אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השבוע: מכשול אחרון לשוחד בחירות של דרעי צילום: עמית שעל

השבוע: מכשול אחרון לשוחד בחירות של דרעי

משרד הפנים מתכוון לחלק עד הבחירות 700 מיליון שקל שמיועדים לרעבים – כשחלק גדול מהסכום מכוון לחרדים. המכשול האחרון שעומד בפני דרעי הוא דיון שצפוי ביום חמישי בבית המשפט המינהלי בירושלים שיקבע האם תידחה החלוקה בשל טענות לאי־סדרים במכרז

26.01.2021, 17:25 | שחר אילן
בעוד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ נזכרו לעבוד על תקציבי שוחד הבחירות שלהם די מאוחר, שר הפנים אריה דרעי התחיל לעבוד על שלו כבר ביולי. משרד הפנים מתכוון לחלק עד הבחירות 700 מיליון שקל שמיועדים לרעבים – כשחלק גדול מהסכום מכוון לחרדים. ש"ס כבר החלה לפרסם את חלוקת הכספים בתעמולת הבחירות שלה. המכשול האחרון שעומד בפני דרעי הוא דיון שצפוי ביום חמישי בבית המשפט המינהלי בירושלים שיקבע האם תידחה החלוקה בשל טענות לאי־סדרים במכרז.

קראו עוד בכלכליסט

באמצע יולי אישרה הכנסת בחוק קופסת תקציב מיוחדת של 25 מיליארד שקל למטרות התמודדות עם משבר הקורונה. דרעי קיבל משר האוצר כץ, כתנאי לתמיכתו בקופסה, תקציב עתק במונחי רווחה של 700 מיליון שקל למטרות חלוקת כרטיסי מזון ל־150 אלף משפחות רעבות. דרעי גם דאג שמשרד הפנים יחלק את התקציב ולא משרד העבודה והרווחה שמתמחה בסיוע לחלשים.

אריה דרעי שר הפנים, צילום: אוהד צויגנברג אריה דרעי שר הפנים | צילום: אוהד צויגנברג אריה דרעי שר הפנים, צילום: אוהד צויגנברג

לפני שבועיים עתר ארגון פתחון לב לבית המשפט המינהלי נגד זכיית שופרסל במכרז לחלוקת כרטיסי המזון. בעתירה צוין כי הזכייה נבעה מ"מידע כוזב" שנמסר בהצעתה למכרז, כי שופרסל זכתה לאחר שנהגה בתכסיסנות וכי בחירה בהצעתה תביא לפגיעה חמורה בתחרות, בהגנת הפרטיות ובשוויון בין המציעים במכרז. לפיכך, בית המשפט התבקש לבטל את הזכייה.

במכרז נדרשו המציעים להציע נקודות מכירה שבהן יכובדו כרטיסי המזון. שופרסל, כך לפי העתירה, זכתה במכרז הודות למספר הגבוה של נקודות חלוקה שציינה - 1,627 חנויות. אך לטענת פתחון לב, בבדיקה שערכה התגלה כי עשרות מתוכן כלל לא הסכימו להשתתף במכרז וחלקן אינן קיימות. הדיון בעתירה זו קבוע ליום חמישי.

דרעי מתכוון לחלק את הכסף לפי הקריטריון של הנחה בארנונה בגובה של 70% ומעלה. זה מכוון את המענקים לאוכלוסייה החרדית שמאוד מאורגנת בקבלת הנחות אלה. לפי התנועה לאיכות השלטון, 45% ממשקי הבית החרדיים זכאים להנחה בארנונה לעומת 25% מהערבים ו־4% מהיהודים הלא חרדים.

בדצמבר עתרה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ בטענה ש"אמות המידה שקבע שר הפנים נתפרו במיוחד כך שחלק הארי של הכסף יגיע דווקא לפלח אוכלוסייה שאותו השר מבקש לקדם. הן נקבעו ללא התייעצות עם גורמי המקצוע שהתמחו בביטחון תזונתי". החודש פנתה התנועה לבג"ץ וטענה גם שהמענקים הפכו לנושא מרכזי בתעמולת ש"ס. אלא ששופט העליון אלכס שטיין החליט לא להוציא צווים ונתן למשרד הפנים להשיב עד סוף פברואר. לאור לוח הזמנים בחלוקת הכסף, מדובר בדחייה בפועל של העתירה.

שחר אילן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות