אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנדלבליט תוקף: "מפיצים עלינו מידע כוזב ומעלים טענות שהן 'עלילת דם'" צילום: אוראל כהן

מנדלבליט תוקף: "מפיצים עלינו מידע כוזב ומעלים טענות שהן 'עלילת דם'"

היועמ"ש אמר בכנס של העמותה למשפט ציבורי כי "אנחנו נתקלים בניסיונות לנצל את משבר הקורונה כדי לפגוע בגופי החוק והמשפט ובלגיטימציה של עבודתם"; מתח ביקורת חריפה על התנהלותם של השרים אמיר אוחנה ודוד אמסלם

28.01.2021, 18:40 | משה גורלי

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שפך הערב (ה') את לבו בדברים נוקבים, בכנס של העמותה למשפט ציבורי. זאת בנוגע ליחס של גורמים פוליטיים למערכת אכיפת החוק. "למרבה הצער, אנחנו נתקלים מעת לעת בניסיונות לנצל את ההתמודדות הקשה והמורכבת עם נושא המאבק בקורונה, על מנת לפגוע בגופי החוק והמשפט ובלגיטימציה של עבודתם", אמר היועץ, "בחלק מהמקרים, אנחנו נתקלים בהפצת מידע כוזב, בהטחת הכפשות חסרות כל ביסוס, ובהעלאת טענות חסרות אחריות שעולות כדי 'עלילת דם' של ממש. זה דבר מאוד חמור, ויש להישמר מפניו".

קראו עוד בכלכליסט

מנדלבליט, כך נדמה, מגיב כאן לראשונה לנאצות שהוא סופג על בסיס קבוע מהממשלה כ"תופר תיקים שמבקש להפיל ראש ממשלה מהימין" (בנימין נתניהו), "עבריין לכאורה" (השר דוד אמסלם) ו"שקרן משפטי" (ח"כ שלמה קרעי). 

בכנס הזום שבו חולקו "פרסי גורני" למשפט ציבורי (ע"ש עו"ד אוריאל גורני המנוח), נכחו כמה מבכירי המשפט הישראלי כמו שופטי העליון בדימוס דורית ביניש, יצחק זמיר, סלים ג'ובראן, עדנה ארבל ויורם דנציגר. כמו כן השתתפו שניים מזוכי הפרס, משפטנים שפרשו לאחרונה מהשירות הציבורי – עו"ד איל ינון, היועץ המשפטי של הכנסת ועו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה.

היועמ"ש אביחי מנדלבליט , צילום: יהונתן ולצר, TPS היועמ"ש אביחי מנדלבליט | צילום: יהונתן ולצר, TPS היועמ"ש אביחי מנדלבליט , צילום: יהונתן ולצר, TPS

מנדלבליט התייחס לסוגיית המשילות שהפכה לזירת מחלוקת מדממת בין הפוליטיקאים לשירות הציבורי. "אני מזהה שתי מגמות מסוכנות ביותר, שמחליפות את שיח המשילות", אמר, "אני מכנה את המגמות האלו בשמות: שיח הנאמנות, ושיח הסמכות המוחלטת. הן מוצגות כביטוי של המאבק על יחסי הכוחות בין השחקנים במערכת הציבורית - הדרג הנבחר מול 'הפקידים'. אולם, זה איננו המצב, שכן תכליתם של שיח הנאמנות ושל שיח הסמכות המוחלטת היא לקדם מצב של כוח אבסולוטי לדרג הפוליטי. דבר זה עומד בסתירה חזיתית לתפיסות הבסיסיות ביותר של המשטר הדמוקרטי ולכללים היסודיים ביותר של המשפט הציבורי".

על שיח הנאמנות אמר היועמ"ש: "שיח הנאמנות מבקש להפוך את שומרי הסף במערכת הממשלתית ממשרתי הציבור למשרתיו של השר הממונה. הדוגמה הבולטת לכך היא כידוע הצעת חוק שעלתה בשעתו, שנועדה להפוך את היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה למשרות אמון, כך שהשר הממונה יוכל למנות את היועץ המשפטי של המשרד ולפטרו כאוות נפשו, ללא כל מגבלה. השיח הזה, כמו הצעת החוק, נועדו לבטל את העמדה המקצועית של דרגי המקצוע, ולהניא אותם מלהביע את עמדתם המקצועית ומלפעול על פי שיקול דעתם העצמאי. נאמנות שכזו ללא סייג לדרג הפוליטי הממנה אינה יכולה לדור בכפיפה אחת עם התפקיד אותו נדרשים עובדי הציבור, בוודאי אלו מהם שמחזיקים בתפקידים של שומרי סף, למלא בחברה דמוקרטית. שומר סף שנאמנותו נתונה אך לדרג הפוליטי שמינה אותו, ולא לאינטרס הציבורי, איננו יכול למלא את תפקידו כשומר סף".

ביקורת חריפה נגד אוחנה ואמסלם

מנדלבליט תקף את שרי הממשלה שביקשו להעביר חוקים בניגוד לייעוץ המשפטי. בדבריו כיוון לשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה (ששימש בעבר כשר המשפטים) והשר הממונה על החברות הממשלתיות דוד אמסלם. "שר משפטים המגיש לאישור הממשלה, שבוע לפני מועד הבחירות, הצעת חוק שיו"ר ועדת הבחירות המרכזית קבע, כי היה ותעבור, תביא לסיכול סדרו התקין של יום הבחירות, ובהתאם לכך היועץ המשפטי לממשלה קבע כי קיימת מניעה משפטית באישורה (מדובר בחוק המצלמות שיו״ר ועדת הבחירות אז חנן מלצר התנגד לו - מ"ג).

השר אמיר אוחנה, צילום: אוהד צויגנברג השר אמיר אוחנה | צילום: אוהד צויגנברג השר אמיר אוחנה, צילום: אוהד צויגנברג

"שר לביטחון פנים שמחליט, בחוסר סמכות ובניגוד לחוות הדעת המשפטית שניתנה לו, לסטות מעמדתם של גורמי המקצוע במשרד הבריאות באשר למדיניות הרפואית שהתוותה בהתאם לה, בנוגע לסדר העדיפויות בחיסון כלואים הנמצאים בקבוצת סיכון.

"שר הממונה על רשות החברות הממשלתיות, שמחליט באופן שרירותי להימנע מליפות את כוחם של נציגי המדינה באספות של חברות ממשלתיות, באופן המביא לכך שהאינטרסים של המדינה בעבודתן של חברות אלו ייפגעו. זאת, אך משום שלא הסכים עם חוות דעת שניתנה לו בנושא אחר לגמרי.

השר דודי אמסלם, צילום: אלכס קולומויסקי השר דודי אמסלם | צילום: אלכס קולומויסקי השר דודי אמסלם, צילום: אלכס קולומויסקי

"שר לביטחון פנים המודיע לבית המשפט העליון כי היועץ המשפטי לממשלה לא מייצג אותו בתיק מסוים, משום שהוא לא מקבל את עמדתו המשפטית המחייבת באותו עניין, אודות הפיקוח הפרלמנטרי הנדרש על פעולות השר, כפי שנקבע במפורש בחוק הרלוונטי".

היועץ סיכם נקודה זו: "אינני עוסק בקביעת מדיניות הממשלה. זו איננה המומחיות שלי. זו איננה הסמכות שלי. זו איננה האחריות שלי. אני, ויתר אנשי הייעוץ המשפטי הציבורי, עוסקים בסיוע לממשלה להגשים את מדיניותה בגבולות הדין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות