אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

מה עומד מאחורי "מתקפת הצעירים" על וול סטריט? מכתב פתוח ממשתמש רדיט

מה גרם ל"מתקפה" שהקפיצה במאות ואלפי אחוזים מניות של חברות על סף פשיטת רגל? מכתב פתוח שכתב אחד ממשתתפי קבוצת "Wall Street Bets" בפורום הקבוצה ברדיט, מספק את התשובה המלאה - בעיקר נקמה על רדיפת הבצע של קרנות הגידור והשורטיסטים. הנה נוסח המכתב המלא

28.01.2021, 13:51 | חדשות חוץ

משתמשי רדיט ורובינהוד ממשיכים לעמוד בחזית מול האסכולה הישנה של וול סטריט - אם לשפוט לפי המכתב הבא שפורסם על ידי משתמש בפורום WALLSTREETSBETS ברדיט.

קראו עוד בכלכליסט

אך תחילה מעט רקע על הימים האחרונים בבורסות ניו יורק, כשבמוקד הזינוק במניות שמושקעות בשורטים כבדים כמו גיימסטופ שמנתרת מתחילת החודש ביותר מ-1,700%: השיטה של המשקיעים הפרטיים הקטנים שמשתפים פעולה באופן מעורר השתאות, חוזרת על עצמה. השלב הראשון הוא בחירה באחת המניות שממקדות הכי הרבה שורטים בוול סטריט.  

גיימסטופ מזנקת החודש ביותר מ-1,700%, צילום: בלומברג גיימסטופ מזנקת החודש ביותר מ-1,700% | צילום: בלומברג גיימסטופ מזנקת החודש ביותר מ-1,700%, צילום: בלומברג

השלב הבא הוא יצירת שרשרת של שורט סקוויזים – דחיפת המניה כלפי מעלה באמצעות רכישות המוניות, מהלך שמחייב את קרנות הגידור לסגור את הפוזיציה באמצעות רכישות ענק, על מנת לחתוך הפסדים (ובמקרה הקיצוני להימנע ממצב שלא יוכלו לעמוד בבטוחות שסיפקו לרכישת אופציית השורט).

המשקיעים מתאמים את הפעולות שלהם באמצעות פורום באתר רדיט, תחת השם "הימורי וול סטריט" (wallstreetbets). המהלכים של המשקיעים ברדיט, וההשפעה האדירה שלהם על השוק, מרכזים כמעט את כל תשומת הלב בוול סטריט בימים האחרונים – והדו"חות הכספיים של החברות המובילות נדחקים לשולי החדשות.

המשמעות הנלווית היא העניין המחודש שמגלים בשוק המניות הקמעונאיות ה"מסורתיות" הקטנות. "הזרקורים עברו ממניות הטכנולוגיה ומקמעונאיות הענק לפינה שבעיקר זכתה להתעלמות, של מניות קטנות, עם שורטים כבדים", כתבו בברקליס על האירועים האחרונים. 

מלחמת דוד מול גוליית - הנה מכתב שפורסם על ידי משתמש בפורום WALLSTREETSBETS ברדיט:

"הייתי בשנות העשרה המוקדמות שלי כשפרץ המשבר הפיננסי של 2008. אני זוכר בבירור את ההשלכות העצומות שהיו לפעולות חסרות האחריות של בכירי וול סטריט על החיים האישיים שלי ועל חיי הקרובים אליי.

"לי היה מזל – ההורים שלי היו זהירים בכסף ומעט פרנואידים, והם שמרו בצד קצת מזון. כשהמשבר פגע במשפחה שלנו, הצלחנו להחזיק בבית הקטן שלנו, אבל חיינו על בלילת פנקייקס מוכנה ואבקת חלב ושעועית ואורז למשך שנה. מאז, ההורים שלי ממשיכים להחזיק במזון לשעת הצורך, והם דואגים שיהיו מעודכן וטרי.

"הקרובים לי, החברים והמשפחה המורחבת, היו פחות בני מזל. דודה שלי עברה לגור איתנו ושילמה למשפחה שלי את מעט השכירות שהייתה יכולה להרשות לעצמה בזמן שחיפשה כל עבודה שהיא. האם אתם יודעים מה הטעם של מרק עגבניות שהוכן מאריזות קטשופ שנאספו מקפטריות של בתי ספר? החברים שלי יודעים.

"כמעט שנה אחרי השפל של המשבר, אבא שלי הצליח לייצב את מקורות ההכנסה שלנו ולעזור לאחרים. הוא שכר את האבות של החברים שלי לביצוע עבודות מזדמנות בבית. אחד מהם בנה ארון חדש בחדר האורחים שלנו, אחר עשה קצת עבודות גינון בחצר האחורית שלנו. אני לנצח אהיה גאה בהורים שלי כי בעת צרה, גם כשהיה לי ברור שהכסף עדיין מצומצם, היו להם המודעות והחמלה לעזור למי שהיו זקוקים ביותר לכך".

"לא למדתם דבר מ-2008"

"למלווין קפיטל: אתם מייצגים כל מה ששנאתי באותה תקופה. אתם חברה שמרוויחה כסף מניצול חברה אחרת והטיית השווקים והתקשורת לטובתכם. המשך קיומכם הוא תזכורת חדה שמי שהיו אחראים לכל כך הרבה סבל בזמן המשבר של 2008, לא נענשו.

"חוסר האכפתיות הבוטה שלכם מהחוק, שבא לידי ביטוי לפני כמה חודשים כשביצעתם (לטובת עורכי הדין של מלווין, לכאורה) מכירה בחסר חשופה (naked short selling) ולא חוקית ולאחרונה בהטיית השוק המגונה שלכם לאחר שעות המסחר, מראה כי לא למדתם דבר מאז 2008.

"למה באמת שתלמדו משהו? אתם והאנשים מסוגכם נחלצתם וקיבלתם פרס על ההחלטות הפיננסיות הלא חוקיות והנוראיות שקיבלתם והשפיעו לשלילה על החיים של מיליוני אנשים. קניתי מניות לפני כמה ימים, הוצאתי את החסכונות שלי על מניות של גיימסטופ (GME), שילמתי את השכירות לחודש הזה עם כרטיס האשראי שלי והשתמשתי בכספי השכירות כדי לרכוש עוד מניות של גיימסטופ (עבור האנשים פה ב-WSB, אני לא ממליץ לעשות זאת). ואני מתכוון להחזיק במניות הללו.   

קבוצת Wall Street Bets באתר Reddit קבוצת Wall Street Bets באתר Reddit קבוצת Wall Street Bets באתר Reddit

"עבורי ועבור מיליונים אחרים מדובר בעניין אישי. אתם יכולים להוריד את המחיר של מניית גיימסטופ אחרי שעות הפעילות ל-120 דולר, אבל אני לא מתכוון ללכת לשום מקום. אתם יכולים לשלם לאלפי בוטים ברדיט, אני ממשיך להחזיק. אתם יכולים לגרום לכל כלי תקשורת במיינסטרים להפוך אותנו לרשעים, לא אכפת לי. אני אעשה את זה הכי כואב שאפשר עבורכם".

"תמכתם בחברות שהרסו כל כך הרבה מאיתנו"

"ל-CNBC: אתם בטח מבינים שהרווחים קצרי הטווח שלכם מקידום האג'נדה של מוסדות הם בדיוק זה – קצרי טווח. הקהל הבסיסי שלכם יהפוך בקרוב להיות מבוגר מדי כדי שיהיה לו אכפת, ומיליוני האנשים כמוני, לא רק ב-WSB, אלא כל אדם שנפגע מההתרסקות של 2008 שמקדיש עכשיו תשומת לב לגיימסטופ, יזכור כיצד תמכתם בחברות שהרסו כל כך הרבה מאיתנו, וניסיתי להרוס את החבר'ה הקטנים.

"אני יודע בוודאות שאני אזכור את זה. בתגובה, הנה רשימה של ספונסרים ושותפים של CNBC, שכוללת בין השאר את IBM, סיסקו, טימובייל, ג'יי.פי מורגן, אורקל ו-ZipRecruiter. החברה-האם שלהם היא NBC יוניברסל, שבבעלות קומקאסט וג'נרל אלקטריק.

"לדור הבומרים ולאנשים הקרובים לקבוצת הגיל שרק עכשיו שמים לב ל'פוסטים בבלוגים של המילינאלס': אתם מודעים לכך שגם אם אתם לא נפגעתם מההתרסקות של 2008, הילדים ואולי גם הנכדים שלכם קרוב לוודאי שכן? אנחנו לא אויבים, אנחנו באותו הצד. תפסיקו להקשיב לתקשורת שמציגה אותנו כמחרבי השוק, ותתחילו לעודד אותנו כי יש לנו הזדמנות של פעם בחיים להעניש את האנשים שגרמו לנו כל כך הרבה כאב וחרדות לפני עשור, ואנחנו מנצלים את ההזדמנות הזו.

"הילדים והנכדים שלכם אולי סבלו כפי שתיארתי בגלל המוסדות שאנחנו נלחמים נגדם. אתם באמת רוצים לבחור בהם על פני המשפחה והחברים שלכם? אנחנו לא מבקשים מכם לסכן את קרן הפנסיה שלכם בהימור יחיד על גיימסטופ. אנחנו פשוט מבקשים שתגלו הבנה, תתמכו ואל תתמכו באנשים שגרמו לכל הסבל לפני עשור".

"מחלקים את ההון מהעשירים לעניים"

"לחברי הפורום WSB: אתם כולכם מדהימים. אני בטוח שאני לא היחיד שזה עניין אישי עבורו. קראתי כל כך הרבה פוסטים על מה שאתם עברתם במשבר. בין שאתם פה להשיג רווחים, כדי להחזיר לרעים כמוני, ובין שרק כדי להיות חלק מתנועה עם פוטנציאל לחולל מהפכה בשוק - תודה רבה לכם.

"כל אחד ואחד מכם הוא הסיבה שיש לנו  ההזדמנות הזו. מעולם לא הרגשתי כל כך אופטימי לגבי העתיד. מדובר בסכומי כסף משני חיים עבור רבים מכם, ולהיות חלק בסיטואציה נדירה שבה מחלקים את ההון מהעשירים לעניים זה פשוט מדהים. אני אוהב את כולכם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות