אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה סמנכ"ל הבורסה חושב שמשקיעי גיימסטופ הם לא יותר מילדודס, ומדוע שורט זה מצוין

דעה

למה סמנכ"ל הבורסה חושב שמשקיעי גיימסטופ הם לא יותר מילדודס, ומדוע שורט זה מצוין

מאבקי הכוחות בוול סטריט בין המשקיעים "החדשים" לממסדיים הגיעו עד כאן - זאת אומרת עד לשוק ההון המקומי: סמנכ"ל בורסת ת"א יניב פגוט לא מוצא הצדקה לפעולות המשקיעים מרדיט נגד קרנות הגידור - "דה לגיטימציה למוכרים בחסר היא גול עצמי לתקינות המסחר בשווקים, שכן מכירה בחסר היא הכלי האולטימטיבי לניקוז אוויר חם מבועות פיננסיות"

02.02.2021, 13:42 | יניב פגוט

"ילדודס, התבלבלתם! מכירה בחסר היא התרופה ולא המחלה", כך לדברי יניב פגוט, סמנכ"ל בכיר, מנהל מחלקת מסחר, נגזרים ומדדים בבורסת ת"א. בבלוג הבורסה מסביר פגוט את תופעת המשקיעים מרדיט ששינתה לאחרונה סדרי עולם בשוקי ההון:

קראו עוד בכלכליסט

"העולם הפיננסי רועש וגועש בימים האחרונים ממלחמת המשקיעים הקטנים במנהלי קרנות הגידור אשר מבצעים מכירות בחסר ("שורט") של מניות. בנקודת הזמן הנוכחית קרנות הגידור נתפשו עם המכנסיים למטה והמשקיעים הקטנים מזנבים וגורפים את כל הקופה ועל הדרך גוררים את הברוקרים בוול סטריט כולה לחשב מסלול מחדש.

סמנכ"ל הבורסה: "מכירה בחסר היא התרופה ולא המחלה", צילום: רויטרס סמנכ"ל הבורסה: "מכירה בחסר היא התרופה ולא המחלה" | צילום: רויטרס סמנכ"ל הבורסה: "מכירה בחסר היא התרופה ולא המחלה", צילום: רויטרס

"הרשתות החברתיות דוגמת Reddit וטוויטר מאפשרות למשקיעים הקטנים להתאגד, להחליף דעות, להפיץ מידע ולייצר לחץ אדיר על פוזיציית המכירה בחסר של קרנות הגידור שלא חלמו על כך שדולר ועוד דולר ועוד דולר יכולים להיערם לסכומים דמיוניים שיגרמו להם שורט סקוויז מכאיב במיוחד.

"הסיפור המדהים של מניות Gamestop , AMC ו – KOSS הוא לכאורה סיפור רומנטי שבו חבורה של צעירים וצעירות ייצרו קיבוץ וירטואלי של אינטרסים כלכליים והלמו במשקיעים העשירים והמתוחכמים מתחת לחגורה, ואולם זה רק חלק קטן מהסיפור ובמערכות הבאות התוצאה עבור המשקיעים הפשוטים צפויה להשתנות.

"בניגוד לפוסטים ברשתות המציגות את המכירה בחסר של נייר ערך כמעשה של אנשים רעים אשר רוצים לגרום לעוול לחברות מסוימות ולהביא לפיטורי עובדים ואבדון פיננסי, על מנת לגרוף רווחים פיננסים, אזי מכירה בחסר היא פעולה פיננסית לגיטימית ובמרבית המקרים תורמת לכלל המשקיעים.

"מכירה בחסר היא הכלי האולטימטיבי להביא לידי ביטוי ניתוח כלכלי מושכל לכדי פוזיציה מסחרית בה גורפים רווחים ממכירה של נכס אשר מחירו מנופח. המשקיע המתוחכם או זה החושב שהוא כזה, מנתח את הנכס ומגיע למסקנה כי נכס זה מנותק משוויו הכלכלי ולפיכך הוא מנסה לתרגם את התובנה הכלכלית הבסיסית הזו לכדי רווח כלכלי בדיוק באותו האופן שהיה עושה לו היה מגיע למסקנה שהנכס מתומחר בחסר ולפיכך יש לקנותו. לחילופין, המכירה בחסר מאפשרת למשקיע המתוחכם לגדר השקעה אחרת אשר ברשותו, אשר לה מתאם גבוה עם הנכס היקר לכאורה וליהנות מפערי הביצועים בין צמד הנכסים האמורים במידה והניתוח הכלכלי הוכיח את עצמו.

"דה לגיטימציה למוכרים בחסר היא גול עצמי לתקינות המסחר בשווקים, שכן מכירה בחסר היא הכלי האולטימטיבי לניקוז אוויר חם מבועות פיננסיות. מצב עולם בו מחירו של נכס פיננסי עולה ועולה ומתנתק לחלוטין משוויו הכלכלי על פי מודלים מקובלים להערכת שווי הוא בעייתי ומגדיל את הסיכון למשקיעים הפשוטים העלולים לחשוב בטעות שאקליפטוס עשוי לצמוח לשמיים (והוא לא..).

"הערכת שווי חברות איננה מדע מדויק וישנם נכסים אותם קשה להעריך עד בלתי אפשרי להעריך בכלים מקובלים, ואולם כאשר חברה כושלת לא מפרסמת הודעה כלכלית מהותית ומחירה עולה במאות אחוזים בתקופה קצרה אז גם הכלב מבין שמדובר בבועה פיננסית מסוכנת ולא, לא מדובר בכלב גאון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות