אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גנץ החליט: גלי צה"ל תצא ממערכת הביטחון או תיסגר צילום: GLZ

גנץ החליט: גלי צה"ל תצא ממערכת הביטחון או תיסגר

ההחלטה התקבלה בעקבות המלצת הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, ובשל "הצורך להפריד בין שירותם של חיילי צה"ל לבין פעילותו של אמצעי תקשורת"; גל"צ: "התחנה היא בית לדמוקרטיה הישראלית ופרח מוגן, שעליו יש לשמור מכל וכל"

21.01.2021, 17:37 | אביאור אבו

שר הביטחון בני גנץ החליט היום (ה'), בהמלצת הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, על הוצאת גלי צה"ל ממערכת הביטחון. בהודעה מטעמו נמסר כי ההחלטה התקבלה "לאחר דיונים מקדימים שנערכו בצה"ל ובמשרד הביטחון, ובשל הרצון לנתק בין מערכת הביטחון וצה"ל לבין פעילותה של תחנת רדיו עצמאית". עוד נאמר כי "ההחלטה נובעת מהייעוד של צה"ל, וכן מהצורך להפריד בין שירותם של חיילי צה"ל לבין פעילותו של אמצעי תקשורת בו מועסקים לובשי מדים בתכנים פוליטיים".

קראו עוד בכלכליסט

בני גנץ, צילום: רויטרס בני גנץ | צילום: רויטרס בני גנץ, צילום: רויטרס

בימים הקרובים יוקם צוות מקצועי בין-משרדי בראשות מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (במיל') אמיר אשל, אשר יכלול נציגים של משרד הביטחון, צה"ל, משרד המשפטים ומשרד התקשורת. הצוות יגבש בתוך מספר שבועות מתווה להוצאת התחנה ממערכת הביטחון, והפעלתה במתכונת אזרחית או סגירתה. אחת מהאופציות שנשקלות היא העברת התחנה לפעילות תחת תאגיד השידור הציבורי.

זוהי אינה הפעם הראשונה שכוונה זו עולה בצמרת צה"ל. גם קודמו של כוכבי בתפקיד, רא"ל (במיל') גדי איזנקוט, המליץ להוציא את התחנה מצה"ל. עם זאת, שר הביטחון דאז, אביגדור ליברמן, דחה את ההמלצה. תקציב גלי צה"ל עמד בשנת 2019 על כ-46 מיליון שקל, רובו מהכנסות מפרסום וחסויות. 30 מיליון שקל מתוכו יצא עבור עלות שכר. ב-2018 התקציב עמד על כ-44 מיליון שקל.

גנץ, המשמש גם כשר התקשורת, מסר: "ההחלטה שקיבלתי בהמלצת הרמטכ"ל היא עניין ערכי ולא תקציבי. התקשורת החופשית בישראל היא חשובה מאין כמוה, ואמשיך להגן עליה ולדאוג לעצמאותה, אולם קיום תחנה צבאית בצה"ל אינה סבירה בעת הזו. קבעתי כי לובשי מדים לא יעסקו בפוליטיקה בשום תפקיד, זהו דבר בלתי מתקבל על הדעת הסותר את ערכי צה"ל, את היושרה המתחייבת ואת ההתנהלות התקינה. אני מוקיר את גל"צ ואת תרומתה לתקשורת הישראלית, ולמגוון הדעות והקולות בתקשורת, ונכון יהיה למצוא אפיק אחר להמשך פעילותה".

גלי צה"ל הגיבה על ההחלטה ומסרה כי התחנה "היא בית לדמוקרטיה הישראלית ופרח מוגן, שעליו יש לשמור מכל וכל. היא בית לחיילים, בית ליצירה הישראלית, לתרבות ולאמנות ובית לאינספור עיתונאים מצוינים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות