אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקבלנים נגד משרד הבינוי: מטעה את רוכשי הדירות בעניין מועד מסירתן בימי הקורונה צילום: אבי מועלם

בלעדי לכלכליסט

הקבלנים נגד משרד הבינוי: מטעה את רוכשי הדירות בעניין מועד מסירתן בימי הקורונה

לאחר שביוני הודיע השר ליצמן כי בכוונתו לקדם הוראת שעה שתאפשר לדחות את מועד המסירה ב-40 יום, לאחרונה הודיע היועמ"ש של המשרד כי בתקופת הקורונה חברות הבנייה כן מחויבות למסור דירות עפ"י החוזה; הקבלנים: "עמדת היועמ"ש תשגר את הצדדים למסלול התדיינויות ארוך"; משרד הבינוי: הקבלנים הם אלה שמטעים. עמדתנו היא שדחיית מועד המסירה תתאפשר רק בהסכמה

02.02.2021, 14:23 | אמיתי גזית

התאחדות הקבלנים בוני הארץ טוענת בפניה ליועץ המשפטי של משרד הבינוי, עו"ד אלעזר במברגר, ולשר יעקב ליצמן כי מכתב בחתימת במברג גורם "להטעיית הציבור כולו ולפגיעה מיותרת במארג היחסים שבין מוכר לרוכש דירה בעידן הקורונה".

קראו עוד בכלכליסט

בהתאחדות מתרעמים על מכתב שעליו חתם במברגר ונחשף בכלכליסט בשבוע שעבר ולפיו גם בתקופה הקורונה חברות הבנייה מחויבות למסור דירות במועד הנקוב בחוזה. איחור של יותר מ-60 יום יגרור על פי חוק פיצוי בסך 150% משכר הדירה עבור כל יום עיכוב. הכעס בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ הוא משום שעמדתו החדשה של משרד הבינוי שונה לחלוטין מעמדה שהוא פרסם ביוני שנה שעברה, ולפיכך הם מבקשים ממנו לפרסם הבהרה.

יעקב ליצמן, שר השיכון והבינוי יעקב ליצמן, שר השיכון והבינוי יעקב ליצמן, שר השיכון והבינוי

ביוני 2020 הודיע ליצמן כי בכוונתו לקדם הוראת שעה שתאפשר לדחות את מועד המסירה ב-40 יום וזאת על רקע עיכובים שנובעים ממגיפת הקורונה. עמדתו של ליצמן התבססה על חוות דעת של צוות בין-משרדי שבראשו עמד ארז קמיניץ המשנה ליועמ"ש וחברים בו גם נציגי משרד הבינוי והשיכון נציגי משרד האוצר; נציגת פרקליטות המדינה; ונציגת בנק ישראל. הצוות כונס במטרה לבחון את השלכות משבר הקורונה על התקשרויות שבין רוכשי דירות למוכרי דירות.

המלצות הצוות ועמדת משרד הבינוי פורסמו לפני חצי שנה, אך הממשלה לא השכילה להפוך אותן לצעד אופרטיבי בחקיקה. כך שלמעשה ההסדר שהיה קבוע בחוק לפני שפרצה המגיפה לא השתנה. לאחרונה לקוחות של חברת בנייה פנו למשרד הבינוי לאחר שזו הסבירה כי היא מעכבת את מסירת הדירות בהתאם לעמדת הממשלה. במכתב התשובה להם התנער במברגר מחוות הדעת שפורסמה ביוני 2020. תוך שהוא מסביר כי " מבחינה משפטית לא חל כל שינוי בהסדר הקבוע בחוק מכר דירות מימים ימימה".

בתגובה כותבים בהתאחדות בוני הארץ לבמברגר כי "התוצאה הישירה של מכתבך הינה שיגור הצדדים למסלול התדיינויות ארוך בבתי המשפט, כל זאת בניגוד לעמדה הרשמית של המדינה. כבר בחודש יוני 2020 קבע הצוות המקצועי במשרד השיכון כי המשבר גרם לעיכובים בביצוע, בהיקף של כ- 80 ימים, וזאת עוד לפני הסגר השני, השלישי והעלייה בתחלואה שפוגעת בהיקף הייצור של קבלני הבניין בצורה ניכרת".

עוד טוענים בהתאחדות כי רק בגלל הנסיבות הפוליטיות משרד הבינוי לא הצליח לקדם את אותה הוראת שעה שנועדה לאפשר עיכוב במסירת הדירות אבל לדעתם אי אפשר להתעלם מהמלצות משרד המשפטים ושר הבינוי. "מדובר בעמדה ממשלתית רשמית שהיא בעלת משמעות, מעמד משפטי, במיוחד שהינה באה על רקע של עבודת צוות מקצועי, בין משרדי, בראשות משרד המשפטים. לא ברור מדוע במכתבך בחרת להקטין חשיבות עמדה ממשלתית זאת, שלא לומר לבטלה", נטען.

משרד הבינוי והשיכון מסר בתגובה: דוחים את טענותיהם הציניות של התאחדות הקבלנים, שהרי מי שמטעה את ציבור הרוכשים הם אותם קבלנים המודיעים לרוכשי הדירות באופן חד צדדי כי אינם מתכוונים לפצות על איחור במסירה "לאור עמדת משרד הבינוי והשיכון", כביכול. המלצת שר הבינוי והשיכון היתה שדחיית מועד המסירה תתאפשר ככל שהדבר נעשה בהסכמה בין הקבלן לרוכש הדירה, ולא בהחלטה חד צדדית של הקבלן. נמשיך להגן על זכויותיהם של רוכשי הדירות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות