אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בחירות 2021: ההבטחות שוב ממריאות צילום: רויטרס

בחירות 2021: ההבטחות שוב ממריאות

נתניהו שב ומבטיח שדה תעופה בנבטים; גנץ נזכר שהוא בעד מינהלת שירות שתמיין צעירים בגיל גיוס; ולוי אבקסיס "גיבשה הצעה" לביטחון תזונתי, אבל הדבר היחיד הבטוח כרגע הוא השריון שלה ברשימת הליכוד (וההסתרה של רגב)

31.01.2021, 06:56 | צבי זרחיה

שוב הבטחות שלפני בחירות. בסוף השבוע הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ימנה צוות מומחים שייתנו לו "המלצה מחודשת להקמת שדה תעופה בינלאומי בנבטים בתוך 90 יום. אני לא מוותר על הנגב". כך הכריז בטקס שקיים בנבטים עם ראש עיריית דימונה בני ביטון. גם בספטמבר 2019, כשבועיים לפני הבחירות, בישר במכתב לביטון כי הנחה את ראש המל"ל לבחון את הנושא ולהגיש מסקנות בתוך חודשיים.  

קראו עוד בכלכליסט

אלא שהנושא לא קודם. ובפברואר 2012 הבטיח נתניהו לראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ: "אכנס מיד לעובי הקורה ואבדוק זאת באופן אישי מול מערכת הביטחון". מאז חלפו תשע שנים. אגב, שרת התחבורה מירי רגב, שהנושא נמצא בתחומי משרדה, נעדרה מהמעמד הזה, כנראה מחשש ששילובה בקמפיין הליכוד יעורר זעם ציבורי. בקבוצות הווטסאפ של פעילי הליכוד נכתב: "מי אמר מידור והחבאת הנזק האלקטורלי ולא קיבל? רגב הפכה מנכס לנטל אלקטורלי". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו. מדיר את מירי רגב מהקמפיין מחשש לזעם ציבורי, צילום: יובל חן ראש הממשלה בנימין נתניהו. מדיר את מירי רגב מהקמפיין מחשש לזעם ציבורי | צילום: יובל חן ראש הממשלה בנימין נתניהו. מדיר את מירי רגב מהקמפיין מחשש לזעם ציבורי, צילום: יובל חן

ההבטחות האלה משוחררות שוב ושוב אף שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה וועדה בינמשרדית שבחנו את הנושא מצאו כי עדיף להקים שדה ברמת דוד זוכה גם בשל קיצור זמני הטיסה וגם מחשש ששדה תעופה בנבטים יפגע בפעילות הצבאית של חיל האוויר.

יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ הציג בסוף השבוע חוק גיוס חדש הכולל הקמת מינהלת שירות משותפת אזרחית וצבאית, שתמיין את כל הצעירים המגיעים לגיל גיוס, ובהם חרדים וערבים. צה"ל יבחר את החיילים הדרושים לו, והיתר יופנו לשירות אזרחי וקהילתי. מדוע המתין גנץ עם הבשורה הזו 8.5 חודשים מאז נכנס לתפקידו? שבוע לפני הגשת הרשימות לכנסת, כשמצבה של מפלגתו בסכנת היכחדות, גנץ מנסה להתמנף באמצעותה. הוא מקווה שהקשחת עמדותיו תיצור עימות עם החרדים ותסייע לו בקלפי, אף שגם הוא יודע שהחוק שעליו הכריז לא יחוקק בקרוב.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) קרא בתגובה: "מביא תוכניות הזויות כדי לקושש עוד כמה קולות בשביל לעבור את אחוז החסימה". ואילו עופר שלח, יו"ר מפלגת תנופה, צייץ: "תשעה חודשים אתה שר ביטחון. עכשיו אתה בא? הרי ברור שחיכית עד שיהיו בחירות ויהיה ברור ששום דבר לא יקרה".

השרה לחיזוק קשרי קהילה אורלי לוי אבקסיס שואפת להוביל תוכנית לביטחון תזונתי לתושבי ישראל. ל"כלכליסט" נודע שבמשרדה גובשה "הצעת מחליטים לממשלה" להקמת צוות בינמשרדי לבחינת הנושא שיגיש המלצותיו בתוך 90 יום למדיניות כוללת לנושא ביטחון תזונתי ואופן הביצוע הישיר. מנכ"ל המשרד חגי רזניק הציג בסוף השבוע את עיקרי הצעתו בפני המל"ל, ואף נפגש עם נציגי המגזר השלישי ומשרדי הממשלה כדי לקדם את הנושא. לדבריו, הוא זכה לתמיכה מהמל"ל ומגורמי מקצוע. אך קידום התוכנית נתקל בקשיים: שר הרווחה איציק שמולי מתנגד למעורבותה אבקסיס בנושא שנמצא בסמכות משרדו. מסביבתו של שמולי נמסר כי משרד הרווחה הכפיל את תקציב הביטחון התזונתי פי שלושה. מי שרוצה לעזור מוזמן, מי שלא רק שלא יפריע.

אבל לוי אבקסיס יכולה לחייך: היא תקבל שריון ברשימת הליכוד. נתניהו, שמידר את רגב מהקמפיין, ידאג ללוי כדי להראות לח"כים שישקלו אחרי הבחירות לערוק מגוש המרכז לגוש הימין בראשותו שעתידם הפוליטי מובטח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות