אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ עזב את הבית הלבן: "בהצלחה לממשל החדש, נחזור בצורה כלשהי" צילום: איי אף פי

טראמפ עזב את הבית הלבן: "בהצלחה לממשל החדש, נחזור בצורה כלשהי"

נשיא ארה"ב היוצא, שיחרים את טקס ההשבעה של ביידן הערב, ערך לעצמו טקס פרידה בבסיס חיל האוויר במרילנד והמריא לפלורידה. מבלי להזכיר את מחליפו איחל הצלחה לממשל החדש, וטען שהשאיר לו בסיס טוב: "מאמין שהם יצליחו, אבל אם יעלו לכם את המיסים – תזכרו שאמרתי לכם". הוא רמז שלא ייעלם מהזירה הציבורית: "תמיד אילחם בשבילכם. נחזור בצורה כלשהי, להתראות בקרוב". סגן הנשיא פנס לא בא לטקס, וכן ישתתף בהשבעת ביידן

20.01.2021, 15:29 | ynet

דונלד טראמפ יצא אחר הצהריים (יום ד') מהבית הלבן בפעם האחרונה כשהוא נושא את התואר נשיא ארה"ב. טראמפ, שהודיע כי יחרים את טקס ההשבעה של מחליפו ג'ו ביידן הערב בקפיטול בטענה שהבחירות זויפו, טס במסוק לבסיס חיל האוויר אנדרוז במרילנד, ושם נערך לו טקס פרידה שהזמין לעצמו. מהבסיס מרילנד המריא טראמפ לאחוזתו מאר א-לאגו בפלורידה.

עם נחיתתו בבסיס במרילנד ירו תותחים מטחי כבוד לכבוד טראמפ, והוא סיכם: "אלה היו ארבע שנים נפלאות. השגנו הרבה". אחרי שמנה את הישגי ממשלו, לקול תשואות הקהל הקטן שהוזמן על-ידי אנשיו, פנה טראמפ לציבור האמריקני ורמז שאין בכוונתו להיעלם מהזירה הציבורית: "תמיד אילחם בשבילכם. אצפה, אקשיב, ואגיד לכם שהעתיד של המדינה הזו מעולם לא היה טוב יותר". כשחתם את נאומו אמר: "להתראות, אנחנו אוהבים אתכם. נחזור בצורה כלשהי. שיהיו לכם חיים טובים, נתראה בקרוב". 

מבלי להזכיר את שמו של ביידן, טראמפ איחל בנאום הפרידה שלו הצלחה לממשלו הדמוקרטי, וטען כי הוא משאיר לו ירושה מצוינת: "אני מאחל לממשל החדש הצלחה רבה. אני חושב שהם ירשמו הצלחה גדולה, יש להם בסיס להשיג דברים גדולים".

לפני עלייתו למטוס ה"אייר פורס 1" שייקח אותו לפלורידה חזר טראמפ והזכיר כמה מהמהלכים שנקט בימי כהונתו, בכלל זה הקמת חיל החלל וקיצוצי מיסים. "אני מקווה שהם לא יעלו את המיסים שלכם", אמר על ממשל ביידן, "אבל אם הם כן יעשו את זה – אמרתי לכם". הקהל הגיב בצחוק. הנשיא היוצא טען כי ממשלו התמודד היטב עם הקורונה, כינה שוב את הנגיף "הווירוס הסיני", וציין את העובדה שמספר הקולות שקיבל בבחירות האחרונות, כ-75 מיליון, הוא הגבוה ביותר שקיבל נשיא מכהן.

"זה היה הכבוד והזכות הגדולים ביותר שלי להיות הנשיא שלכם", אמר טרמאפ, והקהל השיב לו בקריאות תודה. הוא חלק מחמאות לרעייתו מלניה, ואמר "העם אהב אותה כל כך", אף שנתוני האהדה שלה בציבור, כמו שלו, הם הנמוכים בהיסטוריה. בשלב זה העביר את המיקרופון לרעייתו, וגם היא נפרדה: "להיות הגברת הראשונה שלכם זה היה הכבוד הגדול ביותר של חיי. תמיד תהיו בלבי ובתפילותיי. שאלוהים יברך את האומה היפהפייה הזו".

סגן הנשיא מייק פנס לא הגיע

החלטתו של טראמפ להקדים ולעזוב את וושינגטון השכם בבוקר (8:00 לפי השעון המקומי), ארבע שעות לפני טקס ההשבעה של ביידן, היא חריגה מוחלטת מכללי הפרוטוקול של חילופי נשיאים בארה"ב. לפי המסורת, הנשיא היוצא אמור לארח בבית הלבן את הנשיא הנכנס, ואז ללוות אותו לטקס ההשבעה ולשורה של אירועים חגיגיים נוספים הנערכים לכבודו לפני כניסתו למעון הנשיאותי ואחריה.

לפי דיווחים, אנשיו של טראמפ עשו בימים האחרונים מאמצים כבירים לגייס משתתפים ולהעמיד קהל גדול בטקס הפרידה מטראמפ בבסיס חיל האוויר, אך התקשו לעשות זאת בצל ההתנערות של גורמים רבים בממשל מהתנהלותו סביב מהומות הקפיטול.

טראמפ, שהופעתו אחר הצהריים הייתה הראשונה שלו בציבור זה יותר משבוע, פרסם אמש סרטון פרידה שבו אמר לאמריקנים: "אני מסיים את כהונתי כנשיא ה-45 של ארה"ב, ואני ניצב לפניכם באמת גאה במה שהשגנו יחד. עשינו מה שבאנו לכאן כדי לעשות, וכל כך הרבה מעבר לזה". מבלי לנקוב בשמו של ביידן אמר טראמפ בסרטון: "השבוע אנחנו חונכים ממשל חדש ומתפללים שיצליח לשמור על אמריקה בטוחה ומשגשגת. אנחנו שולחים את מיטב איחולינו, ומקווים גם שיהיה להם מזל, מילה חשובה ביותר".

 

דונלד טראמפ ומלניה עוזבים את הבית הלבן , צילום: איי פי דונלד טראמפ ומלניה עוזבים את הבית הלבן | צילום: איי פי דונלד טראמפ ומלניה עוזבים את הבית הלבן , צילום: איי פי

בנאומו אתמול שב וגינה את הפריצה של תומכיו לקפיטול, בלי לציין שמדובר בתומכיו או להזכיר את החלק שמילא בשִלהובם לפני הפריצה, והודה לסגן הנשיא מייק פנס, שאיתו הסתכסך אחרי שזה סירב לחרוג מסמכותו ולמנוע את אישור ניצחון ביידן בקונגרס. פנס עצמו לא הגיע היום לטקס הפרידה מטראמפ, ולפי רשת CNN הוא אמר לו מילות פרידה אתמול. "הזכות לשמש כנשיא שלכם הייתה כבוד שאי אפשר לתאר", אמר טראמפ בסרטון אמש. "אני רוצה שתדעו שהתנועה שיצרנו רק מתחילה. מעולם לא היה דבר כמוה".

 

טקס ההשבעה של ביידן יחל ב-18:30 שעון ישראל. תחילה תשיר ליידי גאגא את ההמנון הלאומי ותינָשא תפילה, ובהמשך תופיע ג'ניפר לופז. מעט לפני 19:00 תושבע קמלה האריס לסגנית הנשיא הראשונה בתולדות ארה"ב, ומי שתשביע אותה תהיה סוניה סוטומאיור, השופטת ההיספנית הראשונה בבית המשפט העליון. ב-19:00 בדיוק יושבע ביידן לנשיא ארה"ב על-ידי נשיא העליון ג'ון רוברטס, ואז יישא את נאום ההכתרה שלו.

 

סופה של כהונה סוערת, צילום: איי אף פי סופה של כהונה סוערת | צילום: איי אף פי סופה של כהונה סוערת, צילום: איי אף פי

בסביבת ביידן אומרים כי את נאומו יקדיש להעברת מסר שמטרתו לאחד את הציבור – משימה קשה בהתחשב בכך שלפי סקרים, לפחות חצי מהרפובליקנים מאמינים לטענות של טראמפ שהבחירות נגנבו ממנו. לטענות האלה, נזכיר, אין שום ביסוס, וגם שופטים שמרנים ונאמני טראמפ לשעבר, בהם שר המשפטים הפורש וויליאם באר, דחו אותן בתוקף.

 

טקסי ההשבעה מושכים אליהם בדרך כלל המוני משתתפים, לעתים אף יותר ממיליון, אבל הפעם כאמור ישתתפו בטקס רק מעטים. את מקומם של האמריקנים שלא יכלו להגיע לוושינגטון מפאת המצב יתפוס "שדה הדגלים" – 200 אלף דגלים שהוצבו לאורך המוֹל, השדרה המרכזית של הבירה. בניגוד לטראמפ, שיהיה הנשיא הראשון זה 152 שנה שאינו מתייצב להשבעת יורשו, סגן הנשיא מייק פנס יגיע. לטקס הפרידה מטראמפ, שהסית את ההמונים נגדו לפני מהומות הקפיטול, פנס לא יגיע.

בשל הקורונה והחשש הביטחוני, הפעם לא תיערך אחרי הטקס הצעדה המסורתית של הנשיא הנבחר בשדרות פנסילבניה. לאחר ההשבעה ייסעו ביידן והאריס עם הנשיאים לשעבר ברק אובמה, ג'ורג' בוש הבן, ביל קלינטון ונשותיהם להניח פרחים על קבר החייל האלמוני בבית העלמין ארלינגטון, ולאחר מכן תלווה שיירה צבאית את הביידנים לבית הלבן. בלילה, במקום הנשף המסורתי שבוטל בגלל הקורונה, ישתתפו ביידן והאריס במשדר טלוויזיה מיוחד שיועבר ברשתות האמריקניות הגדולות תחת הכותרת "חוגגים את אמריקה". את המשדר ינחה טום הנקס, וישתתפו בו שלל אומנים, בהם ג'סטין טימברלייק, דמי לובטו, ג'ון בון ג'ובי וברוס ספרינגסטין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות