אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבוצת מיטיולן אימצה את המודל: טיפוח האינדיבידואל הכרחי לקולקטיב חזק צילום: איי אף פי

קבוצת מיטיולן אימצה את המודל: טיפוח האינדיבידואל הכרחי לקולקטיב חזק

מועדון הכדורגל הדני הנהיג גישת חינוך שיכולה להצמיח "ספורטאים ואנשים גדולים". הוא הקים בית ספר שפועל ברוח זוו - לימוד ואימונים שמותאמים לכל תלמיד ותלמיד

21.01.2021, 12:53 | אוריאל דסקל

הכדורגל של מנצ'סטר סיטי ושל ליברפול שונה מאוד, אך מבוסס על עבודת צוות שמטופחת על ידי המאמנים המצוינים של שני המועדונים האלה. גם פפ גווארדיולה וגם יורגן קלופ מדברים על הקולקטיביות וחובת התפיסות המשותפות של שחקניהם כהכרח להצלחת שיטות המשחק שלהם. ואולם, מאחורי התפיסה הזו נמצאת שיטת לימוד ואימון מאוד אינדיבידואלית.

גווארדיולה, קלופ ומאמנים בכירים אחרים, כגון מרקו רוזה ותומאס טוכל - עובדים לפי עקרונות הלימוד הדיפרנציאלי. פרופ' וולפגנג שולהורן נמנה עם חלוצי הלימוד הדיפרנציאלי והביא אותה לספורט. לפי תפיסה זו, כל אדם הוא ייחודי ובעל יכולות קוגניטיביות ויכולות גופניות שונות ולכן צריך להתאים ליכולותיו את החינוך והאימון.

קבוצת הכדורגל מיטיולן, דנמרק, צילום: שאטרסטוק קבוצת הכדורגל מיטיולן, דנמרק | צילום: שאטרסטוק קבוצת הכדורגל מיטיולן, דנמרק, צילום: שאטרסטוק

לפי מחקרים של שולהורן, זה כמעט בלתי אפשרי לאמן את כולם בדיוק באותה צורה, משום שב-99% מהמקרים, התנועות של הספורטאים בריצה והליכה שונות זו מזו, ולכן האימון יהיה יותר יעיל אם יקח זאת בחשבון ויתאים את עצמו לספורטאים השונות.

שולהורן חקר והשווה בעיטות של שחקנים, וגילה כי בקרב כדורגלנים בכירים כל בעיטה ומסירה שונות בצורה מוטורית, בלי תלות בנגיעה בכדור, אלא באופן שבו השחקן מגיע אל הכדור ומשנה את התנועה שלו. כלומר אין "בעיטה נכונה" וטכניקת הבעיטה עצמה משתנה ממצב למצב בדקות המשחק השונות. לפיכך העניין הקריטי הוא לא איך מלמדים לבעוט אלא איך כל גוף מגיב לשינוי מצב.

מכרה זהב פוטנציאלי

קבוצת מיטיולן, האלופה הדנית אימצה את השיטה הזו. גישתה לדאטה, למדעי הספורט ולפסיכולוגיה הפכה אותה בעשור האחרון לאחת מהקבוצות המתקדמות ביותר באירופה.

לפני כשנה הקים המועדון הקים בית ספר במתחם המועדון ושמו "Guldminen" - מכרה זהב שמטרתו לייצר "ספורטאי על" של "אנשים טובים". מנכ"ל המועדון, קלאוס שטיינליין אומר כי "אנו צריכים שחקנים שידאגו לכדורגל ולעולם ולא רק לפרארים ולפורשות שלהם. אנחנו רוצים שחקנים שידאגו לאנשים שלא היה להם מזל. בשביל זה צריך ללמד, לאמן ולחנך את האדם ולא רק הכדורגלן".

ביורן הולם, מנהל בית הספר הוסיף: "אנחנו רוצים לייצר מנהיגים לא רק למגרש ולכדורגל או לכדוריד אלא גם לחברות ועמותות".

לשם כך, במועדון אימצו את גישת האימון והלימוד הדיפרנציאלי בצורה שלא נראתה בעבר במוסד כדורגל. בבית הספר לומדים 75 תלמידים ותלמידות בני 5 עד 12. יש להם 15 מורים שלכולם יש רקע בספורט ובחינוך.

שיטת הלימוד והחינוך היא חדשנית - מתבססת על תנועה ו"איסוף חוויות" ובקושי על למידה קלאסית מאחורי שולחן. התלמידים לומדים לפי תוכנית מערכת החינוך הדנית - שפה, אנגלית, מדעים וכו' - אבל בית הספר מתאים לכל ילד את דרך הלימוד שמתאימה לו.

הולם הסביר לאת'לטיק: "יש ילדים שלומדים טוב יותר על ידי התבוננות בדברים, חלק לומדים טוב יותר דרך הקשבה ויש כאלה שלומדים הכי טוב כשהם מזיזים את הגוף", אוצר הולם. כך ששיעור מתמטיקה יכול להיות צפייה בסרטונים או משחקים בחוץ, ושיעור אנגלית יכול להיות עבור ילד אחד צפייה בסרטוני יוטיוב ועבור אחר משחק לוח.

כל שבוע, כל תלמיד כותב לעצמו מטרה חינוכית או מקצועית - ללמוד מילה חדשה או טריק חדש עם הכדור. המורים מדריכים ועוזרים לו לעמוד במטרות הללו שלו.

ב"מכרה הזהב" מדווחים שהילדים לומדים מהר יותר וגם עוברים את כל המבדקים הלאומיים בהצטיינות. אחרי שעות הלימודים, התלמידים - כולם ספורטאים במועדון הספורט מיטיולן - מקבלים שיעורים ואימונים בענף שהם מצטיינים בו. יחד עם זאת כדי להבטיח גיוון ופיתוח הגוף הם מתאמנים גם בענפי ספורט נוספים כמו יוגה, פארקור, ג'ודו, ריקוד, כדורסל, התעמלות ואתלטיקה. "ההשקעה במורים ובמאמנים מאוד חשובה ומשמעותית. לא משנה איזו דרך מתאימה להם יותר, הם צריכים לקבל את ההדרכה האיכותית ביותר", אומר הולם.

גם בקבוצה הבוגרת

גם בקבוצת מיטיולן עצמה, מנסים להתאים את האימונים והגישה של צוות האימון לאינדיבדואל כדי לייצר כדורגל קולקטיבי. שחקנים עוברים ניתוח פסיכולוגי מתקדם כדי להבין מה הם צריכים לקבל מחבריהם לקבוצה ומצוות המאמנים. כל שחקן מקבל תוכנית אימונים ייחודית לו, תזונה מותאמת אישית וטיפול רפואי.

אם מטרות מיטיולן נשמעות יומרניות מדי (לייצר "ספורטאי על"), צריך לזכור שהמועדון הזה הוקם ב-1999 בעיר שהיא בת 150 שנה. עד כה צבר המועדון 3 שלוש אליפויות, שיחק בליגת האלופות ומוכר שחקנים במיליוני יורו.

מיטיולן הוא בבעלות מת'יו בנהאם האנגלי, שהוא גם הבעלים של ברנטפורד - מצמרת הצ'מפיונשיפ. למרות שמדובר בשתי קבוצות ממדינות שונות, הניהול דומה. הניהול מדעי ומותאם כמה שיותר אינדיבידואלית לכל שחקן.

ברנטפורד נחשבת לאחת ממטפחות הכישרונות הטובות ביותר בבריטניה ולמרות שאין לה אקדמיה - כי במועדון מאמינים שבאנגליה ניהול ותחזוק אקדמיה אינה יעילה - הקבוצה "מייצרת" שחקנים לפרמיירליג טוב יותר מכל קבוצה אחרת ברמתה וייתכן מאוד שהשנה גם תעפיל לפרמיירליג עם כדורגל קבוצתי ויפה במיוחד.

בארגונים המתקדמים ביותר, טיפוח האינדיבידואל הוא המפתח ליצירת קולקטיב חזק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות