אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרנות הפנסיה סוגרות שנה סוערת בתשואה חיובית; "כשיש פאניקה, צריך להיכנס למצב של רובוט" צילום: שאטרסטוק

קרנות הפנסיה סוגרות שנה סוערת בתשואה חיובית; "כשיש פאניקה, צריך להיכנס למצב של רובוט"

גיא מני, מנהל ההשקעות של מיטב דש, שבראש טבלת התשואות השנתית בקרנות הפנסיה החדשות, על האסטרטגיה בשנת הקורונה: "כשהשוק ירד קנינו עוד ועוד. צריך לפעול נגד המגמה"

19.01.2021, 10:07 | נעמי צורף

למרות הקורונה ושיעורי האבטלה הגבוהים, 2020 צפויה להסתיים עם צבירה נטו של כ־40 מיליארד שקל בתחום הפנסיה ‑ עלייה של 8% לעומת 2019.  

קראו עוד בכלכליסט

מיטב דש הוא זה שהשיא לעמיתיו במסלול 50 ומטה את התשואה הגבוהה ביותר ב־2020, שעמדה על 7.88%. אלטשולר שחם השיא לעמיתיו במסלול זה את התשואה הגבוהה ביותר בטווח של 3 ו־5 שנים ‑ 25.06% ו־50.24% בהתאמה. את הטבלה סוגר הלמן־אלדובי עם תשואה של 4.7% בלבד במסלול זה ב־2020. 

דירוג "כלכליסט קלי" בחר במסלול זה כיוון שמדובר במסלול בעל היקף הנכסים הרב ביותר. "עולם הפנסיה הוא עולם של חיסכון לטווח ארוך, עם גילאי חוסכים מוקדמים, המעדיפים רמות סיכון גבוהות יותר", הסביר עידו בדש, סמנכ"ל לקוחות פרימיום בקבוצת קלי.

לדבריו, במרץ־אפריל "היתה ירידה בהפקדות, לאור החל"ת והיעדר ההפרשות, אך בחודשים העוקבים חלה עלייה בהפקדות. בסך הכל ההפקדות עלו השנה, אך בקצב נמוך מאשר בשנים האחרונות. המסקנה: הקורונה פגעה יותר באוכלוסיות מוחלשות ועצמאים, שהפרשותיהם פחותות יחסית למפקידים אחרים".

גיא מני, מנהל ההשקעות הראשי של מיטב דש, הסביר לכלכליסט כיצד צלח את השנה הלא שגרתית שהסתיימה.

אתה קם בוקר אחד במרץ והבורסה מתרסקת. מה אתה חושב?

"אני בשוק איך עטלף קטן גורם למפולת כזו גדולה. הציבור היה בהתחלה אדיש, אבל מהר מאוד התחיל לפדות נכסים בצורה אגרסיבית. הלחץ הורגש לא רק בארץ. בתוך שבועיים נכנסנו לסחרור של ירידות, שהזכירו את 2008".

ואחרי ההלם?

"אני מנסה לראות את ההזדמנויות. ראינו את השוק יורד וקנינו עוד ועוד. החלטנו לרכוש גם אג"ח קונצרניות, אחרי שהרבה שנים חיכינו להזדמנות. אף אחד לא ידע מתי הקורונה תיעלם, אבל הערכתי שיגיע סיוע של הבנקים והממשלות, אז לא פחדתי. בתקופות פאניקה ההזדמנויות צצות, ומי שיוצא מפספס את הראלי. אני לא יכול להרשות לעצמי לפספס, יש לי אחריות כגוף מוסדי, שמנהל חסכונות ארוכי טווח".

גיא מני. "אני לא יכול להרשות לעצמי לפספס. יש לי אחריות" , צילום: מיטב דש גיא מני. "אני לא יכול להרשות לעצמי לפספס. יש לי אחריות" | צילום: מיטב דש גיא מני. "אני לא יכול להרשות לעצמי לפספס. יש לי אחריות" , צילום: מיטב דש

איך שומרים על קור רוח?

"נכון שהיתה פאניקה גדולה ואנשים מכרו מכל הבא ליד, אבל אלה הנקודות שנוצרות בהן ההזדמנויות. אין מה לעשות, צריך להיכנס למוד של רובוט, לפעול נגד מגמה בצורה ממושמעת, לא להתייחס לפסיכולוגיה, לעבוד מסודר ונקי".

מה ההשקעה הכי טובה שעשית השנה?

"בירידות הגדלנו אחזקות בסולאראדג' ובקורנית, שעשו מכפלות יפות מאז אפריל. גם באמזון הגדלנו משמעותית ובעליבאבא קנינו כשהיתה מאוד זולה. אנחנו מאוד מאמינים בסין ובחברה הספציפית הזו. לאחרונה היא ירדה, אבל להערכתי תתקן בקרוב".

והכושלת?

"במשבר נדרשנו להגדיל את אחוז הדולר בתיק. חלק מהאחזקות שלנו בחו"ל היו בחוזים והיינו צריכים להמיר אותם לדולרים. הדולר זינק לרמות לא כלכליות, אבל לא היתה לנו ברירה".

איפה פספסת?

"רצינו מאוד להיחשף לתדיראן, שצמחה משמעותית, אבל פספסנו בגלל שלא היו לנו מספיק מזומנים".

איך 2021 תיראה?

"אני יחסית אופטימי. לדעתי, התשואה העודפת תגיע משוק המניות ואולי גם מהתיק הלא סחיר, בעולם של ריבית נמוכה מאוד. לאחרונה איזנו את התיק לכיוון בנקים, נדל"ן ותעשייה, בהתאם לצפי להתאוששות. כרגע השוק גבוה, אבל תמיד יהיה מי שיגיד שהשוק בועתי. אני לא חושב ככה. השוק יכול לעבור מימוש רציני אם יתברר שהחיסונים לא יעילים. כרגע הוא מתמחר יציאה הדרגתית מהמשבר. אם זה לא יקרה, הוא יכול לרדת ב־15%‑20%".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות