אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכלכלה תדון במחירי המשכנתאות בעקבות ביטול מגבלת הפריים צילום: שאטרסטוק

ועדת הכלכלה תדון במחירי המשכנתאות בעקבות ביטול מגבלת הפריים

הדיון על רקע התייקרות שעשו הבנקים במסלול הפריים במשכנתאות. יו"ר הועדה מרגי: "זה עוד סימפטום של בעיות העומק במערכת"

04.02.2021, 12:31 | עירית אבישר

העלאת המחירים במסלול הפריים במשכנתאות מגיעה לכנסת: יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ יעקב מרגי הודיע כי יכנס ישיבה מיוחדת, על רקע ביטול מגבלת הפריים במשכנתאות, והעובדה שמחירי המשכנתאות ירדו בשיעור מינורי לעומת המצופה.

"הבנקים השאירו את הכסף בכיס ולא גלגלו את ההטבה לצרכנים וזה עוד סימפטום של בעיות העומק במערכת", מסר מרגי. טרם נקבע מועד הדיון. מרגי הודיע כי לישיבה יזומנו נציגי בנק ישראל לצד נציגי כל הבנקים.

קראו עוד בכלכליסט

ח"כ יעקב מרגי , צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן ח"כ יעקב מרגי | צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן ח"כ יעקב מרגי , צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

לפני שבועיים נכנסה לתוקף ההקלה של בנק ישראל, ולפיה ניתן לקחת משכנתא בריבית פריים בהיקף של עד שני שליש מהמשכנתא לעומת שליש, כפי שהיה נהוג לפני כן. המשכנתא במסלול פריים היא המסלול הזול ביותר, ולכן הייתה ציפייה שההחזר החודשי ללקוחות יירד במאות שקלים.

אלא שבפועל מסלול הפריים הזול סובסד ע"י המסלולים האחרים במשכנתאות, והבנקים העלו את המחיר במסלול הפריים, בכדי שסך הרווחיות שלהם מהמשכנתא לא תיפגע. בתחילת השבוע שלח ח"כ שלמה קרעי, מיוזמי המהלך לביטול מגבלת הפריים, מכתב חריף לבנק ישראל, רשות התחרות וגם לוועדת הכלכלה, ודרש מהם להתערב. יום לאחר מכן, פרסם בנק ישראל הודעה חריפה וחריגה, על כך שההקלה לא גולגלה לציבור כמצופה, ואף איים לנקוט בצעדים כנגד הבנקים אם לא יורידו מחירים. בבנקים הפנימו את המסר, מקיימים שיחות עם בנק ישראל בנושא, וככל הנראה בזמן הקרוב אמורים לראות ירידה משמעותית יותר במחיר, אולם ספק אם היא אכן תגיע למאות שקלים בחודש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות