אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביידן נגד תדרוכי מודיעין לטראמפ: "אולי יפלוט משהו" צילום: איי פי

ביידן נגד תדרוכי מודיעין לטראמפ: "אולי יפלוט משהו"

נשיא ארה"ב מתנגד למתן מידע חסוי לקודמו בתפקיד, זכות הניתנת לפי המסורת לנשיאים לשעבר. "ההתנהגות שלו לא צפויה, מה התועלת של זה בכלל?", תהה ביידן בראיון ל-CBS

06.02.2021, 17:19 | ynet

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר כי הוא סבור שאין לאפשר לקודמו בתפקיד דונלד טראמפ לקבל תדרוכי מודיעין, "בגלל התנהגותו הלא-צפויה" כלשונו. על פי המסורת בארה"ב נהוג להעניק גם לנשיאים לשעבר תדרוכים מודיעיניים מסוימים, אולם הגישה למידע החסוי ניתנת רק בסמכות הנשיא המכהן.  

קראו עוד בכלכליסט

"אני לא חושב", אמר ביידן כשנשאל בראיון לרשת CBS אם יש מקום להעניק לטראמפ גישה למידע מודיעיני. "בגלל ההתנהגות הלא צפויה שלו, בלי קשר למרידה", הסביר הנשיא בהתייחסות למהומות הקפיטול שבהן פרצו תומכיו של טראמפ לבניין הקונגרס כדי למנוע את ההכרזה על ניצחון ביידן. במהומות נהרגו חמישה בני אדם, ובשבוע הקרוב ייפתח משפטו של טראמפ בסנאט, שבו הוא מואשם בהסתה למרידה על חלקו במהומות.  

מסכות בדמות ג מסכות בדמות ג'ו ביידן ודונלד טראמפ | צילום: רויטרס מסכות בדמות ג

 

"אני פשוט לא חושב שיש צורך שהוא יקבל תדרוכים מודיעיניים", הוסיף ביידן. "מה התועלת בלתת לו תדרוך מודיעיני? מה ההשפעה שתהיה לזה בכלל, חוץ מזה שהוא אולי יפלוט ויאמר משהו?".

 

לאורך ארבע שנות כהונתו, נזכיר, טראמפ תקף שוב ושוב את קהילת המודיעין האמריקנית, בין היתר לאור המסקנה שאליה הגיעו אנשיה ולפיה רוסיה התערבה לטובתו בבחירות לנשיאות ב-2016. לא אחת זלזל טראמפ במידע החסוי שהגיע לידיו, וזכורה במיוחד הפגישה בבית הלבן ב-2017 עם נציגים מרוסיה, שבה לפי דיווחים הוא שיתף איתם מידע מודיעיני שהגיע מישראל בנוגע למזימת טרור של דאעש.

 

במקרה אחר, ב-2019, עורר טראמפ תדהמה בקרב מומחים לענייני ביטחון כאשר פרסם בחשבון הטוויטר שלו תמונה מזירת ניסיון כושל של איראן לשגר טיל לחלל – תמונה שאנשי מקצוע רבים העריכו כי צולמה מתוך מסמך מסווג שהוצג לנשיא במהלך תדרוך ביטחוני. להערכתם היא לא נועדה מעולם להיחשף לציבור הרחב.

 

איכות התמונה שטראמפ פרסם אז הייתה גבוהה בהרבה מהאיכות של תמונות לוויין שפרסמה ארה"ב בעבר, והיא עשויה הייתה לרמז על יכולות של הצבא האמריקני שטרם נודעו לעולם. להרמת הגבות הוסיפה העובדה שנראה היה שצל כלשהו – אולי של טראמפ עצמו – נראה בצילום שהעלה לטוויטר.

 

דוברת הבית הלבן, ג'ן סאקי, אמרה מוקדם יותר השבוע כי שאלת הענקת התדרוכים המודיעיניים לטראמפ נמצאת כעת "תחת בחינה". כמה מחוקקים דמוקרטים, ואפילו כמה אנשי מודיעין ששירתו בממשל טראמפ, קראו לאחרונה לביידן למנוע מהנשיא לשעבר גישה למידע חסוי.

 

סוזן גורדון, ששירתה כסגנית מנהל המודיעין הלאומי בממשל טראמפ בין 2017 ל-2019, הזהירה בחודש שעבר כי טראמפ עלול להוות יעד פגיע עבור גורמים הרוצים ברעתה של ארה"ב. "מה שהמקצוענים מכנים 'הפרופיל הביטחוני' אחרי הנשיאות שלו הוא דבר מפחיד", היא כתבה במאמר דעה ב"וושינגטון פוסט", כמה ימים לאחר מהומות הקפיטול. "כל נשיא לשעבר מהווה בהגדרה יעד, ומושך סיכונים. אבל נשיא לשעבר כמו טראמפ, עוד לפני האירועים בשבוע שעבר, עלול להיות פגיע במיוחד עבור שחקנים רעים שכוונתם זדונית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות