אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע דוחה ב-3 חודשים את השינוי במדד הבנקים צילום: ענבל מרמרי

רשות ני"ע דוחה ב-3 חודשים את השינוי במדד הבנקים

הרשות דורשת ממנהלי קרנות הנאמנות להפחית את משקל מניות פועלים ולאומי בקרנות העוקבות אחר מדד הבנקים; הדחייה נועדה לאפשר למנהלי הקרנות זמן ליצור קשר עם חברת מדדים חיצונית, לנוכח סירוב הבורסה לשתף פעולה ולשנות את המדד

27.01.2021, 10:17 | עירית אבישר

רשות ניירות ערך צפויה לדחות בשלושה חודשים את ההנחייה לפיה מנהלי קרנות הנאמנות יצטרכו להפחית את משקל מניות פועלים ולאומי בקרנות העוקבות אחר מדד הבנקים, כך נודע לכלכליסט.

קראו עוד בכלכליסט

המשמעות - במקום שההנחייה תיכנס לתוקף בתחילת אפריל, היא תיכנס לתוקף בחודש יולי. הדחייה עדיין טעונה אישור רשמי במליאת הרשות.

מטרת הדחייה היא לאפשר למנהלי הקרנות זמן להיערך לשינוי, לנוכח סירובה של הבורסה לשתף פעולה. מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב מתנגד בחריפות לשינוי בהרכב מדד הבנקים, ולכן מנהלי הקרנות יצטרכו לפנות לחברת מדדים חיצונית שתבנה להם מדד שיעמוד בדרישות הרשות.

יצירת הקשר עם חברת מדדים חיצונית ובניית המדד החדש אינו תהליך פשוט, שכן חברות המדדים הקיימות מעוניינות באופן כללי להישאר במערכת יחסים תקינה מול הבורסה בת"א.

רשות ניירות ערך החליטה לפני שבועיים שלא להאריך הוראה זמנית המאפשרת למנהלי הקרנות להחזיק במשקל גבוה את מניות פועלים ולאומי בקרנות העוקבות אחר מדד הבנקים. לפי החוק, למנהלי הקרנות מותר להחזיק עד 25% מנכסי הקרן בני"ע בודד, ואילו משקל מניות פועלים ולאומי עומד על מעל 30% כל אחת.

בעקבות הרפורמה להפיכת תעודות הסל לקרנות סל, ניתנה הקלה זמנית לחריגה בהיקף ההחזקה. ההקלה מסתיימת באפריל הקרוב, וברשות החליטו שלא להאריך אותה, והם דורשים שמשקל מניות הבנקים הגדולים יירד לעד 22.5% בלבד.

יחד עם זאת, לאור העובדה כי אנחנו נמצאים בתקופה של ממשלת מעבר, ניתן לפי החוק להאריך אוטומטית הוראות זמניות לתקופה של עד שלושה חודשים מתחילת הכהונה של הכנסת הבאה. הרשות החליטה לנצל את ההקלה הזו הקיימת בחוק, על מנת לאפשר למנהלי הקרנות יותר זמן להיערך לשינוי.

קרנות העוקבות אחר מדד הבנקים מנהלות כיום 7.4 מיליארד שקל, ובעקבות השינוי שדורשת הרשות יצטרכו מנהלי הקרנות למכור מניות של פועלים ולאומי בהיקף של 1.5 מיליארד שקל. ברשות מכוונים לכך שאל המדד ייכנסו מניות חדשות בתחומים הנושקים לבנקאות כמו ישראכרט ושב"א, בכדי שהמדד יהיה מפוזר יותר.

ענת גואטה יו"ר רשות ני"ע , צילום: יריב כץ ענת גואטה יו"ר רשות ני"ע | צילום: יריב כץ ענת גואטה יו"ר רשות ני"ע , צילום: יריב כץ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות