אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מטה הדיור חזר הבוקר לפעול; יורי גמרמן עומד בראשו

בלעדי לכלכליסט

מטה הדיור חזר הבוקר לפעול; יורי גמרמן עומד בראשו

לכלכליסט נודע כי נציבות שירות המדינה אישרה את גמרמן, למרות שבתקופת בחירות אין מינויים של בכירים. גמרמן, שימש עד עתה מנהל אגף בכיר ברשות מקרקעי ישראל, יהיה כפוף למנכ"ל משרד השיכון יאיר פינס

17.01.2021, 15:24 | אמיתי גזית

חצי שנה לאחר שפורק, מטה הדיור חוזר לפעול: יורי גמרמן מונה באופן רשמי לראש מטה להאצת שיווק הדיור במשרד הבינוי. לכלכליסט נודע כי נציבות שירות המדינה אישרה את מינויו והוא נכנס לתפקיד הבוקר (א').

קראו עוד בכלכליסט

גמרמן שימש עד עתה מנהל אגף בכיר ברשות מקרקעי ישראל. הכוונה למנותו לראש מטה נחשפה לראשונה בכלכליסט בנובמבר 2020 כאשר נדחתה בקשה שהגיש שר הבינוי יעקב ליצמן לנציבות שירות המדינה למנותו לתפקיד בפטור ממכרז. בעקבות זאת פורסם באמצע דצמבר מכרז לתפקיד והשבוע הראשון של ינואר היה המועד האחרון להגשת מועמדות.

הכלל הוא כי בתקופת בחירות אין מינויים של בכירים, אבל במקרה זה התקבל מנציבות שירות המדינה אישור חריג למכרז משום שראש המטה כפוף למנכ"ל יאיר פינס ואינו בדרגת מנכ"ל הכפוף לשר. זאת בעוד שבעבר ראש מטה הדיור במשרד האוצר נהנה מתנאים של מנכ"ל וממעמד דומה. נימוק נוסף היה הצורך הבהול להניע את שוק הדיור בשל החשש מירידה במספר התחלות הבנייה.

שר השיכון, יעקב ליצמן, צילום: יואב דודקביץ שר השיכון, יעקב ליצמן | צילום: יואב דודקביץ שר השיכון, יעקב ליצמן, צילום: יואב דודקביץ

כראש מטה להאצת הדיור במשרד הבינוי יעסוק גמרמן באיתור ופתרון חסמים שמעכבים בנייה של שכונות. בעיקר מחסור בתשתיות כגון ביוב, מוסדות חינוך, וכבישים שללא הקמתם אי אפשר לבנות למגורים. המטרה היא להקצות משאבים ולקבוע סדרי עדיפויות ללא הבחנה ביו פרויקטים למגורים שמקדמת רשות מקרקעי ישראל לאלה שמקדם משרד הבינוי, אלא על בסיס קריטריונים קבועים ומוסכמים. בנוסף הוא יהיה אמון על הקשר עם משרדי התחבורה והחינוך ויפעל לשלב בתוכניות החומש של המשרדים שלהם את צורכי הדיור.

מטה הדיור הוקם ב־2015 על ידי שר האוצר דאז משה כחלון. מאז ועד כינון הממשלה הנוכחית המטה ריכז את פעילות הגופים עוסקים בדיוק בממשלה ובהם מנהל התכנון, רשות מקרקעי ישראל, משרד הבינוי, והחברה הממשלתית דירה להשכיר.

במסגרת ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו במאי 2020, אריה דרעי מונה לשר פנים ומינהל התכנון עבר אליו ממשרד האוצר. בעקבות זאת, על פי ההסכמים מטה הדיור פוצל לשני מטות – מטה תכנון שיוקם במשרד הפנים, ומטה שיוקם במשרד הבינוי. אבל בניגוד לליצמן, דרעי לא קיבל את אישור הנציבות למינוי ראש מטה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות