אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוף ידוע מראש: ישראל כץ לא יוכל למנות את עודד שמיר למנכ"ל האוצר צילום: אוראל כהן, אבי מועלם

סוף ידוע מראש: ישראל כץ לא יוכל למנות את עודד שמיר למנכ"ל האוצר

נציב שירות המדינה, הפרופ' דניאל הרשקוביץ, קיבל את המלצת ועדת החריגים שביקשה למנוע את המינוי במהלך תקופת בחירות. הוועדה: "לעת הזאת יש לבחור לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר ממלא מקום מקרב עובדי המדינה"

24.01.2021, 17:47 | אדריאן פילוט

נציב שירות המדינה, הפרופ' דניאל הרשקוביץ, קיבל את המלצת ועדת החריגים שביקשה למנוע את מינויו של עודד שמיר למנכ"ל האוצר בתקופת בחירות. הוועדה סברה - כפי שנאמר לכץ כמה פעמים - כי "לעת הזאת יש לבחור לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר ממלא מקום מקרב עובדי המדינה".

קראו עוד בכלכליסט

נציב שירות המדינה, הפרופסור דניאל הרשקוביץ, צילום: חיים צח לעמ נציב שירות המדינה, הפרופסור דניאל הרשקוביץ | צילום: חיים צח לעמ נציב שירות המדינה, הפרופסור דניאל הרשקוביץ, צילום: חיים צח לעמ

בוועדת החריגים - ועדה מיוחדת שמוקמת על ידי הנציבות בתקופת בחירות, במטרה לבדוק את נחיצותם של מינויים בתקופה כה רגישה ולמנוע מינויים פוליטיים - לא בדקו את כישוריו של שמיר לתפקיד, אלא את נחיצות מינויו כעת. כפי שנחשף בכלכליסט, כץ החליט לפטר את ממלא מקום מנכ"ל האוצר ומנהל רשות המסים, ערן יעקב, אחרי שהאחרון סירב למנות את ברק נפתלי - יו''ר סניף הליכוד בהרצליה לשעבר - למשנה למנכ"ל, וזאת ללא מכרז.

"כעולה מהנחיית היועץ המשפטי לממשלה בעניין מינויים בתקופת בחירות, החלפת מנכ"ל בתקופת בחירות עלולה לגרום לחוסר יציבות שלטונית ולתפקוד לקוי של המשרד", נכתב בהמלצה. לדברי חברי ועדת החריגים, "ככלל, יש להימנע משינויים בתפקידי מנכ"לים בתקופת בחירות. במקרים בהם השתכנע הנציב כי קיים צורך ממשי בהחלפת המנכ"ל לשם תפקודו התקין של המשרד, ניתן יהיה לחרוג מן הכלל האמור. ואולם, גם במקרים אלה יהיה מקום למנות, ככלל, עובד מדינה בכיר כממלא מקום המנכ"ל". נזכיר כי עודד שמיר אינו עובד מדינה, ולא מילא אף תפקיד בכיר בשירות המדינה בכלל ובמשרד האוצר בפרט.

בנציבות מסבירים כי ההחלטה לאפשר מינוי של עובד מדינה בכיר מיועדת "כדי לצמצם את הפגיעה בתפקודו התקין של המשרד וכן ביציבותו בעת תקופת הבחירות. בחינת בקשת שר האוצר מלמדת כי בפני משרד האוצר עומדים בימים אלה אתגרים משמעותיים ומורכבים ביותר עליהם אין חולק. ואולם, למרות אתגרים משמעותיים אלה ובשים לב לכך שבמשרד אין מנכ"ל קבוע כבר מאז חודש אוקטובר 2020, בבקשה לא הובהר מדוע לא תיבחן האפשרות להטיל את התפקיד על אחד מראשי האגפים האחרים במשרד האוצר ומדוע אפשרות זו אינה עדיפה מבחינת התפקוד התקין של המשרד".

עודד שמיר ושר האוצר ישראל כץ, צילום: אוראל כהן, אבי מועלם עודד שמיר ושר האוצר ישראל כץ | צילום: אוראל כהן, אבי מועלם עודד שמיר ושר האוצר ישראל כץ, צילום: אוראל כהן, אבי מועלם

עוד טוענים בנציבות כי שר האוצר גם לא הבהיר "מדוע לא ניתן להטיל את התפקיד על עובד מדינה בכיר אחר היכול להתאים למשרה, ויכול אף ממשרד אחר או יחידה כלכלית אחרת מתוך שירות המדינה. זאת, בשים לב לרציפות התפקודית הנדרשת ולשינויים התכופים במשרה, ובעיקר בעת הזו, וכאשר יש אפשרות כי ממילא לאחר כינון ממשלה חדשה ימונה מנכ"ל קבוע חדש למשרד".

בנציבות לא מסתירים את הביקורת וטוענים כי "קיימת אפשרות כי דווקא תחילת כהונה של מנכ"ל קבוע שאינו נמנה על עובדי המדינה או משרד האוצר, ואשר ניסיונו הרב אינו כולל היכרות מספקת עם עבודת משרד האוצר, לא תיטיב בהכרח עם היציבות הארגונית והתפקודית במשרד. זאת, גם בשים לב לתקופה הקצרה שבה מדובר, למורכבות התפקיד והמשרד ולאתגרים שאליהם התייחס שר האוצר. נדמה כי כל אלה יצריכו ממילא תקופת לימוד מסוימת ועל הנציב לשקול אם יהיה במינוי קבוע בעת הזו כדי לפגוע בתפקוד התקין של המשרד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות