אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתווה גנץ לשוויון בנטל: גם הפעם אף תלמיד ישיבה לא יגויס צילום: שאול גולן

פרשנות

מתווה גנץ לשוויון בנטל: גם הפעם אף תלמיד ישיבה לא יגויס

אם יש הורה חרדי שבעקבות הצגת מתווה כחול לבן לגיוס בחורי הישיבות, מדיר שינה מעיניו מחשש שבנו יגויס לגולני או אפילו לקריה - הוא יכול להירגע. מי שצריכים לדאוג גם אחרי המתווה הם, כרגיל, ההורים החילונים

27.01.2021, 20:44 | שחר אילן

אם יש הורה חרדי שבעקבות הצגת מתווה כחול לבן לגיוס בחורי הישיבות, מדיר שינה מעיניו מחשש שבנו יגויס לגולני או אפילו לקריה, הוא יכול להירגע. מי שצריכים לדאוג גם אחרי המתווה זה כרגיל ההורים החילונים.

קראו עוד בכלכליסט

כמו ששום חרדי לא גויס בכפייה עד כה, שום חרדי לא יגויס בשל הכאילו מתווה גיוס שהציג שר הביטחון ושר הממשלה החלופי. אפשר להגיד שהמתווה של גנץ יועיל לשוויון בנטל בדיוק כמו שתוכנית שוחד הבחירות של נתניהו תועיל לכלכלה. ההבדל הוא שהתוכנית של נתניהו עלולה לעלות לנו מיליארדים והתוכנית של גנץ לא תעשה כלום חוץ מלשים עוד קצת ללעג את השוויון בנטל.

העימותים בין חרדים לשוטרים באשדוד, צילום: איי פי העימותים בין חרדים לשוטרים באשדוד | צילום: איי פי העימותים בין חרדים לשוטרים באשדוד, צילום: איי פי

אם יש משהו שהוכיח לחרדים שהם יכולים לצפצף על הממשלה אפילו בנושאים של חיים ומוות זה המאבק על חוק הגיוס. כבר יותר מ-20 שנה הם מצפצפים על החוק ועל בג"ץ. מפלגות מתחייבות לגייס אותם שוב ושוב ולא מקימות, כולל שתי קואליציות שהחרדים לא היו שותפים בהן ולמרות זאת אף חרדי לא גוייס בכפייה. לזחילה הקולקטיבית הזו של הממסד הישראלי הצטרף צה"ל כשזייף את נתוני גיוס החרדים, כדי להסתיר את העובדה שהם לא מגיעים. איזו בושה. פלא שאחר כך הם פותחים תלמודי תורה בסגר ועורכים חתונות המוניות בניגוד לתקנות. למה מה נעשה להם? מה שעשינו כשהם לא התגייסו?

להודעה של גנץ שלושה מרכיבים, כולם ריקים מתוכן. האחד הוא שהוא לא יבקש אורכה נוספת מבג"ץ. סביר להניח זה לא משנה דבר, כי מצב הבחירות יוצר מעצם טיבו מזמין אורכה. קשה

לראות את בג"ץ מתנדב לפסול חוק באחד הנושאים הרגישים במדינה דווקא בתקופת בחירות. מדובר באותו בג"ץ שהציע לחכות להחלטה של הכנסת הבאה בפרשת הפנסיות הרטרואקטיביות, אחרי שהכנסת הנוכחית כבר החליטה. גם אם בג"ץ יפסול את החוק, הוא יצטרך לתת אורכה להעברת חוק חדש. ואם תגמר הארכה ולא יהיה שום חוק שמאפשר לא לגייס חרדים? הם לא יגויסו. איך אפשר לדעת? כבר היינו במצב הזה בעבר.

בני גנץ, צילום: אלעד מלכה בני גנץ | צילום: אלעד מלכה בני גנץ, צילום: אלעד מלכה

המרכיב השני הוא הקמת מנהלת לגיוס שתמיין את כל בני הנוער לשיירות צבאי או אזרחי. גנץ לא הסביר איך בדיוק ישכנע את בני הנוער החרדים להגיע למנהלת. גם לא מה הסנקציות שיוטלו על החרדים שלא יגיעו, כלומר כמעט כולם. ובסיפור של גיוס בחורי הישיבות, הסנקציות זה כמעט כל הסיפור. 35 מומחים לחרדים, כולל כותב השורות, חתמו לפני 7 שנים על מכתב שקבע שסנקציות פליליות לא יעבדו ורק יזיקו.

הן רק עלולות להביא לכך שישיבות שלמות ילכו בהתלהבות לכלא. בקורונה הרבה ישיבות הפכו למתחמי בידוד לחניכים שלהן. האם גנץ מתכוון להסב אותן עכשיו לבתי כלא צבאיים? מה שכן יכול לעבוד זה בדיוק מה שהיה עובד בקורונה – אם מישהו היה מנסה, סנקציות כלכליות. לא מנסים סנקציות כלכליות מהסיבה הרגילה להתרפסות בפני המפלגות החרדות, כי נתניהו בן ערובה שלהן.

המרכיב השלישי הוא תוספת אלפי תקנים של שירות אזרחי מדי שנה. ההערות על ההצעה הזאת כולן מהתחום הכלכלי. אפשר להעריך שהעלות הממוצעת של בן שרות לאומי חרדי היא כ-30 אלף שקל לשנה. כל אלף יעלו 30 מיליון שקל. גנץ מדבר על תוספת של כמה אלפים בשנה. כלומר נניח תוספת מצטברת של עוד מאה מיליון שקלים כל שנה לתקציב. יכול להיות שזה שווה. צריך רק להביא את זה בחשבון. השאלה השנייה היא האם מה שבאמת מדינה מוכת אבטלה צריכה עכשיו זה אלפי בני שירות לאומי שיתחרו עם המובטלים על המשרות. לא בטוח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות