אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלטשולר לא פוחד מהתחזקות השקל ובונה על תשואות חו"ל צילום: אוראל כהן

אלטשולר לא פוחד מהתחזקות השקל ובונה על תשואות חו"ל

חרף התחזקותו המתמשכת של השקל אל מול סל המטבעות, קרן ההשתלמות של אלטשולר שחם הודיעה אתמול כי תגדיל השנה את החשיפה למטבע זר. ג'יי.פי מורגן לא מאמין שניתן למנוע התחזקות השקל ובוחן כניסה לפוזיציה ארוכה על המטבע הלאומי

18.01.2021, 09:36 | חזי שטרנליכט וצלי גרינברג

סוחרי מטבעות שמצמצו אולי הספיקו לפספס את הדרמה הגדולה בשוק המטבעות ביום שישי האחרון, כאשר בעקבות הודעתו של בנק ישראל על הגדלת רכישות המט"ח ב־2021, זינקו כל המטבעות העיקריים ביותר מ־3% מול השקל. אתמול לא התקיים מסחר במטבעות, המשכה של הדרמה התגלו במדיניות ההשקעה המפתיעה שפרסמה קרן ההשתלמות אלטשולר שחם השתלמות כללי. הקרן הגדולה במשק, שמנהלת 49 מיליארד שקל הודיעה כי שיעור החשיפה שלה לסל המטבעות ב־2021 יעלה מ־26% לשיעור של 28%.

קראו עוד בכלכליסט

לפי המדיניות החדשה של הקרן, גם החשיפה לאג"ח של ממשלת ישראל תגדל מ־39% בסוף 2020 ל־43% השנה, החשיפה לאג"ח הקונצרניות בארץ תעלה מ־8% ל־9% ושיעור ההשקעות במניות בעולם ירד מ־47% ל־46%.

"אין כאן אמירה שלנו"

מאלטשולר שחם נמסר אתמול כי "ההגדלה ברכיב המטבע הזר ביחס לשקל נובעת מכך שאנחנו מגדילים את ההשקעות שלנו בחו"ל. אם ראינו במרץ 2020, כשהשווקים התרסקו, גם תגובה חריגה בשערי החליפין, המסקנה שלנו היא שצריך לנהל את הסיכון. המהלך נובע מהעובדה שאנחנו לא יכולים להגדיל בארץ את החשיפה שלנו לנכסים, אז אנחנו מגדילים אותה בחו"ל. אין לנו אמירה כאן לגבי היחלשות או התחזקות השקל ולא נחשפנו למהלך של בנק ישראל במועד קביעת המדיניות. החשיפה תגדל בחלקה ברכישת נכסים וחלק אחר באמצעות נגזרים". אף שבאלטשולר שחם אומרים כי אין במדיניות חדשה זו התייחסות למהלכים של בנק ישראל, הרי שהשורה התחתונה היא שבית ההשקעות לא מפחד מהתחזקות השקל ומאמין שהתשואות בחו"ל יפצו אותו על היחלשות הדולר.

גילעד אלטשולר. מגדיל ההשקעה לחו"ל, צילום: אוראל כהן, יאיר שגיא גילעד אלטשולר. מגדיל ההשקעה לחו"ל | צילום: אוראל כהן, יאיר שגיא גילעד אלטשולר. מגדיל ההשקעה לחו"ל, צילום: אוראל כהן, יאיר שגיא

"הרכישות יכולות גדול"

ביום חמישי האחרון הודיע בנק ישראל כי בכוונתו להגדיל ב־2021 את רכישות הדולר ב־50% לעומת השנה שחלפה, ל־30 מיליארד דולר. הכלכלן הראשי של מיטב דש, אלכס זבז'ינסקי ציין אתמול כי מהודעת בנק ישראל ניתן להבין שהסכום אף יכול לגדול ל־50-40 מיליארד דולר. ב־3 השנים האחרונות התחזק השקל בעקביות לא רק מול הדולר, שנחלש ב־4.97% אל מול השקל, אלא גם למול סל המטבעות הזרים שנחלש ב־9.2% אל מול השקל. זבז'ינסקי העריך כי בנק ישראל צפוי להחליש ב־2021, באופן משמעותי, את השקל מול סל המטבעות ופחות מכך ביחס לדולר. המהלך צפוי במקביל להוביל להקטנת החשיפה של המשקיעים הזרים לאג"ח בשוק המקומי, דבר שלהערכתו צפוי להביא למכירות של אג"ח אלו.

ג'יי.פי מורגן, בנק ההשקעות הגדול בארה"ב, לא מאמין שניתן למנוע את התחזקות השקל, ובוחן כניסה לפוזיציה ארוכה על המטבע הלאומי. בסקירתו האחרונה כתב הבנק כי חרף כוונתו של בנק ישראל להגדיל את רכישת הדולר, הדבר לא יצליח להאט את התחזקות השקל לטווח הארוך גם אם המהלך יצלח לטווח הקצר. זאת, בעיקר בשל עודף במאזן התשלומים השוטף שעומד על 4.9% מהתוצר הלאומי הגולמי של ישראל נכון לסוף 2020, המורכב, בין היתר, מהשקעות זרים שנשארות חזקות שתרמו לצמיחת המאזן ב־10.1% ברבעון הרביעי של 2020.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות