אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שבוע למינוי מנכ"ל אל על החדש: רוזנברג מחסל את הפעילות בשבת צילום: בן חורין ואלכסנדרוביץ, שאטרסטוק

שבוע למינוי מנכ"ל אל על החדש: רוזנברג מחסל את הפעילות בשבת

המשמעות של הפסקת פעילות סאן דור בשבת, למרות חלקה הצנוע בהכנסות: אל על הופכת לחברה חרדית

19.01.2021, 06:52 | תומר הדר

בשבוע שעבר נפל דבר בענף התיירות: סוכני הנסיעות שמרביתם חסרי עבודה החלו בהרכבת חבילות נופש לקראת חג הפסח, בהנחה שהדבר יתאפשר. כאשר ביקשו להזמין חבילות נופש דרך חברת התעופה סאן דור, גילו כי החברה־הבת של אל על לא תטוס עוד בשבת ובחגים. עם זאת, לדברי סוכני נסיעות ששוחחו עם "כלכליסט", החלטה זו עוד עשויה להשתנות.

קראו עוד בכלכליסט

המהלך החדש מתרחש על רקע חילופי השליטה בחברה־האם באוקטובר, אז רכש אלי רוזנברג 42.9% ממניות אל על, ולקראת כניסתו של אביגיל שורק לתפקיד מנכ"ל החברה בשבוע הבא.

אלי רוזנברג, צילום: בן חורין ואלכסנדרוביץ, שאטרסטוק אלי רוזנברג | צילום: בן חורין ואלכסנדרוביץ, שאטרסטוק אלי רוזנברג, צילום: בן חורין ואלכסנדרוביץ, שאטרסטוק

הרבנים פסקו

מאז 1983, אז הופרטה אל על, החברה הפסיקה את טיסותיה בשבת. בשנת 2007 ניסתה לשנות את המצב, אך לאחר דין ודברים עם נציגי ועדת הרבנים לשמירה על השבת, הוחלט להותיר את ההחלטה על כנה. בדיווחיה לבורסה טענה אל על כי "אי קיום ההבנות בנוגע לטיסות בשבת ובמועדי ישראל או שינוי מדיניות בנושא זה, עלול להביא לסכסוך עם מגזר לקוחות אשר עלולה להיות לו השפעה על תוצאות החברה עקב קיום חרם צרכנים".

בנסיבות הקשורות לתקינות פוליטית אל על אינה מפרטת על היקף הנוסעים המאמינים בטיסותיה, אך לדברי מקורבים לחברה, בחלק מהקווים שהיא מפעילה מדובר בנפח משמעותי. לאור התחרות בענף שהתגברה עם כניסתן של חברות הלואו־קוסט אל על מצאה פיתרון יצירתי: את הטיסות בשבת תפעיל סאן דור, שמאז 2001 פועלת כחברת תעופה נפרדת עם קוד מפעיל משלה. עובדה זו החריגה את סאן דור מהכפיפות ללשון ההסכם הקואליציוני.

אף שב־2011 שללה רשות שדות התעופה (רת"א) את רשיונה של סאן דור, ובכך נדרשה לפעול בכפיפות לאל על, החברה המשיכה לטוס כישות נפרדת על פי הקודים של חברו צ'ארטר אחרות: ישראייר וארקיע. כך התאפשר המשך פעילותה בשבת.

מאז שלילת רשיונה, פעילות סאן דור מדווחת כחלק מדו"חות אל על. אלה חושפים כי ב־2019 פעילות סאן דור היוותה רק 4.5% מהכנסות אל על מנוסעים, הרכיב העיקרי בהכנסות החברה־האם. באותה השנה העסיקה סאן דור 26 עובדים. אף שהחברה אינה מפרטת את נפח פעילותה בשבת וחגים, גורמים בתחום מעריכים כי מדובר בנתון הנמוך מ־10%.

מנתונים אלה משתמע כי פעילות סן דור בזמנים אלה אינה מהותית לאל על ולכן ההחלטה לא צפויה לגבות ממנה מחיר כבד. תחת זאת, עוד לפני שהושלמה עסקת הרכישה לפני כשלושה חודשים, רמזו גורמים בסביבתו של רוזנברג על כוונותיו בנושא. למעשה, זהו המהלך הראשון של רוזנברג מאז החליף את השדרה הניהולית באל על, ונראה כי הזדרז להשלימו עוד לפני כניסתו של שורק לתפקיד.

אין קשר להלוואת המדינה

"או שמדובר בקביעת עובדות בשטח לפני כניסת המנכ"ל החדש, או שמדובר פשוט בניסיון לרצות את הקהל הדתי באמצעות השבתה של חברה קטנה שחלק גדול מהציבור הדתי חי עם קיומה בשלווה ובשלום" הסביר גורם בענף.

אף שאל על טרם קיבלה את ההלוואה בערבות המדינה בסך מאות מיליוני שקלים, גורמים מקורבים לחברה טוענים כי המהלך האחרון בנודע לסאן דור אינו קשור להלוואה, זאת מכיוון שבפועל אל על לא טסה בשבת מאז שנות השמונים ופעילות סאן דור זניחה.

ממשרד האוצר נמסר: "משרד האוצר פועל בהתאם למתווה הסיוע שאושר בממשלה לתמיכה בחברת אל על ולשימור התעופה הישראלית. מתווה הסיוע אינו סותר את מהות אל על כחברה עצמאית, האחראית על ניהולה העסקי בהתאם לשיקוליה". מאל על לא נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות