אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צו מינהלי מחייב את כרמל אולפינים להקטין את פליטות תחמוצות החנקן ממתקניה צילומים: טל שחר

צו מינהלי מחייב את כרמל אולפינים להקטין את פליטות תחמוצות החנקן ממתקניה

המשרד להגנת הסביבה הוציא את הצו בעקבות חריגות והפרות של תנאי היתר הפליטה, לאחר שהחברה לא התקינה אמצעים להפחתת פליטות תחמוצת חנקן, באופן שגרם לזיהום אוויר חזק ובלתי סביר

31.01.2021, 13:29 | ענת רואה

בעקבות חריגות והפרות של תנאי היתר הפליטה: המשרד להגנת הסביבה הוציא צו מינהלי לחברת כרמל אולפינים (כאו"ל) מקבוצת בזן במפרץ חיפה וישקול נקיטת אמצעי אכיפה נוספים ובכלל זה הטלת קנס.

קראו עוד בכלכליסט

את הצו המינהלי הוציא מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה וזאת מכוח סעיף 45 לחוק אוויר נקי, בגין הפרת תנאי היתר הפליטה. הצו הוצא לאחר שהחברה לא התקינה אמצעים להפחתת פליטות תחמוצות חנקן בשלושת דודי הקיטור שבמפעל, ולא עמדה בערך הפליטה של תחמוצות החנקן, באופן שגרם לזיהום אוויר חזק ובלתי סביר.

מטרת הצו היא להפחית את כמות הפליטות ממתקני החברה באופן מיידי, ועל כן המשרד קבע במסגרת הצו ערכי פליטה מחמירים למזהם תחמוצות החנקן מתנורי הפיצוח של החברה וכן עמידה בקצב פליטה של 39 ק"ג/שעה מכלל מקורות הפליטה של החברה.

שני מקורות פליטת תחמוצות החנקן העיקריים של חברת כרמל אולפינים הם דודי הקיטור ותנורי הפיצוח. במסגרת היתר הפליטה נדרשה החברה להגיש תוכנית ולהתקין אמצעים להפחתת הפליטות מדודי הקיטור עד ל-1 בינואר 2021, ואולם הדבר לא בוצע במועד.

מפרץ חיפה, צילום: גיל נחושתן מפרץ חיפה | צילום: גיל נחושתן מפרץ חיפה, צילום: גיל נחושתן

כמו כן, נקבע קצב פליטה שעתי העומד על 47 ק"ג/שעה לכלל מתקני החברה, והשימוש בתנורי הפיצוח הוגבל ל-8 מתוך 10 תנורים בכל עת. התקנת אמצעי הטיפול בדודי הקיטור הייתה אמורה להביא להפחתה משמעותית של תחמוצות החנקן.

החברה פנתה אל המשרד כמה פעמים בבקשה לדחות את מועד התקנת אמצעי הפחתת הפליטות של דודי הקיטור עד למאי 2022 בשל האילוצים הנובעים מהתפרצות הקורונה וכן מה שהגדירה כ"קשיים כלכליים" שאליהם נקלעה.

לאחר שהמשרד דחה את בקשותיה, פנתה החברה ימים ספורים לפני מועד כניסת הדרישה לתוקף, והציעה כי במסגרת התקנת אמצעים להפחתת פליטות היא תבצע הפחתה משמעותית יותר של הפליטות מתנורי הפיצוח (תחת ההפחתה הצפויה מדודי הקיטור).

המשרד בחן את הצעת החברה ומצא כי לא ניתן להסתפק באמצעים אלה, וכי בנוסף לכך יש להוריד את קצב הפליטה השעתי לכלל מתקני החברה בהתאמה.

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל מסרה: "לא נאפשר כל חריגה או הפרה של תנאי היתר הפליטה לאוויר שניתנו למפעלים, ונפעל כדי להפחית את הפליטות באופן מיידי. לא נהסס לנקוט בכל הכלים העומדים לרשותנו כדי להבטיח סביבה נקייה ממזהמים למען בריאות הציבור".

עו"ד שרית גולן שטיינברג, יו"ר איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה, מסרה בתגובה: "אני מברכת את המשרד להגנת הסביבה בהחלטתו לנקוט פעולות אכיפה כנגד חברת כרמל אולפינים. פעם אחר פעם קבוצת בזן, על חברותיה השונות, מוכיחה כי לא ניתן לסמוך עליה על רקע הפרת היתרי הפליטה והחוק. זו גם הסיבה שעמדת האיגוד על 12 הרשויות החברות בו, כמו עמדת המשרד להגנת הסביבה, דורשת את סגירת התעשייה הפטרוכימית כולה במפרץ חיפה".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות