אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר ועדת הכלכלה חושש ממיזוג פסגות-אלטשולר שחם: "עלול להשפיע על רמת התחרות בשוק" צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

בלעדי לכלכליסט

יו"ר ועדת הכלכלה חושש ממיזוג פסגות-אלטשולר שחם: "עלול להשפיע על רמת התחרות בשוק"

ח"כ מרגי שלח לראש רשות התחרות, מיכל הלפרין, מכתב ובו קרא לה לשקול את נתח השוק של בית ההשקעות הממוזג בכל מוצר בנפרד, ולא להסתמך על הקריטריון בחוק שמתייחס לנתח השוק של כלל שוק החיסכון ארוך הטווח ביחד

01.02.2021, 16:46 | עירית אבישר

אחרי שיו"ר ועדת הכלכלה ח"כ יעקב מרגי קרא שלא לאפשר לבנק הפועלים להפוך את ביט לארנק דיגיטלי, הוא שוב מביע עמדה בשוק הפיננסי, ומתריע מאישור רכישת בית ההשקעות פסגות לאלטשולר שחם. "אישורה של רכישה זו, עלול להשפיע על רמת התחרותיות בשוק החיסכון", כותב מרגי במכתב למיכל הלפרין ראש רשות התחרות, שהגיע לידי "כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

מרגי שלח להלפרין את המכתב על רקע דיווחים לפיהם המגעים לרכישת פסגות ע"י בית ההשקעות אלטשולר שחם מתקדמים לקראת עסקה במסגרתה תמכור קרן אייפקס את פסגות לפי שווי של מיליארד שקל.

"לאחר הרכישה, יהפוך אלטשולר שחם לשחקן עצום בשוק הגמל. משום כל אבקשך לשקול את הרכישה בשים לב לכל שוק ושוק בענף החיסכון בנפרד, ולא להסתמך על הקריטוריון הכללי שנקבע ברפורמת בכר המאפשר שליטה של עד 15% בשוק החיסכון ארוך הטווח, ללא חלוקה לתתי פעילויות", כותב מרגי.

ח"כ יעקב מרגי, צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ יעקב מרגי | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ יעקב מרגי, צילום: אלכס קולומויסקי

מרגי מסביר במכתבו כי הוא חושש מהגברת הריכוזיות בשוק ההון אם העסקה תצא לפועל: "גידול בסך הנכסים של בית השקעות יחיד בישראל, אשר חלק משמעותי מהשקעותיו מבוצעות בשוק המקומי מעלים חשש להיווצרות ריכוזיות, בדרך זו או אחרת בכלל המשק. כיו"ר ועדת הכלכלה, אני מודאג ממגמה זו של התחזקות גורמים ריכוזיים, ובטחוני שללא פעולתו של רגולטור חזק והחלטי לקידום התחרות, אנו עלולים לראות נסיגה במדד התחרותיות של המשק הישראלי".

סך הנכסים שמנהלים באלטשולר שחם בתחום הגמל וההשתלמות עומד נכון לסוף 2020 על 147 מיליארד שקל, כלומר נתח השוק שלהם בשוק זה הוא 25%. במקום השני בפער ניכר נמצא פסגות עם נתח שוק של 9%, 52.6 מיליארד שקל. אם עסקה כזו תצא לדרך, יגיע היקף הנכסים של אלטשולר שחם רק בתחום הגמל וההשתלמות ל-200 מיליארד שקל. כפי שמרגי ציין לפי החוק ניתן לאשר מיזוג שכזה, היות ומגבלת נתח השוק במיזוגים מתייחסת לכלל שוק החיסכון ארוך הטווח, ולא מפרידה בין מוצרים.

כאמור זו הפעם השנייה שמרגי מביע עמדה בסוגייה פיננסית. בשבוע שעבר שלח מכתב חריף לבנק ישראל וקרא לו שלא לאפשר לבנק הפועלים להפוך את אפליקציית התשלומים ביט לארנק דיגיטלי למי שאינו לקוח של הבנק, ודרש לקיים לפני החלטת בנק ישראל דיון בועדת הכלכלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות