אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפכתם את "ואהבת לרעך כמוך" לכלל קטן בתורה צילום: שחר עזרן

דעה

הפכתם את "ואהבת לרעך כמוך" לכלל קטן בתורה

מה שקורה כרגע במגזר החרדי זה יותר מסתם זילזול או הפרת הנחיות, זאת הפרה בוטה של אמנה חברתית של בין אדם לחברו. הגיע הזמן שמתוך החברה החרדית תקום מנהיגות צעירה שתאמר: אנו מכבדים את הרבנים, אבל מה שהם עושים ואומרים כרגע מסוכן ומסכן

26.01.2021, 10:05 | אראל מרגלית

"ואהבת לרעך כמוך" אמר רבי עקיבא. ואני מביט במתרחש במגזר החרדי בכאב עצום, בצער - כירושלמי, כיזם הייטק שרואה בשילוב חרדים את הפוטנציאל והאתגר החברתי הגדול ביותר שלנו כחברה בשנים הבאות, כמי שהקים בעקרון קרן הון סיכון בירושלים, ששנים עוסק בשילוב חרדים בתחום ההייטק, כישראלי וכאדם.

מה שקורה כרגע במגזר החרדי זה יותר מסתם זילזול או הפרת הנחיות. זאת הפרה בוטה של אמנה חברתית, של בין אדם לחברו, של מצוות ואהבת לרעך כמוך. ונשמרתם מאוד לנפשותיכם זה כלל אישי. אבל לאהוב ולכבד ולשמור על האחר זאת חובה של קהילה, זה מה שהופך אותה לכזאת.

אני מסתכל בכעס ובכאב על חלק מהרבנים שקוראים לציבור שלהם למסור נפשו למען הלימוד. ואני שואל את עצמי איך הגענו עד הלום. מביט בצער גדול על הנערים הללו ששומעים לגדולי התורה ובעצם כך מסכנים את כלל הציבור הישראלי, את משפחתם ובני ביתם ואת עצמם.

תמיד האמנתי שבחברה החרדית טמון כוח גדול ומשמעותי, ששילוב חרדים ובעיקר נשים חרדיות בשוק העבודה הוא האתגר החברתי והכלכלי הגדול ביותר לשנים הבאות. זהו המגזר בעל הפוטנציאל הגדול ביותר בישראל לעשות שינוי - אנשים שרוצים ויודעים ללמוד.

המהומות השבוע בבני ברק, צילום: טל שחר המהומות השבוע בבני ברק | צילום: טל שחר המהומות השבוע בבני ברק, צילום: טל שחר

שנים שאני מעורב במיזמים משותפים עם הציבור החרדי, בשילוב של חרדים בשוק העבודה. יחד עם רענן דינור יזמתי את פרויקט קליטת חרדיות בתחום ההייטק. הייתי בין מקימי פורום ההייטק החרדי, הקרן שלנו, JVP, תומכת בחממת ההייטק החרדית. כקרן הון סיכון המובילה בירושלים אנחנו מחויבים לאוכלוסיית העיר ולרווחתה.

אפילו המראה השונה מרתיע מעסיקים

להיות חרדי או חרדית בתחום ההייטק זה לא פשוט: זה מתחיל מחוסרים שנובעים מתוכניות לימוד שונות ובעיקר היעדר שליטה באנגלית שהיא שפת ההייטק. גם אם הצלחת לסיים לימודים קשה יותר להתקבל לעבודה, אפילו המראה השונה מרתיע מעסיקים. יש חשש גדול שהבדלי המנטליות בין החברה החילונית לזו החרדית יגרמו לאי נעימויות ולכן עדיף להימנע מראש. לנשים חרדיות יש מגבלות צניעות שמעסיק חייב להידרש להן.

ואנחנו מתעקשים ומתאמצים לספר סיפור אחר, לא של מגבלה אלא של כוח. להעביר מסר שאם בחור או בחורה חרדים הצליחו להתגבר על הקשיים ולרצות להיות חלק מהקדמה, זה אומר משהו נהדר עליהם. שמדובר באנשים שיש להם כוח רצון והתמדה ומחויבות למקום העבודה. ולאט לאט החסמים יורדים, גם החששות, חברות יוצאות מאזור הנוחות שלהן, גם החברה החרדית משתנה ונוצר חיבור.

נשים חרדיות עובדות בהייטק (ארכיון) נשים חרדיות עובדות בהייטק (ארכיון) נשים חרדיות עובדות בהייטק (ארכיון)

סכין מלובנת שמונחת על עור חשוף

לכן אני לא מבין ולא מקבל את מה שמתרחש כרגע לנגד עינינו. ההנהגה החרדית מחרבת כל סיכוי לייצר דיאלוג בין חרדים לחילונים. מה שקורה כרגע זאת פרימה של יחסי האמון והתמיכה שנוצרו בשנים האחרונות בין שתי האוכלוסיות, קרע עצום בעם, כזה שיהיה קשה מאוד לאחות.

אמירות חלק מהרבנים הן קריאה למרד. אבל בראש ובראשונה הן חותכות לי ולשכמותי בבשר החי, מכאיבות כמו סכין מלובנת שמונחת על עור חשוף. אנחנו מובילים תהליך עם ציבור חרדי צעיר. מדובר בחבר'ה נהדרים שרוצים להשתלב, הם לא מוותרים על זהותם ומנהגיהם אבל במקביל הם אינם פוגעים בזכויותיהם של ציבורים אחרים, חיה ותן לחיות, כבוד הדדי והבנה וקבלה למען מטרות משותפות, כדי לחיות יחד.

הגיע הזמן שמתוך החברה החרדית תקום מנהיגות צעירה שתאמר באופן פומבי את מה שאני שומע בחדרי חדרים: אנחנו מכבדים את הרבנים ואת גדולי הדור, לאורם נלך תמיד. אבל מה שהם עושים ואומרים כרגע מסוכן ומסכן ואנחנו לא מוכנים להעמיד בסכנה אף לא אדם אחד. יש לנו אחריות חברתית, בעצם חיינו כאן לצד המגזר החילוני אנחנו חתומים על אמנה שבין אדם לחברו.

אנחנו, ששנים צועדים עקב בצד אגודל יחד עם צעירי המגזר, ממשיכים לדבוק במחויבות שלנו כלפי הצעירים החרדים. אנחנו מצפים ליחס דומה מההנהגה החרדית כלפינו, לכבוד, לערבות ועזרה הדדית, להבנה והכרה בתוצאות המעשים. לקיום בהשראת "ואהבת לרעך כמוך".

אראל מרגלית הוא מייסד ויו"ר קרן JVP ו-Margalit Startup City וממייסדי פורום ההייטק החרדי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות