אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העניים משלמים על מחדלי דרעי צילום: אוהד צויגנברג

דעה

העניים משלמים על מחדלי דרעי

ש"ס צפויה לנצל את ההחלטה להקפיא את התוכנית לחלוקת 700 מיליון שקל לביטחון תזונתי כדי להאשים בכך את בית המשפט "הרשע" ואת העותרים. אבל האשמה האמיתית נובעת מניסיונו של דרעי לחלק שוחד בחירות

31.01.2021, 06:56 | שחר אילן

שופט בית המשפט המנהלי בירושלים אלי אברבאנל הקפיא ביום חמישי את תוכניתו של שר הפנים אריה דרעי לחלק 700 מיליון שקל לביטחון תזונתי, תוכנית שדרעי הפך למיזם שוחד בחירות. השופט הוציא צו מניעה לתוכנית, בעקבות עתירת עמותת פתחון לב, שבה עלו טענות לאי־סדרים קשים במכרז לחלוקת כרטיסי המזון של משרד הפנים, שבו זכתה חברת שופרסל. לפי פתחון לב, שופרסל זכתה על סמך דיווחים כוזבים.

קראו עוד בכלכליסט

דרעי השיג את הכסף משר האוצר ישראל כץ עוד ביולי. אף שכבר גרף על כך את השבחים, עד היום המשפחות הרעבות לא ראו אפילו אגורה. דרעי הפך את 700 מיליון השקלים האלה לבני ערובה פוליטיים, ממש כפי שהוא ושותפיו החרדים עשו עם המלחמה בקורונה. העיכובים בהעברת הכסף נבעו בעיקר מההתעקשות של דרעי שמשרד הפנים יחלק את הכסף ולא משרד הרווחה, וכן מהדרישה לקריטריונים שיתאימו למידותיו של מגזר החרדי. לכן, צו המניעה הוא רק עיכוב נוסף בשורה ארוכה של עיכובים, שעל רובם חתום דרעי.  

שר הפנים אריה דרעי, צילום: עמית שעל שר הפנים אריה דרעי | צילום: עמית שעל שר הפנים אריה דרעי, צילום: עמית שעל

סביר להניח שעכשיו יסבירו פעילי ש"ס למשפחות המצפות לשוברי המזון שהעותרים ובית המשפט הרשעים עיכב את הכספים - ולא הגישה של דרעי שלפיה "מה שווים כספים לעניים אם אי אפשר לקנות בהם בוחרים"?

המלכוד שאליו משרד הפנים הכניס את עצמו מסובך במיוחד. סביר להניח שפסק הדין, כשיפורסם, יגרור ערעור של הצד השני. במצב כזה, קשה לראות דרך לזרז את ההליכים. בנוסף, המדינה צריכה להשיב עד סוף פברואר לעתירת התנועה לאיכות השלטון בטענה כי הקריטריונים נתפרו. אם עד עכשיו זה היה נראה מועד שבו הכסף כבר יברח, עכשיו אולי גם עתירה זו חזרה לעניינים. בינתיים, מי שבאמת זקוק לכסף הזה כדי לקנות מזון נאלץ לצפות מהצד בחוסר אונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות