אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמ"ן ממליץ לבחון החזרת חובת הבידוד לשבים מחו"ל ומזהיר ממוטציה ישראלית צילום: שאול גולן

אמ"ן ממליץ לבחון החזרת חובת הבידוד לשבים מחו"ל ומזהיר ממוטציה ישראלית

דו"ח של אגף המודיעין בצה"ל ממליץ לשקול להשיב את חובת הבידוד לחוזרים מחו"ל - גם אם החלימו או חוסנו - "כיוון שאם ידבקו במוטציה בעייתית המתמודדת עם החיסון הם עלולים להפיץ אותה בקהילה". בנוסף, נאמר בדו"ח, "תיתכן גם אפשרות להיווצרות וריאנט שכזה בישראל"

23.01.2021, 22:26 | אדיר ינקו, ynet

אגף המודיעין בצה"ל פרסם הערב (שבת) דו"ח ובו המלצות להמשך ההתמודדות עם התפשטות התחלואה בקורונה. באמ"ן הזהירו מהתפתחות של מוטציה ישראלית, "תוצרת בית", וציינו כי לפי שעה "המוטציה הבריטית לא ניתנת לבלימה בישראל".  בנוסף הם ממליצים לבחון את החזרת חובת הבידוד לשבים מחו"ל – גם אם החלימו לאחר שחלו בנגיף או חוסנו.

בדו"ח צוין כי "יש לנהל את התפרצות וריאנטים שמעלים את קצב ההדבקה ובכלל זאת הווריאנט הבריטי שהתפשט בישראל וביתר העולם וכן הווריאנט הדרום-אפריקני. בעיה זו היא גלובאלית ואותותיה ניכרים כבר במדינות אירופה ובארה"ב, ובמדינות נוספות בעולם בהתפרצויות מהירות יותר, אשר השליטה בהן הופכת לקשה ביותר".

במסמך צוינו לטובה הישגי מבצע החיסונים בארץ, אולם הזכירו כי "קצב חיסון איטי מחוץ לישראל, במקביל לגלי תחלואה שם, עלול לגרום לכך שחלון ההזדמנויות ליצירת וריאנט שכזה ימשיך להיות קיים במהלך השנה הקרובה לפחות". זאת, נכתב, "במקביל לעלייה בסבירות להיווצרות מוטציה עמידה בישראל".

"בנסיעה לחו"ל", נכתב, "גם על מחלימים ומחוסנים להתנהל בזהירות - להקפיד על ריחוק חברתי, מסכות והימנעות מהתקהלויות. מומלץ להימנע מנסיעות מיותרות, ובדגש על מקומות שבהם הווריאנטים המטרידים נפוצים - יש לעקוב אחר עדכונים".

עוד נאמר כי "יש לבחון להתייחס למחוסנים או מחלימים באופן דומה בעת הגעתם לישראל לכל הפחות בהיבטי בדיקתם וייתכן אף בידוד מקוצר, היות שאם ידבקו במוטציה בעייתית המתמודדת עם החיסון - הם עלולים להפיץ אותה בקהילה".

בדיקת קורונה, צילום: אבי מועלם בדיקת קורונה | צילום: אבי מועלם בדיקת קורונה, צילום: אבי מועלם

הדברים מגיעים במקביל לדיון שמקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נציגי משרדי הבריאות, התחבורה והמל"ל שבו דורש רה"מ לסגור את נתב"ג מיידית. בדיון נאמר כי גילוי המוטציות החדשות בדגימות מורכב וקשה יותר, ולא תמיד ניתן לזהותן בבדיקה פשוטה.

 

הדיון התקיים זמן קצר לאחר שהודיע משרד הבריאות כי שש מתוך שבע נשים הרות שאושפזו במצב קשה לאחר שחלו בקורונה אותרו עם המוטציה הבריטית.

 

לפי הטיוטה שהציגו נציגי הבריאות בדיון, שדה התעופה צפוי להיסגר למשך שבועיים. אם וכאשר תתקבל ההחלטה, יהיה זה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שיקבע מתי היא תיכנס לתוקף. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות