אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עשרת האנשים העשירים בעולם התעשרו בחצי טריליון דולר מאז פרוץ המגפה צילום: שאטרסטוק

עשרת האנשים העשירים בעולם התעשרו בחצי טריליון דולר מאז פרוץ המגפה

אלון מאסק הגדיל את הונו ב-129 מיליארד דולר, ג'ף בזוס ב-78 מיליארד דולר, מארק צוקרברג ב-45 מיליארד דולר וביל גייטס ב-22 מיליארד דולר. על פי הדו"ח של ארגון אוקספם, עשרת המיליארדרים יוכלו לממן את ההתחסנות נגד קורונה של כל העולם באמצעות הרווחים שלהם מהשנה האחרונה

25.01.2021, 13:20 | חדשות חוץ

הונם המצרפי של עשרת האנשים העשירים בעולם, בהם אלון מאסק, ג'ף בזוס וביל גייטס, עלה ביותר מחצי טריליון דולר מאז פרצה מגפת הקורונה, כך לפי דו"ח אי-השוויון שפרסם ארגון אוקספם (Oxfam). 

קראו עוד בכלכליסט

בארגון טוענים, כי אותם עשרה מיליארדרים יוכלו לממן את ההתחסנות של כל העולם באמצעות הרווחים שלהם מהשנה האחרונה, בעלות של 141.2 מיליארד דולר – המייצגים 9 דולר למנה. הם גם יכולים לתרום 80 מיליארד דולר הנחוצים כדי שמיליוני אנשים יישארו מעל קו העוני במשך שנה.

אלון מאסק , צילום: רויטרס אלון מאסק | צילום: רויטרס אלון מאסק , צילום: רויטרס

החישוב התבסס על נתונים מרשימת המיליארדרים האחרונה של מגזין "פורבס" וכן נתונים שאספו מקרדיט סוויס. לפי הדו"ח, ההשלכות כתוצאה מהמגפה יובילו לעלייה הגדולה ביותר באי- השוויון העולמי מאז החל התיעוד, זאת כל עוד הממשלות לא ינקטו צעדים קיצוניים כדי לתמרץ את הכלכלות.

הדו"ח של אוקספם (המאגד 15 ארגונים מ-98 מדינות בעולם במטרה למצוא פתרון לעוני ולהיאבק באי-השוויון) מתפרסם בכל שנה לקראת הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס. הפעם לנוכח הנסיבות מתקיים הכנס במתכונת מקוונת. בכל זאת מתוכננים להשתתף בפאנלים מנהיגים כמו נשיא סין שי ג'ינפינג, ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל.

מארק צוקרברג, צילום: איי אף פי מארק צוקרברג | צילום: איי אף פי מארק צוקרברג, צילום: איי אף פי

לפי אוקספם, 1,000 האנשים העשירים בעולם הצליחו להחזיר את ההפסדים שצברו בתחילת המגפה הודות להתאוששות בשוקי המניות. הם הפסידו 30% מהונם בגלל המגפה, אך החזירו את ההפסדים הללו בתוך 10 חודשים. לעומת זאת, ההערכה היא כי יעבור יותר מעשור עד שעניי העולם ימחקו את ההפסדים. "אלף המיליארדרים הראשונים, ברובם גברים לבנים, החזירו את כל ההון שהפסידו, זאת בעוד הכלכלה הממשית מתמודדת עם המיתון העמוק ביותר זה מאה שנים", נכתב בדו"ח.

עם המנצחים הגדולים בשנה החולפת נמנים השמות המוכרים: ג'ף בזוס שהונו גדל ב-78 מיליארד דולר ל-191.2 מיליארד דולר (לפי "פורבס"), אלון מאסק שהוסיף 129 מיליארד דולר להונו, מארק צוקרברג שהכפיל את הונו ב-45 מיליארד דולר וביל גייטס שהוסיף 22 מיליארד דולר להונו.

באוקספם התבססו גם על נתונים מהבנק העולמי וגרסו כי בתרחיש הגרוע ביותר, רמות העוני העולמיות יהיו גבוהות יותר ב-2030 מכפי שהיו לפני פרוץ המגפה עם 3.4 מיליארד אנשים שחיים על פחות מ-5.50 דולר ביום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות