדרכון הירוק הכולל מתחסנים, מחלימים ונבדקים. אני שמח על כל דמות ציבורית נוספת שבוחרת להעלות על נס את חשיבות התרבות, אך מוטב שזה לא יהיה לצרכי בחירות אלא מתוך תפיסה אחראית ואמיתית. כשמדובר בממלכתיות ובבריאות, אני מציע לכולם להניח את הפופוליזם בצד. כבר שבועות ארוכים בונה משרד התרבות יחד עם מנהלי מוסדות התרבות והיוצרים הישראלים את המתווה המסודר לפתיחת עולם התרבות, בתל אביב ובכל הארץ ואני שמח שכבר בתקופה הקרובה הוא יצא לפועל.

"כמעט מיותר לציין שזה יקרה רק בתיאום עם משרד הבריאות ותוך שמירה מוקפדת על הבריאות של המגיעים למופעים. נמשיך לעסוק בעשייה, בהזרמה של מאות מיליוני שקלים למוסדות התרבות, בפתיחה אחראית ובטוחה שלהם. כל מי שרוצה להיות חלק מהתהליך באופן רציני מוזמן בשמחה".

מנהל תיאטרון אספקלריא חגי לובר אמר "לא אפתח את מוסד התרבות שלי כמענה לגחמה פוליטית של חולדאי ולא אשחק בחייהם של המנויים שלי כדי ליצור מצג פתטי של מחאה. התאטרון שלי יישאר סגור עד להחלטת הממשלה שאני מקווה שתהיה בקרוב. זו לא הצגה זה חיים".

"הגיע הזמן לדאוג לחוסן הנפשי של מיליוני ישראלים"

מהאופרה הישראלית נמסר בתגובה: "האופרה ממתינה כבר 10 חודשים לקבלת אישור לחזור ולפתוח את בית האופרה לקהל הרחב, שצמא לראות אופרה ומופעי אמנות. מחקרים בכל העולם הראו שסכנת ההידבקות באולמות תרבות נמוכה משמעותית מכל הפעילויות האחרות שנפתחו בישראל אחרי הסגרים הקודמים, כמו טיסות וקניונים. אנחנו מברכים על כל המאמצים שעושים ראש עיריית תל אביב רון חולדאי ושר התרבות חילי טרופר כדי שהפעם, בתום הסגר הנוכחי, תתקבל ההחלטה המקצועית הנכונה – לפתוח תחילה את מוסדות התרבות. עם ההתקדמות המהירה בחיסונים הגיע הזמן לדאוג גם לחוסן הנפשי של מיליוני ישראלים ולהחזיר את העשייה האמנותית אל חייהם".

מנכ"ל תיאטרון הקאמרי רן גואטה מסר: "רבים האנשים העוסקים בימים אלה בפתיחת עולם התרבות מחדש. אנחנו כמובן כמהים לחזור לפעילות, ומברכים על כל עזרה. נבדוק כל אפשרות לפתיחה מול הגורמים הרלוונטיים ונודיע על כל התפתחות".

מטעם תיאטרון גשר נמסר: "תיאטרון גשר מברך על היוזמה של חולדאי לפתיחת מוסדות התרבות. כולנו תקווה כי משרדי הממשלה השונים ביניהם משרד הבריאות ומשרד התרבות יתנו לכך את הסכמתם ותמיכתם. נשמח לקבל מתווה המבטיח את בריאותם של עובדינו וצופינו היקרים. כעת, לא נותר לנו אלא להמתין לעדכונים נוספים בנושא".

מעיריית תל אביב-יפו נמסר: "העירייה פועלת לפתוח מוסדות תרבות בתחילת פברואר, עם תום הסגר, לטובת כל תושבי ישראל שהתחסנו פעמיים. בשלב הראשון יופנו המאמצים לקיום מופעים עם מספר מצומצם של שחקנים או מוסיקאים, כשכל מי שישהה בין כותלי מוסד התרבות – הקהל, האמנים, והצוות המסייע – חוסן כבר פעמיים, וכשלפחות שבוע עבר ממועד החיסון השני. גם ניהול הקהל וההושבה יבוצעו על פי כללי התו הסגול. באופן דומה ייפתחו גם מוזיאונים. בשלב הבא, וככל שיתקדם מבצע החיסונים גם לבני גילאים צעירים, ישולבו במערך הצגות ומופעים נוספים.

"העירייה שואפת לפעול בשיתוף פעולה עם המדינה, כשברור לכל שאין סיבה אפידימיולוגית שלא לאפשר למיליוני מחוסנים להינות מתרבות, ולספק פרנסה לעשרות אלפים שאיבדו את מטה לחמם. תוכנית מלאה של הפעילות המתוכננת תפורסם בימים הקרובים".

הבימה מסרה בתגובה כי: ״התיאטרון הלאומי הבימה מברך על יוזמתו של ראש עיריית תל אביב יפו מר רון חולדאי ואנו בודקים כעת למול שר התרבות מר חילי טרופר ומול משרד הבריאות את ההנחיות הקיימות כדי ליישם את פתיחת אולמות הבימה בהקדם האפשרי".

מסינמטק תל אביב נמסר בתגובה, כי "הסינמטק מברך על יוזמתו של ראש עירית תל אביב יפו , רון חולדאי, המתכוון לאפשר פתיחה של מוסדות התרבות בתל אביב למי שעשה 2 חיסונים. אנו משוועים להחזיר את הקהל לאולמות הקולנוע ואת הקולנוע לקהל ונעשה זאת בהתאם להנחיות".

היועמ"ש: "רשות מקומית לא רשאית לעשות דין לעצמה"

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי התייחס לפניית שר התרבות חילי טרופר בעקבות הבטחת ראש העיר תל אביב וראש מפלגת הישראלים רון חולדאי לפתוח את מוסדות התרבות בעירו מפברואר. נזרי כתב כי "הדרך המשפטית לפתוח את המוסדות היא ביטול האיסור או אי הארכתו בידי הממשלה. כל עוד האיסור עומד בתוקפו - רשות מקומית - גדולה ונכבדה ככל שתהא - אינה רשאית לעשות דין לעצמה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות