אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לגארד דוחה הקריאות לביטול חובות למדינות בגוש היורו: "הפרה של האמנה האירופית" צילום: בלומברג

לגארד דוחה הקריאות לביטול חובות למדינות בגוש היורו: "הפרה של האמנה האירופית"

נשיאת הבנק האירופי המרכזי התייחסה לקריאות של כלכלנים למחוק את החוב של המדינות לבנק, בהיקף 2.5 טריליון דולר: "יוכלו להחזירו"

07.02.2021, 14:15 | חדשות חוץ

כריסטיאן לגארד, נשיאת הבנק האירופי המרכזי, דחתה קריאות לבטל חובות שצברו חברות גוש היורו בניסיון לתמרץ את הכלכלה לנוכח מגפת הקורונה. הבנק נקט צעדים חסרי תקדים כדי לרכך את המכה הכלכלית כתוצאה מהמגפה והאמצעים שננקטו כדי לבלום אותה ב-19 המדינות החברות בגוש, כולל השקת תוכנית רחבת היקף לרכישת אג"ח שהסתכמה עד כה ב-1.85 טריליון יורו (2.2 טריליון דולר).

קראו עוד בכלכליסט

"לא יעלה על הדעת לבטל את החוב הזה", אמרה לגארד לשבעון הצרפתי Le Journal du Dimanche. "זו תהיה הפרה של האמנה האירופית שאוסרת בפירוש לספק סיוע מוניטארי למדינות". עוד הוסיפה כי מדובר באחד מ"עמודי היסוד" של המטבע המשותף האירופי.

לגארד אמרה את הדברים בתגובה לקריאה של מעל 100 כלכלנים, שלפיה על הבנק המרכזי להרחיב את מאמצי הסיוע שלו ולבטל את החובות של המדינות בגוש היורו.

 במכתב, שפורסם בכמה עיתונים מובילים באירופה, טענו הכלכלנים כי רבע מכלל החובות של המדינות החברות בגוש - 2.5 טריליון יורו (3 טריליון דולר) מוחזק על ידי הבנק האירופי המרכזי. "במלים אחרות, אנחנו חייבים לעצמנו 25% מהחוב שלנו. אם עלינו להחזיר את הסכום הזה, יש למצוא אותו במקום אחר - על ידי לקיחת הלוואה נוספת, גלגול החוב או העלאת מסים וקיצוץ בהוצאות", כתבו. לפיכך הם הציעו שבבנק האירופי יבטלו את החובות בתמורה להתחייבות המדינות להוציא סכום זהה על הפיכת הכלכלות לירוקות יותר ועל קידום פרויקטים חברתיים.

לגארד, לשעבר שרת האוצר של צרפת ויו"ר קרן המטבע הבינלאומית, הודתה כי "כל מדינות גוש היורו ייצאו מהמשבר הזה עם רמות חוב גבוהות", אך הדגישה כי "אין שום ספק שיוכלו להחזיר את החוב". 

לגארד, צילום: בלומברג לגארד | צילום: בלומברג לגארד, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות