אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שנה אחרי פרוץ הקורונה: הממשלה אישרה את סגירת נתב"ג צילום: טל אזולאי

שנה אחרי פרוץ הקורונה: הממשלה אישרה את סגירת נתב"ג

שדה התעופה ייסגר החל ממחר בחצות, ויישאר סגור עד 31 בינואר; נתניהו: "אף מדינה לא עשתה את מה שאנחנו הולכים לעשות - סוגרים את המדינה הרמטית". לראשונה בישראל: אותר נדבק במוטציה מקליפורניה שהדביק ארבעה אחרים; משרד הבריאות: קשישים שהחלימו מקורונה וחוסנו לא יקבלו מנה שנייה

24.01.2021, 19:55 | כלכליסט ו-ynet

 משבר הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

19:50 - לראשונה בישראל: אותר נדבק במוטציה מקליפורניה

 אחרי הבריטית והדרום-אפריקנית, אותר בישראל מקרה ראשון גם של המוטציה מקליפורניה. מדובר על ישראלי תושב קליפורניה שהגיע לביקור ארצה לפני כחודש, ומאז הספיק לחזור לארה"ב. תוצאת הריצוף הגנטי שלו הגיעה בימים האחרונים. בהודעת משרד הבריאות נמסר כי הוא הדביק עוד ארבעה בני אדם במוטציה החדשה. "במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות אותר באמצעות תהליך ריצוף וריאנט מלוס אנג'לס", נמסר ממשרד הבריאות, "מהאדם המאומת לווריאנט זה נדבקו ארבעה אנשים נוספים".

(אדיר ינקו, ynet)

 

17:40 - הממשלה אישרה: נתב"ג ייסגר הרמטית ממחר בחצות

 

הממשלה אישרה הערב (יום א') את סגירת נמל התעופה בן גוריון מיום שלישי הקרוב ועד סוף הסגר. נכון לעכשיו, התוכנית כוללת סגירה של בית הנתיבות עד לסיום הסגר ביום ראשון הבא בחצות, פרט למקרים של טיסות לצרכים הומניטריים וחריגים.

 

נתניהו אמר בפתח הישיבה כי "בניגוד למה שאומרים, אנחנו מקדימים את כל העולם. אף מדינה לא עשתה את מה שאנחנו הולכים לעשות - אנחנו סוגרים את המדינה הרמטית".

נתניהו אמר עוד כי "רק בשבוע הזה של סגירת השמיים נחסן עוד מיליון ישראלים. בשבוע הקרוב נקיים דיון על אסטרטגיית יציאה מהסגר. הבנתי את השאלה של דחיפות המוטציות בעולם. לא רק שהווריאנטים שם, אם וריאנט מגיע - מספיק שאחד מגיע ולא תפסנו אותו זה עניין גיאומטרי עד שהוא ידביק.

"לאור ההתגברות של הווריאנטים, זה מוביל לקצב הדבקה ואולי גם בקטלניות, אז אמרתי קודם כל בואו נסגור. בניגוד לשיח הציבורי, אנחנו סגרנו את השמיים במתכונת הרגילה מאפריל עד אוגוסט - וזה מה שנקרא לסגור את השמיים. עכשיו אנחנו ממש סוגרים, בלי טיסות מסחריות ובלי כלום חוץ מחריגים. קודם כל לסגור". 

 

14:00 - השרים דנים בסגירת נתב"ג. יו"ר הוועד ברשות שדות התעופה זועם: "שיעזבו אותנו"

 

מזכיר הממשלה הפיץ בצהריים (ראשון) לשרים את התקנות לסגירת נתב"ג שצפויות להיכנס לתוקף בעוד יומיים ועד לסוף הסגר. לפי התקנות ניתן יהיה לטוס רק לקבלת טיפול רפואי, השתתפות בהליך משפטי, יציאה למקום מגורים, השתתפות בהלוויה של קרוב משפחה או במסגרת עבודה המותרת בחוק. לפי התקנות, בראש ועדת החריגים ליוצאים לחו"ל יעמוד גם מנכ"ל משרד הבריאות ולא רק מנכ"ל משרד התחבורה.

בדברי ההסבר נכתב כי "תופעה של וריאנטים (מוטציות) מעידה על סיכון לייבוא וריאנטים עם שיעורי הדבקה גבוהים בהרבה מהמוכר לנו עד עתה, וחמור מכך - חשש להכנסת זן עם יכולת הדבקה מוגבלת שהוא גם עמיד לחיסון. תרחיש שבו נכנס וריאנט שפוגע ביעילות החיסון הוא החמור ביותר ועלול, במגבלות המידע הקיים, לאיים על תועלת מבצע חיסוני הקורונה המתקדם במהירות כעת בישראל".

עוד נכתב כי "הערכת הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות היא שלחוזרים מחו"ל קיים סיכון מוגבר להבאת ווריאנטים של הנגיף שעשויים להיות מסוכנים, הן מבחינת ההדבקה והן מבחינת השפעה על יעילות החיסון".

 

בינתיים, יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה פנחס עידן זועם על הפוליטיקאים שלדבריו "לא מפסיקים לפגוע בעובדי נתב"ג כדי לקדם אינטרסים פוליטיים. היחידים שפתחו את השדה וסגרו אותו, ואז שוב פתחו אותו הם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרת התחבורה מירי רגב". בשיחה עם ynet אמר עידן כי "אי אפשר לסגור את נתב"ג. אני בחלום בלהות שלא נגמר לי ולא יודע איך לצאת ממנו. העובדים שלנו חסרי אונים, ואני רוצה שהפוליטיקאים ירדו מהחיים שלנו. שיעזבו אותנו, אנחנו במצב קשה. אנחנו לא פישלנו, ובטח שלא עשינו טעות".

 

 

פנחס עידן, צילום: אוראל כהן פנחס עידן | צילום: אוראל כהן פנחס עידן, צילום: אוראל כהן

 

11:30 - עימותים בתלמוד תורה באשדוד, חפצים הושלכו בירושלים

 

המשטרה הגיעה הבוקר (ראשון) שוב לישיבת גרודנא באשדוד כדי למנוע את פתיחת תלמוד התורה שבמקום בניגוד להנחיות. זאת, לאחר שלאורך השבוע שעבר מנהליה סירבו להפסיק את פעילותה, על אף הסגר, צו הסגירה שהוצא למקום והדו"חות בסך 5,000 שקלים שחולקו. לאחר העימותים נעצרו ארבעה תלמידים בשל הפרת סדר וארבעה שוטרים נפצעו באורח קל. במאה שערים שבירושלים המשטרה הפעילה "בואש" לפזר את ההתקהלות בזמן שקריאות "נאצים" נשמעו לעבר השוטרים.

התלמידים החלו להתגודד סמוך לישיבה והביעו את התנגדותם לנוכחות השוטרים במקום. חלקם ניסו להיכנס לתוך הישיבה בכוח. אחת לכמה דקות קבוצת התלמידים ניסתה לפרק את המחסומים ולפרוץ פנימה, אך כוח המשטרה חסם אותם. גם לאחר המעצרים התלמידים ממשיכים בהפרות הסדר.

 

העימותים באשדוד, צילום: דוברות המשטרה העימותים באשדוד | צילום: דוברות המשטרה העימותים באשדוד, צילום: דוברות המשטרה

 

אתמול הנחה האדמו"ר מוויז'ניץ, רבי ישראל הגר, את חסידיו לפתוח החל מהיום את כל מוסדות החינוך של החצר, וקרא גם לרבנים אחרים לנהוג כמותו ולהורות כך לקהילותיהם. הגר עומד בראש החסידות השלישית בגודלה בישראל, הוא חבר במועצת גדולי התורה של מפלגת יהדות התורה ויש לו נציג בכנסת (ח"כ יעקב טסלר). זהו סדק ראשון בעמדה הרשמית של מנהיגי הזרם המרכזי בציבור החרדי, שעד עתה קראו לציבור (לכל הפחות באופן פומבי) לשמור על הנחיות הסגר.

עם זאת, הדגיש האדמו"ר כי הוא אינו מעוניין להתריס נגד הרשויות או להתעמת עם גורמי האכיפה, והזהיר את החסידים "לא להתגרות במשטרה, לא לזרוק אבנים, לא להרביץ ולא לצעוק נאצי". הוא הנחה את הרבנים וראשי המוסדות לנהוג בכבוד בשוטרים המגיעים אליהם, לאכוף את ההנחיות ו"לומר בצורה ברורה שיש בעל הבית ברחוב תורת חיים 4" - כלומר להפנות אותם אליו עצמו, לביתו, כמנהל האחראי על כל תלמודי התורה. 

 

בשבוע שעבר הגיעה האלימות בין בחורי הישיבה למשטרה לשיא כשכוח משטרה הותקף בבני ברק.

 

מאומתים חדשים לקורונה

 

 

 

11:00 - שיא במספר החולים קשה, 998 חולי קורונה נפטרו מתחילת החודש

 

למרות התחלואה שעלתה בשבועות האחרונים, רק 30 אלף בדיקות קורונה פוענחו אתמול (שבת). על פי נתוני משרד הבריאות 2,394 ישראלים נמצאו אתמול כחיוביים לנגיף ושיעור החיוביים עמד על 8%. במקביל, מקדם ההדבקה (R) ממשיך לרדת ועומד על 0.9. על פי דו"ח אמ"ן, מספר המאומתים החדשים נמוך יותר מהצפוי בגלל מיעוט בדיקות ביממה החולפת ביחס לממוצע.

בעוד שמספר הבדיקות צנח באופן דרמטי, מספר החולים שמצבם קשה ממשיך לשבור שיאים והבוקר הוא עומד על 1,228. מספר החולים שמחוברים למכונות הנשמה עומד על 316. מספר הנפטרים מאז פרוץ המגפה עומד על 4,361, לאחר שבסוף השבוע נפטרו 98 חולי קורונה. מספר הנפטרים מתחילת החודש עומד על 998.

מספר המתים

בדיקת קורונה, צילום: אבי מועלם בדיקת קורונה | צילום: אבי מועלם בדיקת קורונה, צילום: אבי מועלם

09:45 -  שירות התעסוקה: 5,560 דורשי עבודה חדשים נרשמו בסופ"ש

 

מתחילת הסגר השלישי (27.12.20) נרשמו 150,159 דורשי עבודה חדשים, 5,560 בסוף השבוע. עפ"י נתוני שירות התעסוקה, הנפגעים העיקריים: 40,393 עובדי הוראה וחינוך מתחילת הסגר, 2,508 במהלך סוף השבוע האחרון (45% מכלל הנרשמים).

 

09:15 - משרד הבריאות: קשישים שהחלימו מקורונה וחוסנו לא יקבלו מנה שנייה

משרד הבריאות הודיע כי מחלימים מקורונה אשר קיבלו מנת חיסון ראשון לא יקבלו את המנה השנייה. ההחלטה התקבלה לאחר פניית ynet ו"ידיעות אחרונות" ולאחר שאישר המשרד כי מחלימים בבתי האבות מתחסנים באופן חריג. "הם החלימו ואין צורך במנה נוספת", הסבירו במשרד. יש לציין כי על פי נתוני משרד הבריאות, עד כה חוסנו 66 אלף דיירי בתי אבות במנה השנייה, ובהם גם מחלימים רבים.

08:05 - זינוק חד בתחלואת ילדים בקורונה

בזמן שמבצע החיסונים בעיצומו, נתונים מוכיחים כי קיים זינוק חד במספר המאומתים מתחת לגיל 17. מתחילת החודש ועד לסוף השבוע האחרון מספר עצום של 51,218 ילדים ובני נוער נדבקו בקורונה. מדובר בעלייה משמעותית לעומת הגל השני, שבו נדבקו כ-34 אלף צעירים ובמספר הגבוה פי 93 מהגל הראשון, כך עולה מנתונים בלעדיים שהגיעו לידי "ידיעות אחרונות".

ואם הנתונים הללו לא מטרידים מספיק, חמישה ילדים ונערים מאושפזים כעת בבתי החולים במצב קריטי, יותר מבכל חודש אחר. כמו כן, 138 קטינים אושפזו מתחילת ינואר, 9 מהם במצב קשה או קריטי. עם זאת, יש לציין כי המחלה לא גורמת לתמותה או לתחלואה קשה באופן נרחב בקרב קבוצת גיל זאת בכלל ובקרב ילדים בריאים בפרט.

07:40 - יותר מ-2.5 מיליון ישראלים התחסנו; אדלשטיין: "קצב הירידה בתחלואה איטי מדי"

לפי נתוני משרד הבריאות עד כה התחסנו נגד קורונה 2.52 מיליון ישראלים, מתוכם קרוב למיליון כבר קיבלו שתי מנות חיסון. שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר כי "195 אלף חיסונים נעשו בסוף השבוע. אבל יש גם בשורות לא טובות - קצב הירידה בתחלואה איטי מדי". לדבריו, "כנראה הסיבה היא המוטציות, אבל גם היעדר הקפדה על הסגר. אני מבקש מכל אחת ואחד - הקפידו על ההנחיות".

טבלת המתחסנים לקורונה

חיסון קשישים בבית אבות ברמת גן, צילום: איי פי חיסון קשישים בבית אבות ברמת גן | צילום: איי פי חיסון קשישים בבית אבות ברמת גן, צילום: איי פי

07:10 - הממשלה תתכנס היום לדון בסגירת נתב"ג לשבועיים

נמל התעופה בן גוריון צפוי להיסגר למשך שבועיים. כך הוחלט אמש (שבת) בתום דיון שערך ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נציגי משרדי הבריאות, התחבורה והמטה לביטחון לאומי, על רקע נתוני התחלואה הגבוהים והחשש מפני התפשטות מוטציות הקורונה. הממשלה תתכנס היום כדי להכריע בנושא.

בכפוף לאישור הממשלה, סוכם בדיון על הנושאים הבאים: איסור כניסה ויציאה של טיסות נוסעים זרות וישראליות; צמצום היתר ההגעה לנתב"ג, כך שיתאפשר רק במקרים חריגים שיאושרו על ידי ועדה בראשות מנכ"לי משרדי הבריאות והתחבורה; גיבוש מתווה נפרד למקרים הומניטריים שיצריכו טיסות מיוחדות; ההגבלות יחולו על טיסות נוסעים למשך 14 ימים וייכנסו לתוקף לאחר אישור הממשלה.

לפי הטיוטה שהוצגה בדיון בידי גורמי הבריאות, נתב"ג עומד בפני סגירה למשך שבועיים. אם וכאשר ההחלטה תתקבל, יהיה זה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שיאמר מתי התקנה תיכנס לתוקף.

באגף המודיעין בצה"ל הזהירו אתמול מפני התפתחות מוטציה ישראלית, "תוצרת בית". בדו"ח חדש שפורסם הערב הומלץ לשקול להשיב את חובת הבידוד לחוזרים מחו"ל - גם אם הם החלימו או חוסנו - וציינו כי "מאוחר מדי לעצור את התפשטות המוטציה הבריטית של הקורונה בארץ".

נתב"ג, צילום: יריב כץ נתב"ג | צילום: יריב כץ נתב"ג, צילום: יריב כץ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות