אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כביש 16 בכניסה לירושלים ייפתח חלקית כבר באמצע 2022 צילום: יוסי זמיר

כביש 16 בכניסה לירושלים ייפתח חלקית כבר באמצע 2022

שפיר-פיצרוטי השלימה אתמול את כריית מנהרות הר נוף, ובעוד שנה וחצי כבר אפשר יהיה לנסוע דרכן לגבעת שאול. החלק השני לגבעת מרדכי ייפתח בתחילת 2023, כשנה לפני תאריך היעד

26.01.2021, 08:10 | אודי עציון

לאחר יותר משנה, ולמרות הקורונה שהקשתה על הגעת צוותי עבודה מאיטליה, השלימה היום שותפות שפיר-פיצרוטי את כריית מנהרות הר נוף במסגרת כביש 16, בכניסה החדשה לירושלים.

המנהרה הכפולה, באורך של 1.5 ק"מ, נחצבה במשך כשנה, ובאפריל ייפרצו מנהרות יפה נוף. הפרויקט, בעלות של כמיליארד שקל, מקדים כעת את לוח הזמנים הרשמי בכחצי שנה. החלק הראשון, שכולל את מנהרות הר נוף והחיבור לשכונות גבעת שאול ובית הכרם בבירה, צפוי להיפתח כבר באמצע 2022. הכביש כולו, שיוביל בחלקו השני למחלף בייט החדש הסמוך לגבעת מרדכי ובית החולים 'שערי צדק', ייפתח בתחילת 2023. המכרז דורש את פתיחת הכביש רק בסוף 2023, והקדמת לוח הזמנים תזכה את השותפות בהכנסה של 21 מיליון שקל לכל רבעון שבו יהיה הכביש פעיל, כחלק מחוזה האחזקה שלו. לפי המכרז השתיים יפעילו את הכביש עד שנת 2048.

מנהרות הר נוף , צילום: יוסי זמיר מנהרות הר נוף | צילום: יוסי זמיר מנהרות הר נוף , צילום: יוסי זמיר

בכרייה מועסקים מאות עובדים מאיטליה וממדינות נוספות, שעבדו בשיתוף פעולה הדוק עם צוותי המהנדסים, מנהלי העבודה והפועלים הישראלים של שפיר הנדסה. הכביש הוא פרויקט של משרד התחבורה ונתיבי ישראל.

כביש 16 יהיה כניסה מרכזית נוספת לבירה, שתחבר את כביש מספר 1 לשכונות המערביות והדרומיות של ירושלים. אורכו 6 ק"מ, הוא יכלול 2 נתיבים בני 2 מסלולים כל אחד, ושלושה מחלפים – מוצא, רבידה, וצומת בייט. מהירות הנסיעה המותרת בו תהיה 110 קמ"ש. הכביש אמור לשפר משמעותית את הנגישות לירושלים, להקל על עומסי התנועה בבקרים ולחסוך לנהגי הרכב הפרטי ונוסעי האוטובוסים שיעברו דרכו יותר מרבע שעה בכל בוקר.

"ייחודיותו של הפרויקט היא בשיתוף הפעולה בין המגזר הפרטי לציבורי, אסטרטגיה אשר תאפשר למדינה לבצע יותר מיזמי תחבורה למען הציבור, על אחת כמה וכמה במציאות הכלכלית הלאומית שנוצרה בעקבות השפעות הקורונה", אמר ניסים פרץ, מנכ"ל נתיבי ישראל".

שי לינדנר, מנכ"ל שותפות שפיר-פיצרוטי, אמר כי "פריצת מנהרות הר נוף במועד זה הינה אבן דרך משמעותית להשלמת הפרויקט כולו, ואנו גאים להיות חלק משיפור מערך התחבורה של ירושלים המורכב משילוב של רכבת כבדה, כביש הגישה החדש והקווים החדשים של הרכבת הקלה".

שפיר, שזכתה גם במכרז להפעלת הקו האדום של הרכבת הקלה בבירה, הארכתו לבית החולים הדסה עין כרם ולשכונת נווה יעקב, וסלילת הקו הירוק של הרק"ל, צפויה לקבל לידיה את ההפעלה בתוך כחודשיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות