אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
 לאחר שנכשל במכירת פעילות גזית גלוב בברזיל, כצמן מנסה להנפיק אותה בבורסת סאו פאולו צילום: Agaton Strom

בלעדי לכלכליסט

לאחר שנכשל במכירת פעילות גזית גלוב בברזיל, כצמן מנסה להנפיק אותה בבורסת סאו פאולו

בעל השליטה בגזית גלוב, שלא הצליח לקבל את השווי שדרש בנסיון המכירה, מנסה להנפיק את הפעילות בברזיל בבורסת סאו פאולו; הפעילות רשומה בספרי גזית בשווי 2.4 מיליארד שקל וספק אם בשוק ההון יאמינו שהפעולה תניב הצפת ערך לגזית גלוב

02.02.2021, 07:53 | גולן חזני

לאחר שנכשל בנסיון למכור את הפעילות של חברת הנדל"ן המניב גזית גלו בברזילב, פונה חיים כצמן אל ברירת המחדל ומנסה להנפיק בבורסת סאו פאולו את פעילות החברה במדינה. 

קראו עוד בכלכליסט

לכלכליסט נודע כי הכנות להנפקה נערכות בשבועות האחרונים, לאחר שכצמן נכשל כאמור בנסיון לקבל עבור החברה את השווי אותו ביקש. גזית גלוב החלה לפעול בברזיל ב־2007. לגזית ברזיל יש שבעה נכסים מניבים בסאו פאולו בשטח של 176 אלף מ"ר, וכן קרקעות. 

מרכז מסחרי של גזית גלוב בסאו פאולו, צילום: גוגל סטריט וויו מרכז מסחרי של גזית גלוב בסאו פאולו | צילום: גוגל סטריט וויו מרכז מסחרי של גזית גלוב בסאו פאולו, צילום: גוגל סטריט וויו

ברזיל סובלת ממשבר כלכלי קשה שמתבטא בשער הריאל מול הדולר, 5.5 ריאל לדולר. ספק אם ההנפקה תעניק לכצמן את הרוח הגבית והצפת הערך שהוא מקווה להשיג בה משוק ההון. ה-NOI של הפעילות בברזיל צנח בתשעה החודשים הראשונים של 2020 ל-128 מיליון ריאל, לעומת 220 מיליון בתקופה המקבילה ב-2019, כך שמשבר הקורונה שהיכה בברזיל באכזריות, לא פסח על נכסי החברה.

גזית גלוב נאלצה להפחית לאורך השנים את שווי הנכסים בברזיל בספרים, ונכון לסוף הרבעון הראשון, עומד שווי זה על 2.4 מיליארד שקל, ומבחינת שווי בספרים הם מהווים 15% מהפורטפוליו של גזית גלוב - מה שהופך את תיק הנכסים הברזילאי לרביעי בגודלו עבור החברה, אחרי מרכז ומזרח אירופה (27%), ישראל (24%) וצפון אירופה (21%). עם זאת, תיק הנכסים הברזילאי נמצא במגמת ירידה, שכן נכון לסוף 2019, הוא היה רשום בספרים בשווי של כמעט 3.4 מיליארד שקל. מדובר בירידה של קרוב ל-30%.

השאלה היא באיזה שווי יצליח כצמן להנפיק את החברה אם בכלל, בשוק קשה, ועד כמה ייאלץ להתפשר. ברזיל היא אחת המדינות שנפגעו בצורה הקשה ביותר בקורונה. בשלושה החודשים האחרונים התאוששה מניית החברה ב-44% לשווי של 3 מיליארד שקל אבל בהסתכלות של שלוש השנים האחרונות, היא אחת המניות הגרועות בבורסה בתחומה, ואיבדה שליש מערכה.

ספק אם בשוק ההון יקבלו את הפעולה כהצפת ערך לחברה, לאחר שכצמן לא הצליח להבהיר במשך חמש שנים לאן הוא מתכוון לקחת את ליבת הפעילות והמיקוד של החברה. ייתכן שבפעולה זו הוא רומז על ויתור על ברזיל והרמת ידיים לגבי הנסיון של גזית גלוב שם והתמקדות בדברים אחרים כמו הפעילות בישראל והחברה הבת אטריום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות