אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחוקקים אמריקאים ל-FBI: לחקור את חלקה של פרלר במתקפת הקפיטול צילום: שאטרסטוק

מחוקקים אמריקאים ל-FBI: לחקור את חלקה של פרלר במתקפת הקפיטול

המחוקקים מבקשים לחקור את התפקיד של המדיה החברתית הפופולרית בקרב הימין הקיצוני בעידוד האלימות לקראת אירועי ה-6 בינואר ואת מקורות המימון של האפליקציה, כולל הקשרים שלה לרוסיה

24.01.2021, 11:55 | חדשות חוץ
קרולין מאלוני, יו"ר ועדת הפיקוח והרפורמות, ביקשה מה-FBI לבדוק את המעורבות של אפליקציית פרלר, הפופולרית בקרב אנשי ימין קיצוני בארצות הברית, כ"גורם פוטנציאלי בתכנון ובארגון מחאות אלימות וכצינור פוטנציאלי לממשלות זרות שעלולות לממן אי יציבות אזרחית בארה"ב". בהתאם, מאלוני ביקשה מה-FBI לחקור את המימון של פרלר והקשרים לרוסיה בפרט, כך על פי הדיווח באתר "The Guardian" הבריטי מסוף השבוע.

קראו עוד בכלכליסט

מאלוני ציטטה דיווחים בתקשורת שפירטו קריאות ואיומים לשימוש באלימות שפורסמו בפרלר נגד נבחרי ציבור בשל תפקידם באישור הניצחון של ג'ו ביידן בבחירות לפני ההסתערות על גבעת הקפיטול שהסתיימה בחמישה הרוגים.

כמו כן היא ציטטה את כתב האישום שהגיש משרד המשפטים נגד אדם מטקסס שבחשבון הפרלר שלו פרסם איומים על כך שישוב לוושינגטון ב-19 בינואר (יום לפני השבעתו של ביידן לנשיאות) "עם נשק ויבצע טבח בהמונים שהצבא לא יוכל לעצור". לפי משרד המשפטים האמריקאי, האיומים נצפו עשרות אלפי פעמים על ידי משתמשים אחרים ברשת החברתית.

פרלר הושקה ב-2018 ובחודשים האחרונים לכהונתו של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ עלה משמעותית מספר המשתמשים בה, זאת בעוד שפלטפורמות כמו טוויטר ופייסבוק הגבירו את המאמצים להילחם בפייק ניוז והפצת דברי שטנה.
אפליקציית פרלר , צילום: איי אף פי אפליקציית פרלר | צילום: איי אף פי אפליקציית פרלר , צילום: איי אף פי

בעקבות זאת, פרלר, המזכירה במהותה את טוויטר באופן השימוש בה, הפכה לאפליקציה המועדפת על השמרנים האמריקאים, כולל חשבונות של דמויות בולטות כמו הסנטור טד קרוז. רק לאחר ההתקפה על הקפיטול הודיעו אפל וגוגל כי הן מסירות את האפליקציה מהחנויות שלהן ובמקביל, אמזון השעתה את פרלר משירות הענן שלה, צעד שלמעשה הסיר את הפלטפורמה מרשת האינטרנט.

אתר פרלר חזר לתפקוד חלקי בשבוע שעבר, אך כלל רק הודעה מהמנכ"ל ג'ון מאצה שבה מסר כי הוא פועל להשיב את הפונקציונליות של האתר בעזרת חברת טכנולוגיה בבעלות רוסית.

מה-FBI ומפרלר לא נמסרה תגובה לפרסום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות