אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועץ הבכיר של ממשלת צרפת: "החיסונים פחות יעילים נגד המוטציה הדרום-אפריקאית"    צילום: רויטרס

היועץ הבכיר של ממשלת צרפת: "החיסונים פחות יעילים נגד המוטציה הדרום-אפריקאית"

כך העריך הערב פרופ' ז'אן פרנסואה דלפרייסי, העומד בראש המועצה המדעית המייעצת לממשלת צרפת בנוגע למגפת הקורונה; האיחוד האירופי: נכפה על יצרניות החיסונים לעמוד בהתחייבויות לאספקה; שר הבריאות הבריטי: "אנו רחוקים מהקלה בסגר"; ספרד: מפקד הצבא התפטר - לאחר שקידם עצמו בתור לחיסון; גרמניה: יותר מ-12,200 מאובחנים חדשים ביממה האחרונה

24.01.2021, 20:36 | חדשות חוץ

משבר הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

20:30 - מומחה צרפתי: "החיסונים פחות יעילים נגד המוטציה הדרום-אפריקאית"

פרופ' ז'אן פרנסואה דלפרייסי, העומד בראש המועצה המדעית המייעצת לממשלת צרפת בנוגע למגפת הקורונה, אמר הערב כיהחיסונים "פחות אפקטיביים נגד המוטציה הדרום-אפריקאית".

14:37 - דובאי: מאיטים את מבצע החיסונים בגלל עיכוב זמני במשלוחים

 

דובאי הודיעה כי היא מאטה את הפעלת החיסון נגד הקורונה של פייר בשל עיכוב זמני במשלוחים העולמיים, כך מדווח רויטרס.

 

14:15 - האיחוד האירופי: נכריח את יצרניות החיסונים לעמוד בהתחייבויות לאספקה

 

נשיא המועצה האירופית, צ'רלס מישל, אמר כי האיחוד האירופי יגרום לחברות התרופות לכבד חוזים עליהם חתמו על אספקת חיסונים לקורונה. דבריו של מישל באו בעקבות תסכול גובר בקרב מדינות אירופה מהעיכובים בקבלת החיסונים. מישל לא ציין את הסנקציות האפשריות אך אמר כי האיחוד האירופי יתעקש על שקיפות לגבי הסיבות לעיכובים. פייזר מסרה בשבוע שעבר כי היא מאטה באופן זמני את האספקה לאירופה כדי לבצע שינויים בייצור שיגבירו את התפוקה. שלשום הודיעה אסטרה זניקה כי המשלוחים הראשוניים לאירופה יתעכבו בשל תקלה טכנית.

נשיא המועצה האירופית, צ נשיא המועצה האירופית, צ'רלס מישל | צילום: איי פי נשיא המועצה האירופית, צ

 

13:15 - הודו תחלק את החיסון המקומי בשבע מדינות נוספות

הממשלה בהודו הודיעה שתחלק את החיסון COVAXIN המקומי בשבע מדינות נוספות, זאת כחלק מהמאמצים לחסן 30 מיליון עובדי רפואה ברחבי הודו.

מוקדם יותר החודש העניקה הממשלה אישור שימוש חירום לחיסון, שפותח על ידי חברת בהאראט ביוטק והמועצה ההודית לחקר רפואה שבמימון הממשלה. הממשלה אישרה גם את החיסון שפיתחו אסטרה זנקה ואוניברסיטת אוקספורד.

כיום 12 מדינות בהודו מחלקות את החיסון המקומי, בהן קרלה שבה שיעור תחלואה גבוה וגוג'ראט, והחל ממחר יווספו כאמור 7 מדינות נוספות. עם זאת, חלק מהרופאים הטילו ספק ביעילות של החיסון ההודי שאושר מבלי לאסוף מספיק נתונים מהשלב השלישי של הניסוי. בממשלה מתעקשים כי הוא בטוח ובכתב העת הרפואי לנסט דיווחו כי הוא מייצר תגובה חיסונית בקבוצה קטנה של מבוגרים.

עד כה חוסנו בהודו 1.6 מיליון עובדי רפואה, האוכלוסייה מונה 1.35 מיליארד איש. בהודו דיווחו עד כה על 10.65 מיליון נדבקים בקורונה – המספר השני הגבוה בעולם אחרי ארה"ב ומעל 153 אלף מתים.

מחסנים בהודו, צילום: רויטרס מחסנים בהודו | צילום: רויטרס מחסנים בהודו, צילום: רויטרס

13:00 - שר הבריאות הבריטי: הקלה בסגר? רחוקים מזה

שר הבריאות הבריטי מאט הנקוק אמר היום (א') כי המדינה עוד רחוקה מאפשרות להקל על הסגר, זאת על אף ראיות לכך שההגבלות מורידות את מספר הנדבקים בקורונה. "יש ראיות מוקדמות לכך שהסגר מתחיל להוריד את הנתונים, אך אנחנו עוד רחוקים מאד מנתונים נמוכים מספיק, שכן שיעור התחלואה גבוה מאוד ויש לחץ רב על מערכות הבריאות", אמר בריאיון לסקיי ניוז.

מאט הנקוק, צילום: רויטרס מאט הנקוק | צילום: רויטרס מאט הנקוק, צילום: רויטרס

11:40 - צרפת: חידוש הסגר צפוי בימים הקרובים

 

צרפת צפויה להיכנס חזרה לסגר כבר "בימים הקרובים", לנוכח גל חדש של הדבקויות בשל המוטציה הבריטית, כך דיווח השבועון הצרפתי Journal du Dimanche המצטט אנשים המעורים בדיונים.

אוטובוס בצרפת המשמש גם לחיסונים , צילום: איי אף פי אוטובוס בצרפת המשמש גם לחיסונים | צילום: איי אף פי אוטובוס בצרפת המשמש גם לחיסונים , צילום: איי אף פי

לפי הדיווח, ההחלטה בדבר הטלת סגר נוסף היא עניין של ימים בלבד, וכי הנשיא עמנואל מקרון עשוי להכריז על כך ביום רביעי בלילה. זה יהיה הסגר הארצי השלישי שהוטל מאז פרוץ המגפה. הסגר יימשך לפחות שלושה שבועות, כך לטענת המקורבים. שר הבריאות אוליבייה וראן אמר ביום חמישי כי החלטה בנוגע לסגר או הידוק ההגבלות תתקבת בתוך מספר ימים או שבועות. ביום שישי עקף מספר הנדבקים בצרפת את רף ה-3 מיליון, והמדענים מזהירים כי המוטציה הבריטית תוביל לעלייה נוספת בנדבקים בשבועות הקרובים. ההגבלות הנוכחיות כוללות עוצר לילי החל מהשעה שש בערב, וכן סגירת מסעדות, בתי קולנוע, מוזיאונים וחדרי כושר.

10:50 - באנגליה מזהירים: מתחסנים עלולים להדביק, עליהם לשמור על ההנחיות

 

סגן קצין הרפואה הראשי באנגליה, הפרופ' גונתן ואן-טם, הזהיר כי "ייתכן שהחיסונים נגד קורונה לא מונעים באופן מלא ממתחסנים להדביק. על האנשים שקיבלו חיסון לשמור על ההנחיות". הוא צוטט ב"גרדיאן" הבריטי. לדבריו, "הם עלולים לסכן את אלה שבהמשך רשימת התעדוף ועדיין זקוקים לחיסון". ברחבי בריטניה חוסנו יותר מ-5.8 מיליון בני אדם.

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון מתקן ייצור של חיסון אסטרה זניקה באוקספורד | צילום: ABACA ראש ממשלת בריטניה בוריס ג

09:50 - פאוצ'י על המוטציה הבריטית: "נתאים המדיניות במקרה הצורך"

בארה"ב עוקבים בדריכות אחר המוטציה המדבקת יותר של הקורונה, זאת לאחר שבבריטניה הזהירו כי היא עלולה להיות קטלנית יותר. עם זאת, לפי פרנסיס קולינס מנהל המכון הלאומי לבריאות (NIH) וד"ר אנתוני פאוצ'י יועצו הרפואי הבכיר של הנשיא ג'ו ביידן, הם יותר מודאגים מהמוטציה שהתגלתה בדרום אפריקה, אף שעוד לא זוהתה בקרב החולים בארה"ב. בריאיון ל-MSNBC אמר קולינס כי המידע שהועבר מבריטניה הוא ראשוני ועוד לא ברור מדוע הנדבקים במוטציה הבריטית הם בעלי סיכון גדול יותר למות. "אנחנו מתייחסים לזה כאל משהו שיש לעקוב אחריו", הסביר. פאוצ'י ציין כי הוא צריך לראות את הנתונים הגולמיים מבריטניה לפני שיעריך את סיכון המוות. "אלו הן סיטואציות חמורות שאנחנו עוקבים אחריהן, ובמידת הצורך נתאים את המדיניות", אמר והוסיף כי ניתן יהיה לשנות את החיסונים בהתאם בחודשים הקרובים.

פאוצ פאוצ'י מקבל חיסון | צילום: רויטרס פאוצ

09:45 - ספרד: מפקד הצבא התפטר - לאחר שקידם עצמו בתור לחיסון

מפקד הצבא הספרדי, הגנרל מיגל אנחל וויארויה, התפטר מתפקידו לאחר שנחשף כי קידם עצמו בתור לקבלת חיסון נגד קורונה לפני קבוצות סיכון. הגנרל "מעולם לא התכוון לנצל פריבליגיות לא מוצדקות שפגעו בדימוי של הכוחות המזויינים והטילו ספק בכבודו של הגנרל", נמסר בהודיע שפרסם משרד ההגנה שבו אישרו את ההתפטרות.

וויארויה אינו איש הציבור היחיד שמואשם בכך שסידר לעצמו חיסון מוקדם, והרוחות בספרד סוערות מהגילויים. "גנרל וויארויה ואחרים, בן הזוג שלי הוא בן 67, חולה באלצהיימר ועיוור. אנחנו ממתינים לקבלת החיסון. פקיד ואחות לשעבר ואנחנו בקבוצה הראשונה. האם אתם חשובים יותר?", צייצה משתמשת בטוויטר. בינתיים נמשכת העלייה במספר הנדבקים בספרד וביום שישי אובחנו 42,885 נדבקים חדשים כך שהמספר הכולל עומד על קרוב ל-2.5 מיליון ומעל 55 אלף מתים.

09:30 - אוסטרליה תתחיל במבצע חיסונים בפרואר

באוסטרליה לא אובחנו היום (א') נדבקים חדשים בקורונה, ונראה שנמשכת השליטה של הרשויות בנגיף. בכל זאת, במדינה מתכוונים להמשיך בתכנית ולהתחיל את מבצע החיסונים בחודש הבא. המשלוח הראשון של החיסונים של פייזר מתוכנן להגיע לאוסטרליה בפברואר, ובשלב הראשון התכנון הוא לחסן אנשים מעל גיל 70 עם מחלות רקע. "הנגיף תחת שליטה פה באוסטרליה אך אנחנו עדיין מעוניינים לחלק את החיסון", מסר שר האוצר ג'וש פריידנברג במסיבת עיתונאים. "זה יעזור להציל חיים ולשמור על האנשים", הוסיף שר הבריאות גרג האנט. לדבריו, לא נרשמו הדבקות קהילתיות במדינה בתשעה מתוך 10 הימים האחרונים. בנוסף, במדינה ויקטוריה לא אובחנו הדבקות מקומיות כבר 18 ימים רצופים.

 

 

מלבורן, צילום: רויטרס מלבורן | צילום: רויטרס מלבורן, צילום: רויטרס

8:30 - גרמניה: יותר מ-12,200 מאובחנים חדשים ביממה האחרונה

מספר הנדבקים החדשים בקורונה בגרמניה גדל ביממה האחרונה ב-12,257 ל -2,134,936, כך דיווח מכון רוברט קוך למחלות זיהומיות. מספר המתים מהנגיף ב-24 הימים האחרונים עלה ב-349 ל -51,870.

חיסון בגרמניה, צילום: אי.אף.פי חיסון בגרמניה | צילום: אי.אף.פי חיסון בגרמניה, צילום: אי.אף.פי

8:20 - ניו זילנד: מקרה ראשון של הדבקה בקהילה - לאחר חודשיים

 

מקרה ראשון של הדבקה בקורונה בקהילה התגלה בניו זילנד אחרי חודשיים. המאומתת היא אישה בת 56, ששבה לאוקלנד מטיול בספרד והולנד בדצמבר, ושוחררה אחרי שבועיים של בידוד ממתקן הבידוד הממשלתי, ולאחר שעשתה שתי בדיקות קורונה שיצאו שליליות.

האישה שוחררה ממתקן הבידוד בינואר ולאחר מכן טיילה עם בעלה במדינה בכ-30 אתרים, כולל לינה באתרי איירביאנבי, חנויות, ועוד. בשבוע שעבר החלה לפתח תסמינים ונבדקה פעם נוספת, ויצאה חיובית. זהו המקרה המקומי הראשון במדינה מאז נובמבר.

בדיקת קורונה בניו זילנד, צילום: גטי בדיקת קורונה בניו זילנד | צילום: גטי בדיקת קורונה בניו זילנד, צילום: גטי

08:00 - מצרים תתחיל היום במבצע חיסונים נגד קורונה

נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי הודיע אתמול כי מצרים תתחיל היום במבצע חיסונים המוני נגד קורונה עם החיסון סינופרם מתוצרת סין. "אנו מתחילים במסע חיסונים החל מעובדי שירותי הבריאות ואחריהם הסובלים ממחלות כרוניות ואחר כך קשישים", אמר א-סיסי בסיור בפורט סעיד. מצרים, המדינה המאוכלסת ביותר בעולם הערבי, קיבלה את המשלחו הראשון של חיסונים סיניים בחודש דצמבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות