אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר: רשות שדות התעופה תוכל לבדוק שהנכנסים לנתב"ג עומדים בתקנות הסגר צילום: יריב כץ

אושר: רשות שדות התעופה תוכל לבדוק שהנכנסים לנתב"ג עומדים בתקנות הסגר

ועדת הכלכלה אישרה תיקונים לתקנות העוסקות בהגבלות על הפעלת שדה התעופה וטיסות בתקופת הקורונה. נציגת רש"ת: "יש בנתב"ג תופעה של התקהלויות ואלימות שקשה להתגבר עליהן משום שאנשים לוקחים לעצמם חירות"

18.01.2021, 13:32 | נווית זומר

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, אישרה היום תיקונים לתקנות העוסקות בהגבלות על הפעלת שדות תעופה וטיסות בתקופת הקורונה, שנועדו לתת לרשות שדות התעופה (רש"ת) סמכויות לסייע באכיפת הסגר ואיסור היציאה לטיסות. התיקונים נכנסו לתוקף כבר ביום חמישי האחרון, ונכון לעכשיו יהיו בתוקף עד יום חמישי הקרוב ה-21 בינואר, זאת במסגרת הסגר הנוכחי בו צומצם ההיתר ליציאה מהבית למטרת טיסה.

קראו עוד בכלכליסט

עובדי רש"ת יכולים לדרוש מהמגיעים לנתב"ג אישור על כך שרכשו כרטיס טיסה לפני ה-7 בינואר, או אישור מנכ"ל משרד התחבורה, או הצהרה שהטיסה היא למטרה חיונית או דרכון זר או דיפלומטי. עם זאת, לפי התקנות, סמכויותיהם רק להודיע לנוסעים ללא אישורים שאסור להם להיכנס לטרמינל אך לא לאסור את כניסתם בפועל, שכן רק שוטר מוסמך למנוע את הכניסה.

נוסעים שנחתו מסרבים להתפנות לבידוד נוסעים שנחתו מסרבים להתפנות לבידוד נוסעים שנחתו מסרבים להתפנות לבידוד

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ מרגי הקשה ושאל מדוע צריך את אישור הוועדה, אם היא דנה בעבר בתקנות המסדירות את הנעשה בנתב"ג, אך בפועל עולה תמונה של "הפקרות מוחלטת". היועצת המשפטית של רשות התעופה האזרחית עו"ד רננה שחר השיבה: "נעשה מאמץ רב להתנהל לפי התקנות, יש תופעה של התקהלויות ואלימות שקשה להתגבר עליהן משום שאנשים לוקחים לעצמם חירות". מרגי אמר בתגובה: "אם יודעים שאי אפשר להפעיל את השדה כמו שהממשלה והכנסת דורשות – אז לא מפעילים".

ד"ר אשר שלמון נציג משרד הבריאות, אמר בדיון, "השבוע צפויה לצאת הנחיה לפיה זרים שירצו להיכנס לישראל יחוייבו להציג בדיקת קורונה שלילית 72 שעות לפני העלייה למטוס, וכי ראש הממשלה הנחה לבחון כיצד להחיל זאת על נוסעים ישראלים".

נציגת משרד הבריאות, עו"ד טל פוקס, השיבה כי כל הנכנסים לישראל חייבים בבידוד במלונית, ואם יסכימו ויבצעו בדיקה אחת בשדה ושנייה לאחר תשעה ימים – יוכלו להשתחרר לבידוד בית. לדבריה, יש אכיפה מוגבלת על החוזרים מחו"ל והשבים מזמביה, דרום אפריקה, ברזיל ואיחוד האמירויות מחויבים בבידוד במלונית, ללא אפשרות לבידוד בית. ח"כ בועז טופורבסקי אמר כי מה שנעשה בנתב"ג זה מחדל לאומי שאפשר היה למנוע אותו.

יו"ר איגוד הטייסים, קברניט מידן בר, אמר כי הדיבור על מחדל לא מקדם אותנו, וקרא לנהוג כמו במדינות רבות אחרות בעולם שמחייבות בביצוע בדיקה לפני הכניסה אליהן.

מנכ"ל משרד התחבורה, עופר מלכה, אמר, "חובת בדיקה לישראלים לפני הטיסה מחייבת התייחסות משפטים לשאלות רבות, בהן האם ניתן למנוע מישראלים להיכנס למדינה, מי יטפל בחולים שנשארו בחו"ל או בתיירים שאין להם כסף להמשיך את השהייה מחוץ לישראל? ועוד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות