אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת הבחירות: גם הרשתות החברתיות בישראל גדושות ברמזים לתיאוריית קשר צילום: גטי אימג'ס

דו"ח טכנולוגי

לקראת הבחירות: גם הרשתות החברתיות בישראל גדושות ברמזים לתיאוריית קשר

נראטיב שהולך ומתגבר ברשתות החברתיות לקראת מערכת הבחירות הקרובה מעלה טענות לא רק לזיוף התוצאות הצפויות במרץ, אלא גם להיסטוריה ארוכות שנים של זיופים והטיות. האם מדובר בניסיון להכין את הקרקע לערעור על תוצאות הבחירות הקרובות ואיך זה קשור למה שקורה בארה״ב?

04.02.2021, 14:55 | עומר כביר
אמריקה! כמה שהישראלים אוהבים את אמריקה. אוהבים לנסוע לאמריקה, לחלום על אמריקה, לכתוב שירים על אמריקה, וכמובן לייבא לכאן כמה שיותר מאמריקה. אוכל מאמריקה, אייפון מאמריקה, בגדים מאמריקה, סדרות טלוויזיה וסרטים מאמריקה, תפיסות ניאו-שמרניות מאמריקה, ועכשיו, באופן בלתי נמנע, גם תיאוריית קונספירציה הרסנית שמאיימת לערער את יסודות הדמוקרטיה השברירית ממילא מאמריקה. כי למה שרק לאמריקאים יהיה את כל הכיף?

הבחירות האחרונות לנשיאות ארה"ב אופיינו בהרבה פייק ניוז ושקרים, שתודלקו מלמעלה על ידי הנשיא לשעבר דונלד טראמפ. הבולט מביניהם היה השקר ההרסני שהבחירות לנשיאות זוייפו בסיוע גורמים עצמתיים, כמו יצרניות מכונות הצבעה ובעלי תפקידים דמוקרטים במחוזות אורבניים (שם קוד גזעני ל"שחורים"). עבודת היסוד החלה יותר מחצי שנה לפני הבחירות, כשהתברר שלאור המגיפה יהיה צורך להיעזר בהצבעה רחבה באמצעות הדואר על מנת לאפשר לכמה שיותר אזרחים להצביע, וטראמפ התחיל לטפטף טענות, חסרות כל ביסוס, שהדבר יאפשר זיופים נרחבים. טפטופים אלו נמשכו שבועות וחודשים, ואחרי הבחירות, כשהחלו לזרום תוצאות מהמדינות השונות והתברר שהכף נוטה אט אט לכיוונו של ג'ו ביידן, פנו טראמפ ומעריציו למתקפה חזיתית על יושר הבחירות.

טראמפ מעורר סערות בטוויטר ובפייסבוק, צילום: גטי אימג טראמפ מעורר סערות בטוויטר ובפייסבוק | צילום: גטי אימג', איי פי, רויטרס טראמפ מעורר סערות בטוויטר ובפייסבוק, צילום: גטי אימג

בתקשורת וברשתות החברתיות הם אווררו טענות להונאה וזיופים המוניים במחוזות במדינות מפתח שבהן ביידן זכה במירב הקולות, ובמקביל הגישו לבתי המשפט עשרות תביעות בדרישה לפסול קולות בטענות שונות ומשונות, כמעט כולן פרוצדורליות בלבד. בתי המשפט, מהעליון ומטה, גלגלו את התביעות האלו מכל המדרגות, תוך שהם מציינים בין השאר העדר בסיס משפטי להגשת התביעה או העדר ראיות.

זה לא הפריע לטראמפ ותומכיו להמשיך לזעוק שמדובר בהונאה, זיופים ובגניבת בחירות באירועים ובמסיבות עיתונאים שהפכו יותר ויותר הזויים ככל שחלפו הימים, וגם אחרי אישור התוצאות והצבעת האלקטורים.ב-6 בינואר, מועד השרור התוצאות בקונגרס, טראמפ ערך עצרת מול הבית הלבן שבה קרא למפגינים לצעוד לגבעת הקפיטול. התוצאה היא אחד הימים השחורים בהיסטוריה של ארה"ב.

מהומות בבית הלבן, צילום: אי פי איי מהומות בבית הלבן | צילום: אי פי איי מהומות בבית הלבן, צילום: אי פי איי

כל זאת מבלי שהתייחסנו עוד לתיאוריות הקונספירציה ההזויות כמו QAnon ואחרות, שזכו לאחיזה גם אצלנו, העלו שלל טענות משונות כמו סברה שהסגן מייק פנס יהפוך את תוצאות הבחירות בדיון בקונגרס, או שטראמפ באמת זכה בבחירות ושביום ההשבעה עליו להכריז על משטר צבאי, ולקדם מעצרים המוניים והוצאות להורג של דמוקרטים סוגדי שטן ששולטים בחשאיות בארה"ב וכך ייכנס בגאון בחזרה לבית הלבן.

מה שנכון באמריקה נכון גם בישראל?

מסתבר שיש מי שיושב כיום בישראל, רואה את הטירוף בארה"ב וחושב: זה דווקא מתאים לי. בואו נביא קצת אמריקה לישראל, ישראלים אוהבים אמריקה. יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה התחיל לטפטף מסרים בכיוון דומה יומיים אחרי הבחירות בארה"ב, כשכתב בטוויטר: "פתאום נזכרתי איך גנבו פה בחירות באמצעות מעטפות כפולות (היוש ניל הנדל וחנן מלצר)".

במקביל, משתמשים שונים בפייסבוק החלו להשחיר את דמותם של הגורמים הרשמיים שממונים על ניהול הבחירות. "גם לכם יש דה ז'ה וו?" כתב משתמש פייסבוק Yoav Sinai ב-4 בנובמבר. "מפסיקים את הספירה לכמה שעות, מוציאים משקיפים, מעטפות של בוחרי טראמפ נזרקות לפח... ואופס.. בשעות האחרונות לספירת הקולות התוצאה משתנה! אם אתם בכל זאת רוצים תזכרות, דברו עם השופט מלצר, השופט ניל הנדל ומנכ"לית ועדת הבחירות, אורלי עדס".

פייק ניוז ברשתות החברתיות, צילום: שאטרסטוק פייק ניוז ברשתות החברתיות | צילום: שאטרסטוק פייק ניוז ברשתות החברתיות, צילום: שאטרסטוק

חודש לאחר מכן, אותו יואב כבר כתב את הדברים באופן מפורש יותר: "בשעות האחרונות של הבחירות האחרונות, בניהולה של הקוסמת אורלי עדס והשופט ניל הנדל, כנראה ניסו לשחק עם המספרים והצליחו להוריד רק ל-59 מנדטים, לאחר שנתנו 35,000 מקולות החיילים לרשימה המשותפת, סה"כ הגיוני". פוסטים של משתמשים אחרים מתחילת דצמבר תקפו את עדס בצורה כללית יותר.

בסוף דצמבר, כשהבחירות הוקדמו סופית, ניתן האות לקמפיין שטוען לזיופים בבחירות הקרובות. בדומה לתוכנית הפעולה בארה"ב, בשלב הזה, לפני הבחירות עצמן, מונחים היסודות לטענות על זיופים צפויים. ב-22 בדצמבר, נתניהו הבן ריטווט ציוץ של היוזר @iki_cohen, שטען: "אורלי עדס מנכ"לית ועדת הבחירות, שהסתגרה עם השופט הנדל בספירת הקולות למשך 4 שעות ולאחריהן גוש הימין ירד מ-62 ל-58 בלי הסברים, מודיעה שיוסיפו עוד 3,000 קלפיות לחולי ומבודדי הקורונה. זיוף הבחירות כבר כאן הנה אמרתי".

יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, צילום: מוטי קמחי יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה | צילום: מוטי קמחי יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, צילום: מוטי קמחי

ב-21 בינואר ציץ נתניהו הבן: "בחירות מועד א' באפריל, לימין בלי ליברמן היה 60 (צריך 61 בשביל ממשלה). המפלגה הערבית הקיצונית בל"ד, עברה את אחוז החסימה בזכות 3,000 קולות בלבד. משקיפים דיווחו והתלוננו במשטרה על זיופים במעל 30 קלפיות במגזר הערבי. הנוהל הוא לפסול קלפיות עם זיופים אך השופט מלצר לא פסל. בוודאות היו בקלפיות האלה מעל 3,000 קולות לבל"ד. המשמעות היא שבל"ד לא באמת עברה את אחוז החסימה, וגוש השמאל-ערבים היה אמור להיות קטן ב-4 מנדטים. המשמעות היא שהיה לימין מעל 61 מנדטים! המשמעות היא שגנבו את הבחירות באפריל מועד א', בהם לימין היה ניצחון גדול".

במילים אחרות, הוא טען שהדיפ סטייט גנבה לנו את הניצחון. אי אפשר אמנם להתעלם מכך שהיו לא מעט אי-סדרים באותה מערכת בחירות, אך תחקיר של "הארץ" העלה שאלו לא היו תוצאה של מאמצי זיוף והסתרה מכוונים מלמעלה, אלא של כשלים, ואולי גם ניסיונות רמאות, מקומיים בשטח. נתניהו, אגב, מתעלם במכוון מכך שבחלק מהקלפיות במגזר הערבי שבהן היה חשד לזיופים רוב הקולות דווקא הלך לליכוד, מאי-סדרים חשודים דומים במגזר החרדי, ושבסופו של דבר מטענות של הליכוד ל"מאות זיופים", אותרו זיופים רק בעשרות בודדות של קלפיות, ובחלקן של קולות ספורים בלבד. ככל הנראה, לא מספיק על מנת לשנות את תוצאות הבחירות.

מה שלא הוכח זה ניסיון מרוכז לזייף את הבחירות, כפי שנטען בימים אלו. "רוצים לעזור לגוש הימין לפקח בקלפיות ברחבי בארץ ביום הבחירות, כדי למנוע זיופים וגניבת בחירות ע״י השמאל, וגם להרוויח 2,000 שקלים?", כתב נתניהו ב-28 בינואר. "הגישו מועמדות לתפקיד מזכיר קלפי וכן לתפקיד מפקח טוהר הבחירות". כאן כבר מאשים נתניהו את השמאל ביכולת לזייף ולגנוב את הבחירות.

קונספרציות של יחידים ברשתות זוכות להדהוד של ההנהגה

הטענה של נתניהו זכתה להדהוד בקרב אנשי ליכוד אחרים, כמו מנהל הקמפיין של המפלגה, גיא לוי, שכתב לעוקביו בטלגרם: "אחרי שאנחנו ראינו את מה שהתחולל בארה"ב, אחרי הדברים אתמול של ברק, אחרי שהיה לנו פעמיים את השופט מלצר. אני חושב שאתם כבר מבינים. שזה לא משנה כמה נצביע, אם בסוף הספירה לא תהיה נקייה! צריכים אתכם מזכירי קלפי". כאן כבר יש טענה מפורשת שיהיו זיופים בהליך ספירת הקולות, שוב בדומה לטענות נטולות כל הביסוס שנשמעו בארה"ב.

השבוע פנה לוי לעוקביו בבקשה להירתם לעבודה כמזכירי קלפי. "יאפשר לכם באופן אישי לוודא שלא גונבים לכולנו את הבחירות שוב". הנרטיב שמתפתח ברור: בישראל גונבים בחירות מהימין (אף שהוא נמצא בשלטון כמעט ברציפות כבר יותר מ-40 שנה), וצריך לעשות הכל כדי לעצור את גניבת הבחירות הקרובות.

שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן , צילום: דוברות הרשות השופטת / צלם: יוסי זמיר שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן | צילום: דוברות הרשות השופטת / צלם: יוסי זמיר שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן , צילום: דוברות הרשות השופטת / צלם: יוסי זמיר

ב-28 בינואר יצאה תנועת הימין "אם תרצו" בקמפיין שכותרתו "עוצרים את הזיופים!". הקמפיין מעלה כמה טענות מעוגנות במציאות לניסיונות זיוף מקומיים שונים ושם על המוקד את יו"ר ועדת הבחירות, השופט עוזי פוגלמן, בתוספת רמיזות עדינות יותר ופחות לכך שהוא חלק מקונספירציה מאורגנת לזייף את התוצאות.

"הידעתם?!", מכריזה מודעת הקמפיין בצירוף תמונה של פוגלמן. "השופט עוזי פוגלמן, בוגר 'קרן וקסנר' הוא השופט שעומד בראש ועדת הבחירות!" בציוץ שנלווה לתמונה בחשבון הטוויטר של התנועה נכתב: "השנה אף אחד לא יגנוב קולות! בבחירות הקרובות מי שיכהן בראשות ועדת הבחירות המרכזית יהיה השופט עוזי פוגלמן, שהוא בוגר התוכנית של קרן וקסנר ובבחירות הקודמות הכשיר את התמודדותה של תומכת הטרור היבא יזבק לכנסת. כדי להבטיח את טוהר הבחירות, הציבור צריך לסמוך קודם על על עצמו".

קרן וקסנר הוקמה על ידי איש העסקים היהודי-אמריקאי לזלי וקסנר (עד 2018 תורם בולט של המפלגה הרפובליקנית, איתה ניתק קשרים לאור סלידתו מטראמפ). הוא מימון לימודים לבכירים בשירות הציבורי באוניברסיטת הרווארד, לתואר שני או בתוכנית מיוחדת בת כשנה. אבל בעולם הקונספירציות של הימין הישראלי, הפכה הקרן לגוף עצמתי שמכתיב ומנווט הליכים פוליטיים בישראל.

נתניהו הבן תיאר בסדרת ציוצים משנה שעברה את בוגרי התוכנית של הקרן כחברים ב"כת סודית השולטת בחיינו", וטען ש"בוגר קרן וקסנר של הפדופיל (עבריין המין המורשע ג'פרי אפסטיין, היה נאמן של הקרן בין 1992 ל-2007; ע"כ), אינו רשאי לקבל שום תפקיד של עובד ציבור, אשר מקבל את משכורתו ממשלם המיסים. לא בבתי המשפט, לא במשטרה, לא בצבא ולא בפרקליטות", ולקינוח האשים: "בוגרי קרן וקסנר! כת הפדופילים הזאת השתלטה לנו על המדינה ומבצעים הפיכה שלטונית ב 4 שנים האחרונות". הציוצים, אגב, נמחקו וקבוצה של 76 בוגרי קרן וקסנר תובעת את נתניהו במיליון שקל על הוצאת דיבה.

כשיו"ר אם תרצו, מתן פלג, התראיין השבוע לקלמן ליבסקינד ב"כאן", עימת אותו העיתונאי ישירות עם הפירוש המתבקש של הקמפיין שלו. "לפי המודעה שלכם אתם חוששים שהשופט פוגלמן הולך לזייף את הבחירות", הוא אמר לו. "אתם אומרים שעלולים להיות פה זיופים כי בראש ועדת הבחירות עומד השופט עוזי פוגלמן, השמאלני ההוא מקרן וקסנר".

בתגובה השיב פלג שקודמו של פוגלמן בוועדת הבחירות היה השופט חנן מלצר, שהיה בעברו פעיל במפלגת העבודה. זה הוביל לחילופי דברים מדהימים (הציטוטים נערכו לטובת בהירות ושטף הקריאה).

ראיון מתן פלג, יו"ר אם תרצו ב ראיון מתן פלג, יו"ר אם תרצו ב'כאן' חדשות | צילום מסך: כאן 11 ראיון מתן פלג, יו"ר אם תרצו ב

ליבסקינד: "היו זיופים בגלל שהשופט מלצר הוא שמאלני ממפלגת העבודה?"

פלג: "אני לא יודע אם כן או לא... אנחנו כארגון שמאוד חשובה לו המדינה... חשוב לנו לשים את הדגש".

ליבסקינד: "דגש על מה? תסביר לי".

פלג: "הדגש הזה כדי שלא יום אחרי הבחירות נרגיש ש'גנבו' לנו את הבחירות".

ליבסקינד: "מי? פוגלמן?"

פלג: "יכול... תראה, אנחנו לא רוצים, יש לנו ספק".

ליבסקינד: "אתה יודע עליו משהו שמחשיד אותו בסכנה שהוא יגנוב בחירות?"

פלג: "אני חושב שכדי שהספק הזה לא יגדל ביום שאחרי הבחירות".

ליבסקינד: "איזה ספק?"

פלג: "שאולי גנבו לנו את הבחירות".

וכך זה ממשיך. ליבסקינד שואל ישירות על הקמפיין של התנועה וההאשמוות על הקשר בין פוגלמן וגניבת בחירות, פלג משיב בהתחמקות וניסיון לנתב את השיחה לכיוונים אחרים (קרן וקסנר שמאלנים) או במשיכת כתפיים ואמירות בסגנון "אני לא יודע".

וקהל היעד קולט את המסרים ומבין טוב מאוד את הפשט שלהם. "הונאת בחירות חסרת תקדים לפנינו", צייץ בטוויטר היוזר @haBohanim, שלו קרוב ל-2,900 עוקבים. "גיוס מלא של הקרנות, מערכת המשפט, התקשורת, ועדת הבחירות המרכזית (בראשות אותה עדס ש"גנבה" מנדט לליכוד). תכף יתחילו, בנוסף לחסימת חשבונות, להוסיף לימניים כיתוב קטן בכחול 'אמירות שנויות במחלוקת' כפי שעשתה טוויטר במערכת הבחירות בארה"ב. ביידן, סבן וסורוס מתחממים על הקווים".

היוזרית @EsterNegbi (עם 80 עוקבים, בטוויטר מיולי 2020) צייצה: "מה שמטורף זה ששלוש פעמים נתנו לכם לגנוב את הבחירות". ייתכן שמדובר במשתמשת אותנטית, ייתכן שזהו בוט שמופעל על ידי גורמים בימין. בכל מקרה החשש קיים: או שיש ניסיון מאורגן להפיץ תיאוריות קשר לגבי זיופים בבחירות, או שהניסיון כבר מצליח ותיאוריות אלו נקלטות ומאומצות על ידי קהל היעד.

האשמות שונות על חשש לגניבת בחירות ניתן למצוא בעוד חשבונות רבים, חלקם בעלי סימנים שמעידים על אפשרות שמדובר בחשבונות פיקטיביים (מספר מועט של עוקבים, חשבון שנפתח לאחרונה, תמונה גנרית, יוזר שמורכב מרצף אקראי של תווים), אחרים עושים שימוש בסממנים ויזואליים וטקסטואליים של קונספירציית QAnon. "האם גניבת הבחירות מתקרבת ובאה בצעדי ענק?" שאל אחד מהם בפוסט שתוקף את יוזמת עדס להקים קלפיות ניידות להצבעה מהרכב, כחלק מהמאמצים להגביל את התחלואה. שלא במפתיע, ציוצים אלו הופיעו בסמיכות זמנים לציוץ של ח"כ שלה קרעי מהליכוד שמבקר את הקלפיות הניידות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, צילום: אלכס גמבורג ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: אלכס גמבורג ראש הממשלה בנימין נתניהו, צילום: אלכס גמבורג

ראש הממשלה, בינימין נתניהו, שיתף ב-16 בינואר פוסט של קרעי שעסק בצורך לגייס מזכירי ועדות קלפי "למאמץ לשמירה על טוהר הבחירות!" וקרא: "הצטרפו אלינו!" תגובות כמו "טוב מאוד, אל תתן למה שקרה בארה"ב לחזור פה!" ו"מקווה שלא ינסו לגנוב את הבחירות" מצביעות על כך שתומכיו הבינו והפנימו את המסר החבוי של דבריו.

"הרשתות החברתיות צריכות להתערב כבר מעכשיו"

יש עוד עשרות דוגמאות שמעלות חשד לקמפיין שמקדם תיאוריית קשר לפיה הבחירות הקרובות בישראל יזוייפו או יגנבו. תיאוריה זו נושאת דמיון רב לתיאוריית הקשר שקידמו טראמפ והימין הקיצוני בארה"ב לפני הבחירות שם וביתר שאת אחריהן.

באמריקה, המטרה היתה להפוך את תוצאות הבחירות החוקיות על מנת להעניק ניצחון לא ראוי לטראמפ. התוצאה הסופית היתה ניסיון הפיכה אלים אך כושל בטווח המיידי, ופגיעה אנושה בדמוקרטיה האמריקאית בטווח הארוך שיקחו עוד שנים לעמוד על היקפה. לא ברור עדיין מה המטרה הסופית של קמפיין זה בישראל.

בהקשר זה חשוב לשים לב לכך שהפעולות של הגופים השונים אינן מתואמות במובן המסורתי שבו כל הגורמים יושבים יחדיו ומתכננים את מהלכיהם במשותף, שכן בעידן הנוכחי אין בכך צורך. "אני מכנה זאת קנוניה וירטואלית", אמרה ל"דו"ח טכנולוגי" ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה. "לא צריך שולחן משותף פיסי שאנשים יושבים סביבו ומתכננים קמפיין. מספיק שכל אחד מהדהד את האחרים. זה המאפיין הגודל של התקופה. בארה"ב, רשויות המודיעין חיפשו ב-2016 את הקנוניה בין טראמפ לרוסים. הן לא חיפשו ב-2020 את הקנוניה בין טראמפ לניאו-נאצים בטוויטר, בגאב ובפרלר. זה המאפייין הגדולה של הרשתות החברתיות, הקנוניה הווירטואלית, היכולת לייצר שיתוף פעולה והדהוד הדדי, בלי לשבת בשולחן משותף, רק באמצעות הדהוד מסרים ברשתות חברתיות".

לדבריה, זו הנקודה שבה הרשתות החברתיות צריכות להפעיל את מירב הכלים שלהן: "תעמולת הבחירות הדיגיטלית השתכללה ומתנהלת באקו-סיסטם, ואי אפשר לטפל רק במדיום אחד בלי לטפל באחרים. פייסבוק חייבת להיכנס לפעולה באמצעות הסרת חשבונות מזוייפים, סגירת קבוצות שמתנהלות על ידי אווטארים, חסימת האפשרות של 'רלייטד פייג'ס' וכן – סימון ועיכוב שיתופים של קונספירציות לגבי הבחירות, ממש כפי שהיה בארצות הברית". 

ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר, המכון הישראלי לדמוקרטיה ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר, המכון הישראלי לדמוקרטיה ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר, המכון הישראלי לדמוקרטיה

"אבל צריך לזכור שבטוויטר, למשל, מותרים חשבונות מזוייפים, ושהסיבוב מתרחש בטלגרם ובווטסאפ מצד אחד ובתקשורת הממוסדת מצד שני ולא רק ברשתות המרכזיות. מה שנדרש כעת באופן מאד בהול הוא כלים בזמן אמת לוועדת הבחירות המרכזית לצורך חיוב לסמן כתעמולה חשבונות מזויפים שעובר עבורם כסף או שווה כסף והם לפיכך מסרי תעמולה; כלים שיאפשרו להורות לפלטפורמות להסיר תכנים שמופצים בצורה שיש בה עבירה על כללי הקהילה ולפיכך אפשר להסיק מזה שכוונתם ליצור הטעיה בבחירות; לחייב את הרשתות לסמן או לעכב הפצה של קונספירציות לגבי טוהר הבחירות", אמרה.

ספק אם משהו מהכלים האלו יופעל במערכת הבחירות הנוכחית, שנמצאת במרחק של פחות מחודשיים. המשמעות היא שההסתה נגד בעלי תפקידים ותיאוריות הקשר חסרות הבסיס על קנוניה מאורגנת מלמעלה לזיוף או גניבת מערכת הבחירות הנוכחית ימשיכו להתפשט, לזכות לאחיזה רחבה יותר ויותר ולהרעיל את מוחם של אזרחים לגבי אמינות ההליך הדמוקרטי בישראל, וכתוצאה לפגוע ביציבות המוסדות הדמוקרטיים במדינה. או כמו שאמרנו כבר: אמריקה!

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות