אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלי חיסון הילדים - הסגר הרביעי כבר מעבר לפינה צילום: יוסי ויזל, המחדש

פרשנות

בלי חיסון הילדים - הסגר הרביעי כבר מעבר לפינה

אמון הציבור בתוצאות הסגר נסדק, כשהשיא היה אמש עם התמונות מההלוויות ההמוניות בירושלים. כשמוסיפים לזה את חזרת האבטלה לרמות של 17% מישהו שם למעלה הבין כי מפה המצב יכול רק להידרדר והסגר איבד את הלגיטימיות שלו. ובכל זאת, לכולם כבר ברור שהסגר הבא הוא רק עניין של זמן

01.02.2021, 20:06 | אדריאן פילוט

"נערכים לסיום הסגר ומתחילים לבחון את פתיחת מערכת החינוך", הכריז היום פרויקטור הקורונה, פרופ' נחמן אש. אבל מבט על הנתונים מצביע כי אין מקום לאופטימיות - ה-R שוב מתקרב ל-1 (הסגר השני הופסק עם R של 0.65, עדיין ישנם יותר מ-1,150 חולים קשים - כשליש מהם מונשמים - ומחלקות הקורונה מפוצצות; שיעור החיוביים הגיע ל-10.5% ונמצא במגמת עלייה כבר חודש ועדיין שני שליש מהאוכלוסיה נמצא באיזור אדום או כתום.

קראו עוד בכלכליסט

אז מה קרה פתאום? האם בכירי משרד הבריאות היו מעלים על הדעת כשיצאנו לסגר שלישי כי נצא ממנו עם נתונים כאלו? התשובה ברורה. ובכל זאת מה כן השתנה? אמון הציבור. זה המשתנה החשוב ביותר בניהול מגיפה. אם הממשלה מאבדת את הציבור - "הלך עליה".

נתניהו, צילום: אלכס גמבורג נתניהו | צילום: אלכס גמבורג נתניהו, צילום: אלכס גמבורג

וזה בדיוק מה שקרה בישראל. בשבועות האחרונים אמון הציבור נסדק, כשהקש ששבר את גב הגמל היו התמונות מההלוויות ההמוניות בירושלים, כשהמשטרה לא נראתה בסביבה, זאת לצד המשך ההסברים הלא משכנעים שלה. כשמוסיפים לזה את הנתון של חזרת אבטלה רחבה לרמות ה-17% אחרי הסגר הנוכחי (וזה רק בשבועיים הראשונים של ינואר) - תזכורת כואבת על הנזקים הכלכליים הבלתי הפיכים - ונתוני המצוקה הנפשית של ילדים שהגיעו שלשום מהמועצה לשלום הילד - התמונה ברורה. מישהו שם למעלה הבין כי מפה המצב יכול רק להידרדר וה"סגר" הזה כבר איבד את הלגיטימיות שלו. ספק אם הממשלה הנוכחית תוכל להשתמש בכלי הזה בעתיד שכן הוא שחק אותו לגמרי. ובכל זאת צריך להיות ברור לכולם: סגר רביעי - הוא עניין של זמן.

הדברים שהשמיע שלשום פרופ' אלי וקסמן מסבירים את התוצאות של הסגר הנוכחי ואת הסיבות לסגר הבא (וגם של הסגר השני והשלישי): הסיבה היא שלאורך כל חודשי המשבר (החל מהיציאה מהסגר הראשון במאי) לא הושגה שליטה בתחלואה, כמו גם היעדר מדיניות ארוכת טווח, אי ביצוע צעדים בעלי חשיבות מרכזית, כמו טיפול ממוקד במוקדי תחלואה חריגים (בפרט במגזר החרדי), וניהול והסברה לא מקצועי. כל אלה הביאו לתוצאות חמורות במישור הכלכלי - ההכרח להטיל סגר שני ושלישי עם נזק אדיר למשק לא רק בהווה אלא גם לטווח הרחוק; במישור הבריאותי - אלפי מתים ואלפים רבים של חולים קשים. "כדי למנוע את המשך הנזק הבריאותי והכלכלי החמור למדינה, ובפרט כדי למנוע גל תחלואה חמור וצורך בסגר נוסף, נדרש שינוי מהותי בניהול המשבר" הסביר וקסמן.

נתניהו הבין כי הדרך לנצח את הקורונה, ובמקביל להימנע מהחלטות קשות ועימות עם החרדים וצעדים לא פופולאריים לקראת בחירות - היא לחסן את האוכלוסייה. החיסונים הם דבר מבורך, אך כפי שוקסמן הסביר הם אינם מספיקים כדי לנצח את המגיפה כי ללא חיסון ילדים – זה לא ייגמר כי עדיין יישארו 3 מיליון ישראלים פגיעים. לכן הסגר השלישי - נכשל, והסגר הרביעי, הוא מעבר לפינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות