אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדח"צ שהתפטר מסלע: למה ניסו להשתלט על הקרן פעמיים? בגלל ממשל תאגידי לקוי צילום: עמית שעל

הדח"צ שהתפטר מסלע: למה ניסו להשתלט על הקרן פעמיים? בגלל ממשל תאגידי לקוי

זאב מילבאואר מגיב להאשמת סלע כי נכנס כשותף עסקי עם מנכ"ל מבנה, שניסתה להשתלט על קרן סלע: "כשלא יכולים להתמודד עם העובדות מתחילים להשמיץ. אני מושקע בעוד סטארט אפים. אם השקעתי עם מריוס נכט באותו יום - האם אני שותף שלו?"

24.01.2021, 10:35 | חזי שטרנליכט

הקרב שניהלה חברת מבנה במטרה להשתלט על קרן הריט סלע קפיטל נדל"ן, אולי הוכרע מוקדם יותר החודש, כאשר מבנה לא הצליחה להשיג את הרוב הדרוש לשינוי התקנון בקרב בעלי המניות של סלע, אבל הדי הקרב טרם הסתיימו.  

קראו עוד בכלכליסט

סמוך להגשת הצעת הרכש של מבנה, כחלק מניסיון ההשתלטות, פורסמה גם התפטרות זועמת וחריגה של הדירקטור החיצוני בסלע, זאב מילבאואר. התפטרות שבמהלכה העלה מילבאואר טענות כנגד חברת הניהול של קרן הריט. בהמשך הופנו חלק מחיצי הביקורת בחזרה כלפי מילבאואר. בין אם על ידי יו"ר סלע, שמואל סלבין וגם בתגובת סלע עצמה לראיון של מנכ"ל מבנה, דודו זבידה, בכלכליסט

מימין: יו"ר סלע קפיטל שמואל סלבין ומנכ"ל מבנה דודו זבידה, צילומים: תומר לוי, אביגיל עוזי מימין: יו"ר סלע קפיטל שמואל סלבין ומנכ"ל מבנה דודו זבידה | צילומים: תומר לוי, אביגיל עוזי מימין: יו"ר סלע קפיטל שמואל סלבין ומנכ"ל מבנה דודו זבידה, צילומים: תומר לוי, אביגיל עוזי

סלע הגיבה לראיון שהעניק זבידה לכלכליסט, שם נאמר בהקשר של מילבאואר כי "זבידה שכח להזכיר כי מדובר בשותף עסקי שלו. מעניין כיצד השפיעה השותפות על העובדה שהדירקטור המהולל התפטר יום לאחר שהוגשה הצעת הרכש של זבידה. אין ספק כי מדובר בעניין לחקירה של רשות ני"ע".

באותה תגובה התייחסה סלע להשקעה שביצעו מילבאואר וזבידה ב-20 באוגוסט 2019 בחברה בשם ביוג'נסל. מילבאואר התרעם על הטענה שלפיה הוא וזבידה שותפים עסקיים. "כשיש גיוס בסלע אז המון אנשים נכנסים באותו יום לחברה ומשקיעים באותו יום את כספם. האם כל מי שנכנס באותו יום וקונה מניות הוא שותף עם כל אחד ואחד שם?" תמה מילבאואר.

זאב מילבאואר, צילום: עמית שעל זאב מילבאואר | צילום: עמית שעל זאב מילבאואר, צילום: עמית שעל

לדבריו, ההשקעה המדוברת שביצע באותו יום עם מנכ"ל מבנה היא "גיוס של חברת סטארט אפ שמצילה רגליים של אנשים. אם אני השקעתי והוא השקיע - האם זה שותף עסקי? אני מחזיק בפחות מ-1% וגם הוא". מעבר לכך ציין מילבאואר כי "הצעת הרכש לא היתה של דודו זבידה אלא של חברת מבנה. כשלא יכולים להתמודד עם העובדות אז מתחילים להשמיץ. אני גם מושקע בעוד ארבע חברות סטארט אפ שבהן יש עוד מאות משקיעים. אז אם השקעתי עם מריוס נכט באותו יום - האם אני שותף שלו? זה היום של סגירת ההשקעה. מדובר בסכום זניח. ההשקעה שלי בסלע היא פי ארבעה ממה שהיתה לי באותה חברה. אז האם אני שותף של שמואל סלבין?".

מילבאואר ציין כי הסיבה שבחר להגיב על הדברים נובעת מהערכתו לפועלם של הגופים המוסדיים. "אני מעריך את פועלם, בלי ציניות. מה שאנחנו רואים היום במערכת הבריאות שלנו, את קופות החולים שממש הצילו את מדינת ישראל, זה בגלל שיש פה מבנה נכון. אם אנחנו יכולים להתגאות במערכת הבריאות ובקופות החולים שלנו, אנחנו צריכים להתגאות גם במערכת הפנסיה שאין דומה לה ואין צודקת ממנה".

לדבריו, "אני חי 35 שנה בשוק ההון. רמת ההשקעות וההבנה הגלובלית של השוק גבוהה לאין שיעור ממה שאי פעם היה במדינת ישראל. בגלל זה כל פגיעה בגופים מוסדיים או באמון שלהם זה על סף עבירה".

יחסי האמון בין מילבאואר לגופים המוסדיים סייעו לו לשמר את תפקידו בתור דירקטור חיצוני בסלע, לאחר שנעשה ניסיון להדיחו. חלק מהמוסדיים הצביעו עבור החזקתו לתפקיד. אבל כמה חודשים לאחר מכן, ב-20 בנובמבר, ארבעה ימים לאחר שהוגשה הצעת הרכש של מבנה במטרה להשתלט על סלע, התפטר מילבאואר מתפקיד הדירקטור החיצוני תוך הטחת האשמות בחברת הניהול של סלע במכתב חריף.

לשאלה מדוע התפטר מדירקטוריון סלע, ימים בודדים לאחר הצעת הרכש של מבנה, השיב מילבאואר כי "יש מסמך שכתבתי ליו"ר סלע שמואל סלבין כמה שבועות לפני ההתפטרות, איש לא ידע אז על הצעת הרכש". לדבריו, סלבין שוחח איתו בטלפון ובאותה שיחה דיבר על הגדלת מספר הדירקטורים בוועדת התגמול ובוועדת הביקורת בדירקטוריון.

מילבאואר החליט להשיב לו לאחר מכן, ב-1 בנובמבר, במייל. באותו מייל הוא פירט כי "נושא הגדלת חברי ועדת ביקורת משלושה לארבעה, לא מצאתי מקרה דומה בתעשייה שלנו, אם איני טועה רק במגוריט, שבה יש שלושה דירקטורים חיצוניים". עוד הוא מוסיף כי "מהלך זה יתפרש אצל מוסדיים כצעד שבא להחליש את כוחם של דירקטורים חיצוניים".

מילבאואר הוסיף וציין כי בהמשך הופתע כשעל סדר יומה של ישיבת הדירקטוריון עלה הנושא של הגדלת מספר הדירקטורים בוועדות המדוברות. "איך אתם יכולים להעלות את ההצעה הזאת? איך יכול הדירקטוריון יכול להחליט החלטה כזאת כשיום לפני זה הוגשה הצעת רכש?" בהמשך לדבריו, "ההצעה עברה ברוב של 6 בעד ו-1 נגד (מילבאואר, ח"ש). זאת הסיבה לכך שהתפטרתי. מה אכפת לי מ(הצעת הרכש של) חברת מבנה?".

סלע, אמר מילבאואר, היא חברה שפעמיים כבר ניסו להשתלט עליה. "פעם זו היתה חברת אספן ובפעם השנייה - מבנה. ולמה זה קרה? כי ראו שיש דיסקאונט ושהוא לא נובע מהנכסים אלא רק מממשל תאגידי לקוי". לדברי מילבאואר, שיעור ההחזקות של המוסדיים בקרן ריט 1 עומד על 46%, בקרן הריט מניבים – 55% ובסלע – 15%. "למה המוסדיים לא מחזיקים בכמויות כאלה בסלע? הסיבה היא שהם לא מאמינים בממשל התאגידי של החברה".

מסלע נדל"ן נמסר בתגובה כי "סלע נדל"ן היא בין החברות הציבוריות היחידות בבורסה שהזמינה וולונטרית מהחברות הבינלאומיות אנטרופי ו-iss בדיקה מעמיקה, במטרה לעמוד בסטנדרטים הגבוהים ביותר של ממשל תאגידי. לגבי שאר טענותיו של מילבאואר, מדובר בטענות ממוחזרות שאינן ראויות להתייחסות, ומוטב שלא נגיב עליהן מטעמים של צנעת הפרט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות