אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משפט הדחת טראמפ בסנאט - באמצע פברואר צילום: איי אף פי

משפט הדחת טראמפ בסנאט - באמצע פברואר

המשפט יחל כבר בעוד כשבועיים, אז יועמד הנשיא לשעבר להדחה בפעם השנייה. מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט: "במקביל למשפט נעסוק בדברים למען האזרחים, ונאשר מינויי קבינט". טראמפ, הנשיא הראשון שנשפט לאחר עזיבת הבית הלבן, נאשם בהסתה למרידה בשל חלקו במהומות הקפיטול. האם הסנאטורים הרפובליקנים יביאו להרשעה מפתיעה?

23.01.2021, 08:27 | חדשות חוץ
הושגה פשרה: משפט ההדחה של נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ יחל כבר בעוד כשבועיים, בשבוע של 8 פברואר. כך הודיע הלילה (בין שישי לשבת) מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, צ'אק שומר, פחות משלושה ימים לאחר שטראמפ עזב את הבית הלבן, והנשיא החדש ג'ו ביידן הושבע לתפקיד.

 

קראו עוד בכלכליסט

טראמפ הוא הנשיא הראשון שמועמד להדחה פעמיים, וגם "זוכה" להיות הראשון שנשפט לאחר שעזב את תפקידו. סעיף האישום נגד טראמפ הוא "הסתה למרידה". כזכור, הליך ההדחה נגדו נפתח בשל חלקו במהומות הקפיטול ב-6 בינואר, אז פרצו המונים מתומכיו לבניין הקונגרס כדי למנוע מהמחוקקים לאשר את ניצחונו של ביידן בבחירות. 232 מחברי בית הנבחרים הצביעו בעד קידום ההדחה, בהם 10 צירים רפובליקנים, 197 הצביעו נגד.

אחד הפולשים לקפיטול, צילום: איי אף פי אחד הפולשים לקפיטול | צילום: איי אף פי אחד הפולשים לקפיטול, צילום: איי אף פי

לטענת הרוב שהצביע בעד ההדחה "טראמפ הזמין את הפורעים לקפיטול וכיוון את הזעם". יו"ר בית הנבחרים, הדמוקרטית ננסי פלוסי, אמרה כי בדיון ההדחה כי טראמפ הוא "סכנה ברורה ומיידית" לארה"ב. "אנחנו יודעים שהנשיא הסית למרידה הזו, למרידה החמושה הזו נגד הארץ המשותפת שלנו". על תומכיו שפרצו לקפיטול אמרה: "המורדים האלה אינם פטריוטים. הם אינם חלק מבסיס פוליטי שצריך לחזר אחריו ולנהל אותו. הם טרוריסטים מבית".

שומר, שהפך השבוע למנהיג הרוב בסנאט, הדגיש כי על אף קיום המשפט, יש צורך לאשר "במהירות האפשרית" את מינויי הקבינט של ביידן וכן מינויים אחרים של פקידים מרכזיים בממשל. הוא אמר כי מנהלי הליך ההדחה בבית הנבחרים, המשמשים כתובעים במשפט בסנאט, כמו גם צוות ההגנה של טראמפ קיבלו מספיק זמן כדי להיערך לתחילת המשפט.

"במקביל, הסנאט ימשיך לעסוק בדברים אחרים למען העם האמריקאי, כמו אישור המועמדים לקבינט והצעת החוק לסיוע בתקופת הקורונה שתספק הקלות למיליוני אמריקנים הסובלים במהלך המגפה הזו", אמר שומר בהצהרה.

טראמפ ורעייתו עוזבים את הבית הלבן, צילום: איי אף פי טראמפ ורעייתו עוזבים את הבית הלבן | צילום: איי אף פי טראמפ ורעייתו עוזבים את הבית הלבן, צילום: איי אף פי

התאריך נקבע לאחר פשרה שהושגה בין מנהיג המיעוט הרפובליקני, מיץ' מקונל, שביקש מהסנאט לדחות את הגשת כתב האישום עד ליום חמישי הבא, וקרא לשומר לדחות את המשפט לאמצע פברואר בכדי לתת לנשיא לשעבר זמן נוסף להתכונן למשפט. דוברו של מקונל ציין כי ייתכן שהמשפט יחל כבר ב-9 בפברואר, יום שלישי של אותו השבוע, וטען כי מקונל היה "מרוצה" מהפשרה. "זהו ניצחון לשני הצדדים, ולקיום הליך משפטי הוגן", אמר.

נציין כי הסיכויים להדחת טראמפ בסנאט נמוכים עד אפסיים, שכן דרושה תמיכתם של שני שלישים מהסנאטורים. מצב הכוחות בסנאט לאחר הבחירות הוא 50-50, אלא שבמצב שכזה הקול המכריע בהצבעות המסתיימות בשיוויון שייך לסגנית הנשיא החדשה, קמלה האריס, ולכן מחזיקים הדמוקרטים ברוב.

מקונל העביר ביקורת על הליך ההדחה שהחל בבית הנבחרים וטען כי הוא היה "הליך מהיר, מינימלי וחסר תקדים". הוא הדגיש: "ההמשך לא יוכל להתנהל כך. זה ישלול מהנשיא לשעבר את ההליך המשפטי לו הוא ראוי. אחרת, זה יפגע בסנאט ובמוסד הנשיאותי".

ג ג'ו ביידן | צילום: אי פי איי ג

דוברת הבית הלבן, ג'ן סאקי, אמרה לעיתונאים כי הסנאט מסוגל להתקדם עם המשפט במקביל לקידום האג'נדה איתה הגיע ביידן לבית הלבן. היא ציינה כי יש להעביר את חבילת הסיוע למשבר הקורונה בגובה 1.9 טריליון דולר, ש"תסייע לאמריקאים ולכלכלת המדינה". היא הבהירה: "את זה לא ניתן לעכב".

הפתעה רפובליקנית בסנאט? "ההרשעה קריטית לעתיד המפלגה"

בזמן שניהל שיח מול מנהיג הרוב על תאריך פתיחת המשפט, מקונל הודה בפני סביבתו הקרובה כי הוא מאמין שמעשיו של טראמפ הם "עילה להדחה". כך דווח ב"ניו יורק טיימס" מוקדם יותר החודש. רשת CNN מדווחת הלילה כי לא רק מקונל מאמין בכך, אלא "עשרות רפובליקנים משפיעים בוושינגטון ובכירים בממשל טראמפ" שהיו רוצים לראות את הנשיא לשעבר מורשע.

לפי הדיווח אותם בכירים "פעלו בשקט כדי להפליל ולהרשיע את טראמפ". מאמצם אינו מתואם, אך הוא משקף רצון רחב במפלגה הרפובליקנית להבטיח שטראמפ לא יחזור ויתמודד על הנשיאות ב-2024, כפי שרמז בעבר. רק ביום רביעי האחרון, עם עזיבתו את הבית הלבן אמר טראמפ לתומכיו בטקס פרידה במרילנד: "תמיד אלחם בשבילכם. אצפה, אקשיב, ואגיד לכם שהעתיד של המדינה הזו מעולם לא היה טוב יותר". כשחתם את נאומו רמז על חזרה אפשרית: "נחזור בצורה כלשהי. נתראה בקרוב".

ננסי פלוסי, צילום: בלומברג ננסי פלוסי | צילום: בלומברג ננסי פלוסי, צילום: בלומברג

מאמצי הבכירים ממוקד עכשיו בנציגי המפלגה בסנאט, שם דרושה תמיכה של לפחות 17 רפובליקנים יחד עם 50 הנציגים הדמוקרטים כדי להבטיח את הרשעת טראמפ, דבר שנשמע כמשימה בלתי אפשרית. ואולם, לדברי אחד הבכירים, "האינטרס הפוליטי של מקונל ושאר המפלגה זה שהוא (טראמפ) ייעלם. זה האינטרס. השאלה היא האם אנחנו מגיעים לשם?".

חלק מהם מאמינים כי כעת, לאחר סיום כהונתו, "יש יותר תיאבון להעניש את הנשיא". המאבק של אותם רפובליקנים, על פי יותר מ-10 גורמים, מבוסס על אמונה משותפת כי הרשעת טראמפ היא "קריטית לעתידה של המפלגה הרפובליקנית". רבים מתארים משפט ההדחה כרגע של חשבון נפש למפלגה.

ביידן רוצה תוכנית פעולה מול הקיצוניים

הנשיא ה-46 ג'ו ביידן הורה לרשויות האכיפה ולגורמי המודיעין בממשל לבצע הערכת מצב מודיעינית בעקבות מהומות הקפיטול בתחילת החודש. דוברת הבית הלבן אמרה כי הממשל החדש רואה באירועים האחרונים איום ממשי על ארצות הברית שגורם לבעלי השקפות קיצוניות לפעול באלימות.

 

לפי הבית הלבן, העבודה על התוכנית תתבצע בשיתוף פעולה של ראש המודיעין הלאומי, ה-FBI והמחלקה להגנת המולדת, שיצטרכו לגבש מדיניות חדשה בנושא. כמו כן, הממשל יפעל גם ברשתות החברתיות כדי למגר תופעות דומות. מעורבותה של ראש המודיעין הלאומי - תפקיד שנוצר לאחר מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001 - מעידה על כך שהממשל החדש בוחן כיצד להתמודד עם האיום מבית.

 

המהומות בקפיטול הובילו לדיון ציבורי נרחב בארצות הברית, שעסק בשאלה אם המדינה שרגילה להתמודד עם איומי טרור ברחבי העולם יכולה להיאבק גם בקבוצות קיצוניות מקומיות ובאירועים דוגמת הטבח בבית הכנסת בפיטסבורג. במקביל, כוחות הביטחון עדיין מתחקרים כיצד בכל זאת הצליחו המתפרעים לפרוץ לקונגרס למרות האבטחה במקום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות