אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברני סנדרס הרים עם הכפפה עבור האאוטסיידרים

ברני סנדרס הרים עם הכפפה עבור האאוטסיידרים

איך שבר ברני סנדרס את האינטרנט עם אינסוף פארודיות על המעיל המקומט וכפפות הצמר שעטה בעת ההשבעה של נשיא ארה"ב? נדמה שדווקא עמדת האאוטסיידר המבודד שמסרב לכל כללי הטקס החגיגי דיברה אל הצופים, המבודדים בעצמם בבגדיהם המרופטים בגלל הקורונה

25.01.2021, 07:20 | רותה קופפר

מכל הטקס החגיגי וההיסטורי של השבעת ג’ו ביידן לנשיא ה־46 של ארה”ב, תמונה אחת נחרטה בזיכרון - ומשם באלפי עיבודים, פארודיות וממים ברשתות החברתיות: איש מבוגר בשיער שיבה יושב מכונס על כיסא מבודד, במעיל גורטקס בצבע בז’ מהוה, ישן ומעט מקומט ובכפפות גדולות מצמר בצבעי חום, עשויות מסוודר ישן. כיצד כבשה את העולם התמונה שצילם ברנדן סמיאלובסקי מסוכנות גטי שבה נראה הסנטור ברני סנדרס מוורמונט יושב רגל על רגל, נאבק בקור הוושינגטוני וצופה בטקס? ההסברים רבים. הם קשורים לקורונה, לתדמיתו של סנדרס בעיני צעירים וגם לעמדה הלעומתית שהוא מייצג בחיים, ובתמונה.

קראו עוד בכלכליסט

“ביום שכולו אמור היה לעסוק בביידן”, נכתב ב”ניו יורק טיימס”, “היה זה הולם שסנדרס - שהתמיכה הגדולה ביותר בו בהתמודדות על ראשות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות היתה מצד צעירים מפיצי ממים - יזכה בתשומת הלב”. כי במרחב הווירטואלי שבו שולטים המיניאלז סנדרס נהנה מיתרון על ביידן.

בובת צמר בדמותו של ברני סנדרס בטקס ההשבעה בובת צמר בדמותו של ברני סנדרס בטקס ההשבעה בובת צמר בדמותו של ברני סנדרס בטקס ההשבעה

הסופרת וחוקרת התרבות והתקשורת נעמי קליין כתבה על הכוח הסמלי שבכפפות “שאותם, ברור לכל, הוא עטה ללא שבריר שנייה של מחשבה חוץ מ’יהיה קר בחוץ, צריך כפפות’”. במאמר באתר “The Intercept” היא תוהה “מדוע מיליונים התחברו לכפפות? האם היתה זאת הזיית המגפה - שבה כולנו משליכים את הבידוד החברתי שלנו על האיש הכי מבודד בחבורה?”.

כך, כל מי שמבודדים כעת בבתיהם מפאת המגיפה, צופים בטקס כשהם עטויים בטריינינגים שלהם, ולא מוצאים סיבה מספיק טובה להתלבש יפה הזדהו מיד עם סנדרס, או כפי שמנסחת זאת קליין “באירוע שכולו אחדות חוצה מפלגות הכפפות של ברני יצגו את כל מי שלא נכלל בקונצנזוס העוטה בגדי מעצבים. והישיבה המכונסת שלו מביעה השהיה שיפוטית. שילוב הידיים כמו אומר: ‘בוא נראה מה אתם עושים בפועל ואז נדבר על אחדות’”.

מם של ברני סנדרס על הכיסא של ואן גוך מם של ברני סנדרס על הכיסא של ואן גוך מם של ברני סנדרס על הכיסא של ואן גוך

זה כמובן קשור גם באופיו. הסנאטור בן ה־79, היריב הפוליטי לשעבר, והידיד האישי זה שנים של ביידן (שמינה אותו עכשיו ליו”ר ועדת התקציב של הסנאט), יהודי מברוקלין במקור, סוציאליסט פרוגרסיבי בעמדותיו ואיש חסר גינונים וחסר סבלנות באופיו. העיד דווקא כי היה “נרגש עד דמעות כשראיתי את הנשיא החדש מושבע ואת הקודם עוזב”, אמר בראיון טלוויזיוני אחרי טקס ההשבעה לסת’ מאיירס בתוכנית האירוח הלילית שלו “לייט נייט”. “אולי לא תתפלא לדעת, אבל ראיתי אותך בטקס אתמול”, אמר המנחה, ושניהם צחקו בקול, סנדרס הגיב בחיוך לוויראליות של הדימוי שלו, ומשם המשיך מיד לדבר על נושאים רציניים יותר כמו אתגרי הנשיאות.

מם של ברני סנדרס יושב עם גיבור העל דדפול מם של ברני סנדרס יושב עם גיבור העל דדפול מם של ברני סנדרס יושב עם גיבור העל דדפול

הממים שראה מאיירס וכל העולם יחד איתו היו מצחיקים ומרובים: כאן הוא יושב עם בנות “סקס והעיר הגדולה” במקום סמנתה, שכידוע לא תחזור לסדרה החדשה; שם הוא נמצא לצד פורסט גאמפ על הספסל בתחנת האוטובוס; ובמקום אחר משתתף במיצג המפורסם של מרינה אברמוביץ’, יושב ושותק מולה. באינסטגרם כבר יש אפליקציה שמאפשרת לכל אחד לעטות את המעיל והכפפות שנהיו בן לילה לסמל סטטוס, שיצר מי שסטטוס ממנו והלאה. עד מהרה החליט הצוות של הסנאטור, שמאבקו למען צדק חברתי הוא אחד מדגליו, למנף את הפופולריות של הדימוי הזה, ולהציע אותו כתמונה על סווטשירט, ב־45 דולר ליחידה. כל ההכנסות מהמכירות יופנו ל”ארוחות על גלגלים ורמונט” - ארגון צדקה המספק אוכל לנזקקים. “לאור הביקוש האדיר לפריט זה, ייקח בין ארבעה לשמונה שבועות עד שתקבלו אותו”, נכתב באתר של סנדרס.

אז עוד חודשיים כולם ילבשו סווטשירטים שמנציחים רגע שהגיבור שלו כלל לא הרגיש טבעי בו, או כמו שמסכמת נעמי קליין: “התוצאה היא לא של אדם שלא הוזמן למסיבה אלא - למען הכנות - של אחד שאין לו שום רצון להצטרף אליה”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות