אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כץ פנה לנציב שירות המדינה: מבקש למנות את עודד שמיר למנכ"ל האוצר צילום: אוראל כהן

פרסום ראשון

כץ פנה לנציב שירות המדינה: מבקש למנות את עודד שמיר למנכ"ל האוצר

בשבוע שעבר חשף כלכליסט כי שר האוצר סירב להאריך את כהונתו של ערן יעקב כמנכ"ל, אחרי שהאחרון סירב למנות את פעיל הליכוד ברק נפתלי למשנה למנכ"ל, ללא מכרז. בכדי למנות את שמיר יש צורך בהקמת ועדת חריגים שתבחן מדוע המינוי הזה חיוני בעת הזו

17.01.2021, 16:31 | אדריאן פילוט

שר האוצר ישראל כץ פנה היום (א') באופן רשמי ובכתב לנציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ בבקשה למנות את עודד שמיר למנכ"ל משרד האוצר במקום ערן יעקב, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

כפי שנחשף ב"כלכליסט" בשבוע שעבר, כץ סירב להאריך את כהונתו של מנהל רשות המסים, ערן יעקב, אחרי שהאחרון סירב למנות את ברק נפתלי, פעיל ליכוד ותיק למשנה למנכ"ל משרד האוצר ללא מכרז - בהתאם להחלטת ממשלה 2073 המאפשרת מינוי של משנה למנכ"ל אחד ללא תהליך תחרותי. במשרד האוצר מכהן אבי כהן כמשנה למנכ"ל בפועל (ממלא מקום).

מינויו של שמיר - ושל נפתלי - נתפס כמשונה מאוד לנוכח העובדה כי בעוד תשעה שבועות תתקיימנה בחירות, הממשלה איננה מתפקדת, הכנסת בפגרה ושמיר לא מכיר את משרד האוצר. לכן תמוה מה הדחיפות מצדו של כץ למנות דווקא עכשיו מנכ"ל חדש. כץ סירב להשיב על השאלות הללו עד כה, אבל אם הוא באמת חפץ בשמיר הוא יאלץ להשיב עליהן להרשקוביץ עצמו וגם ליועץ המשפטי לממשלה:

עודד שמיר, צילום: אוראל כהן עודד שמיר | צילום: אוראל כהן עודד שמיר, צילום: אוראל כהן

מפניית כלכליסט לנציבות שירות המדינה עולה כי "על פי הנחיית היועמ"ש לממשלה לגבי מינויים בתקופת בחירות, כל המינויים שהם בפטור ממכרז (מנכ"לים, משנים, ועדות איתור), ככלל מוקפאים. ואולם, במקרים חריגים ניתן לפנות לוועדת החריגים, שבה חבר גם נציג היועמ"ש לממשלה, שתדון בעניין ותמליץ לנציב שירות המדינה". קרי, על מנת למנות את שמיר, הנציבות תקים ועדה מיוחדת שתבחן באופן מאוד ספציפי האם המינוי הזה חיוני ומדוע, דווקא עכשיו, המשק הישראלי הסובל ממיתון הקשה ביותר והאבטלה הגבוהה ביותר זה עשור חייב את שמיר כדי להצילו.

הן הנציב והן היועמ"ש (או מי מטעמו) ישאלו את כץ מה הדחיפות של המינוי הזה ומדוע יש מניעה להאריך את כהונתו של מנהל רשות המסים, עד מועד הבחירות. רק אחרי הקמת ועדת חריגים, תוקם ועדת מינוי, שכן מנכ"ל משרד האוצר כמו כל מנכ"ל ממשלתי, חייב לקבל את אישורה של ועדת המינויים של שירות המדינה. אז - ורק אז - יבחנו את הכישורים המיוחדים של שמיר.

שמיר (65) לא הצטיין באף תחום הרלוונטי לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר. בתחום האקדמי-כלכלי, הוא בעל תואר ראשון במדעי המדינה וסוציולוגיה - אפילו לא כלכלן במקצועו. לגבי נסיון במגזר הציבורי - שתי המשרות הבכירות ביותר שמילא היו מנהל מרכז ההשקעות - במשרד התמ"ת ולא באוצר - וממלא מקום המזכיר הצבאי לשר הביטחון.

כאיש עסקים כיהן כמנכ"ל מבני תעשייה וכלכלית ירושלים של יעקב פישמן שפשט רגל, על אף ששמיר טען כי הוא כיהן בתפקידים לפני שהם היו בבעלות פישמן. שמיר מכהן כיו''ר אגודת המים של עמק הירדן שעליה נכתב טיוטת דוח חמור לגבי פרויקט מים - עליו שמיר מסרב להתייחס ומפנה לדובר ומנכ"ל האגודה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות