אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כנס שוק ההון

"80% מהמדינות נמצאות באופק יציב, ולכן אנחנו לא צופים שינויים קיצוניים בדירוגים"

כך אמרה רונית הראל בן זאב, מנכ״לית אס.איי.פי מעלות, בפאנל בכנס שוק ההון 2021 של כלכליסט. בפאנל השתתפו רמי דרור, מנכ"ל הלמן-אלדובי, ירון ויצנבליט, ראש אשכול ההיי טק ב-PwC Israel, וניל קורני, מנכ"ל סיטי בנק ישראל. לדבריה: "בישראל, רוב החברות הגיעו למשבר אחרי עשור של שוק הון יציב והן יכולות להתקיים גם במצב של אי ודאות"

27.01.2021, 13:00 | אביאור אבו
"80% מהמדינות שאנחנו מדרגים נמצאות באופק יציב ולכן אנחנו לא צופים שינויים קיצוניים בדירוגים" - כך אמרה היום (ד') רונית הראל בן זאב, מנכ״לית s&p מעלות, בפאנל עם כתב כלכליסט חזי שטרנליכט, במסגרת כנס שוק ההון בשיתוף עם פרל כהן.

קראו עוד בכלכליסט

"אם מסתכלים על דירוגי מדינות ב-2020, רק במקסיקו ראינו הורדה וב-11 במדינות ראינו שינוי של אופק לכיוון שלילי, רובן מדינות הקשורות לתחום הסחורות כמו נפט", הוסיפה רונית. "בישראל, מעל 80% מהחברות נמצאות באופק יציב ולא צפויות תנודות קיצוניות. 18% עם אופק שלילי. רובן הגיעו למשבר אחרי עשור של שוק הון יציב והן יכולות להתקיים גם במצב של אי ודאות". 

"ההנחה שהגמל מושקע באפיקים סולידיים לא לגמרי נכונה", אמר רמי דרור, מנכ"ל הלמן-אלדובי, בהתייחסו לתשואה החיובית של הגמל בסיכום השנה. "בשוק הגמל יש הרכב של כ-40% מניות. כ-60-70% מהמרכיב המנייתי נמצא בארה"ב. התאוששות ה-S&P500 דחף לתשואות גבוהות. במפולות הטעות הכי גדולה זה לברוח, כי ההתאוששות הרבה יותר מהירה. מי שחוסך לפנסיה מומלץ שיהיה בחשיפה גבוהה לאפיקים מניתיים. דווקא ב-2020 נפתחו תכניות פנסיה שנצמדות למדד הזה, וזו החלופה הטובה ביותר".  

מימין ניל קורני, רונית הראל בן זאב, רמי דרור וירון ויצנבליט מימין ניל קורני, רונית הראל בן זאב, רמי דרור וירון ויצנבליט מימין ניל קורני, רונית הראל בן זאב, רמי דרור וירון ויצנבליט

"אם חוזרים לתחילת המגפה בחודש מרץ השמים היו נראים קודרים", התייחס ירון ויצנבליט, ראש אשכול ההיי טק ב-PwC Israel. "גם בהייטק הייתה מחשבה שהשקעות תיעצרנה אבל הייתה תגובת הנגד של ההבנה של הצורך הטכנולוגי. ייתכן שהשוואים נמצאים בתמחור האופטימי שלהם אבל לא מדובר לטעמנו בבועה".

"אנחנו רואים המשך של היחלשות הדולר ל-2021 וזה גם משפיע על השקל", ציין ניל קורני, מנכ"ל סיטי בנק ישראל. "גם בנק ישראל מסתכל לא רק על הטרנד מול הדולר אלא גם מול המטבעות, מולן השקל התחזק. חלק מהסיבות זה אולי כי ישראל מובילה בחיסונים, אולי זה המשך הטכנולוגיה וההשקעות".

"הביטקוין הוא מטבע שהכמות שלו מוגבלת לעומת הדולר", הוסיף דרור. "כשהביקוש הוא אינסופי וההיצע מוגבל, כנראה שהמחיר יעלה. זה הופך להיות מטבע לגיטימי, מוסדיים וממשלות החלו להיכנס אליו. ה-p2p עבר את מבחן הבגרות הראשון, ובמשבר הנוכחי עם אבטלה עולה יש סכנה של הלוואות חד פעמיות. התגובה של הממשלות אפשרה לאנשים להמשיך לעמוד בתשלומים. התעשייה לא נפגעה ולכן זה לא טרנד חולף".

"אנו בפני משבר חברתי"

"אנו בפני משבר חברתי" אמר ויצנבליט ביחס לפערים בין האבטלה הגבוהה לפריחה בסקטורים שונים. "יש את כלכלת ההייטק שהיא פורחת ומעבר השני יש הכלכלה הישנה והפערים התעצמו באופן שמקשה דורית לסגור אותם. תצטרך להיות פה התערבות מדינתית".

בהתייחסו לטרנדים החמים ב-2021 אמר קורני: "טכנולוגיה. עולם הריטייל יואץ, מחנויות פיזיות לאונליין. טרנד מעניין זה תחום ה-esg, מיזוג בין פילנתרופיה והשקעה בכלכלה. חברות שהצליחו מבינות שכדי לראות כלכלה צומחת הן חייבות לתרום לכלכלה כולה". "סקטור הבנקאות יהיה הנהנה הראשון מהצמיחה. גם הנדל"ן. וכמובן התיירות, גז ונפט וכדומה", הוסיף דרור.

"רמת הנזילות של המשקיעים המוסדיים בישראל גבוהה", אמרה הראל בן זאב בהתייחסה להפחתה בגיוסי החוב בישראל. "בנק ישראל שומר על תכנית תמיכה בשוק האג"ח. הריביות נמוכות, מרווחי הסיכון נמוכים ולכן השוק ממשיך לתמוך בהנפקות חוב. שוק האקוויטי מאוד התחזק וכך ימשיך אבל שוק החוב פועל בצורה טובה".

"לגבי הספדת תחום הנדל"ן המניב יש להפריד", הוסיפה הראל בן זאב. "בטווח הקצר חברות שאנו מדרגים עומדות בתרחיש גם שאנו מפעילים מבחני סטרס. בטווח הבינוני ראינו יציאה של מוסדות פיננסיים מאזור המרכז, חיזוק עבודה מהבית של חברות ההייטק. בטווח הארוך קיים חשש משינוי של מבנה העבודה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות