אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מוסדות החינוך יישארו סגורים מחר ומחרתיים, מתווה החינוך לא יכלול את כיתוב י"א-י"ב צילום: רויטרס

דיווח שוטף

מוסדות החינוך יישארו סגורים מחר ומחרתיים, מתווה החינוך לא יכלול את כיתוב י"א-י"ב

ישראלים שהתחסנו יוכלו לטוס ליוון - מבלי שיידרשו לבידוד; נתוני הקורונה: 351 ישראלים נפטרו מתחילת החודש, 1,097 במצב קשה; שירות התעסוקה: מראשית הסגר - מעל 178 אלף דורשי עבודה

08.02.2021, 21:44 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

21:44 - קבינט הקורונה אישר: מוסדות החינוך יישארו סגורים מחר ומחרתיים

 

מערכת החינוך בישראל תישאר סגורה מחר (יום ג') וגם מחרתיים. קבינט הקורונה אישר הערב במשאל טלפוני את נוסח ההחלטה שלפיו הוארך תוקף תקנות "הגבלת מוסדות המקיימים פעילות חינוך" עד יום חמישי בשעה 07:00. המתווה שאושר אינו כולל את שכבות י"א וי"ב.

 

מחר ב-18:00 יתכנס קבינט הקורונה לדיון בזום בכדי לאשר את פתיחת מערכת החינוך מגיל לידה ועד כיתה ד' ביישובים ירוקים וצהובים. נכון להערב, מדובר ב-20% מהיישובים והערים בישראל.

שר הבריאות יולי אדלשטיין הסביר את ההחלטה שלא לכלול את שכבות י"א וי"ב במתווה: "אנו מבקשים פתיחה הכי זהירה שיש. זה לא סוד שככל שהגיל עולה כך ההדבקה עולה. החבר'ה הסכימו להתחסן אבל עוד לא השלימו את החיסון. במצב תחלואה אחר הייתי פותח אבל במצב הזה כמעט בטוח שיידבקו".

בהחלטה שהוגשה לשרים נאמר כי לא ניתן להשיג עדיין "חסינות עדר" משום שאי אפשר לחסן ילדים מתחת לגיל 16 שהם 30% מהאוכלוסייה. לעמדת גורמי המקצוע במשרד הבריאות, יידרשו שיעורי כיסוי (חיסון) של קבוצות הסיכון ביותר מ-90% על מנת להימנע מגל תחלואה חמור לאחר שחרור המגבלות.

 

 

20:30 - נתוני הקורונה: 351 ישראלים נפטרו מתחילת החודש, 1,097 במצב קשה

מתקרבים למאומת ה-700 אלף: 5,425 ישראלים אובחנו מאז חצות כחיוביים לקורונה. בסך הכול בוצעו כ-63 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עומד על 8.6%. כך עולה מנתוני משרד הבריאות שפורסמו הערב (יום ב').

בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,714 חולי קורונה, 1,097 מהם במצב קשה. 307 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מאז פרוץ המגפה נפטרו בישראל 5,171 חולי קורונה, 351 מהם מתחילת החודש. 43 נפטרו אתמול ועוד שמונה היום. יש לציין כי משרד הבריאות מעדכן לעתים נתונים על נפטרים באיחור ולכן יש לעתים "קפיצות" במספר הנפטרים.

בישראל 68,044 חולים פעילים. 9,645 מהם מתגוררים בירושלים, 3,593 בבני ברק, 2,521 בתל אביב-יפו, 2,241 בפתח תקווה, 2,196 במודיעין עילית, 1,986 באשדוד, 1,628 בבית שמש, 1,470 בראשון לציון, 1,287 בנתניה, 1,285 בחולון, 1,145 בחיפה, 1,099 בבאר שבע ו-1,041 ברמלה.

18:10 - ישראלים שהתחסנו יוכלו לטוס ליוון - מבלי שיידרשו לבידוד

ראשי הממשלה של ישראל ויוון הכריזו במסיבת העיתונאים על הסכם הכרה הדדית בתעודת מתחסן לצורך תיירות. לפי ההסכם, בעלי תעודת מתחסן יוכלו להגיע לבקר במדינות מבלי שיידרשו לבידוד או לבדיקת קורונה. "ברגע שנסיר את מגבלות הטיסה נוכל לטוס ליוון ללא כל מגבלות", הבטיח נתניהו.

 

לאחר מכן אמר ראש ממשלת יוון: "אני מברך על מבצע החיסון של האוכלוסייה בישראל שייאפשר לנו להציע לתיירים ישראלים אפשרות לבלות חופשה ביוון בלי מגבלות. אני שמח שמשרדי התיירות חתמו על הסכמים בתחום. אני בעד דרכון ירוק באיחוד הארופי, וזה מה שנעשה עם ישראל שמתקדמת מאוד בחיסון רוב האוכלוסייה".

 

בתום ההצהרות נערך במשרד התיירות טקס חתימה על ההסכמים, וראשי הממשלות צפו בו מרחוק על מסך שהוצב במשרד ראש הממשלה.

 

מיצוטקיס מבקר בישראל בזמן שגם יוון חווה התפרצות של הקורונה, אך במקביל נערכת לחידוש עונת התיירות באפריל. יוון מקיימת מגעים להסכם הכרה הדדי בתעודות חיסון לצורכי תיירות גם עם דנמרק, איטליה וקפריסין. ישראל אף היא מנהלת מגעים עם שורת מדינות להסכמים דומים. 

אתונה, צילום: אי פי איי אתונה | צילום: אי פי איי אתונה, צילום: אי פי איי

16:55 - סופית: מערכת החינוך לא תיפתח מחר

 

בתום התייעצויות שקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר הביטחון בני גנץ, שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר החינוך יואב גלנט ומומחי משרד הבריאות, הוחלט בהסכמה שמערכת החינוך לא תפתח מחר וכי ההתייעצויות בנושא יימשכו.

 

16:00 - גם מחר ילמדו בזום, טרם נקבע מועד לישיבת ממשלה

בצל הביקורת הנרחבת שהוטחה במתווה המוצע לפתיחתה החלקית של מערכת החינוך, הכולל למידה בקפסולות באוויר הפתוח בערים כתומות ואדומות – כלומר ברוב הארץ – שר החינוך יואב גלנט הודיע שהלימודים בגנים ובבתי הספר לא יתחדשו מחר מפאת חוסר הזמן להתארגנות ולהעברת התקנות בממשלה. בהתייעצויות עם שר הביטחון בני גנץ ושר הבריאות יולי אלדשטיין הבהיר גלנט שיתנגד לכפות על בתי הספר ללמוד באוויר הפתוח, כפי שהציעו במשרד הבריאות, וכי יש להשאיר זאת לשיקולים של מנהלי בתי הספר.

"אף אחד לא יכול לצפות שישאירו ילדים בחוץ במשך שעות", אמר אחד הגורמים שנכח בהתייעצויות. לפי שעה, גלנט אינו יודע אם המתווה הנוכחי יכלול לימודים ביישובים כתומים ואדומים וגם אף גורם בממשלה לא דרש זאת לאחר תסריטי האימה שהציגו גורמי המקצוע. טרם נקבע מועד לכינוס הממשלה בעניין, אך ייתכן שהיא תתכנס הערב.

 

15:30 - רה"מ מקיים התייעצויות: סיכוי קלוש לפתיחת מערכת החינוך מחר

בצל הביקורת הנרחבת שהוטחה במתווה המוצע לפתיחתה החלקית של מערכת החינוך, הכולל למידה בקפסולות באוויר הפתוח בערים כתומות ואדומות – כלומר ברוב הארץ – ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים היום (ב') התייעצויות בסוגיה. בינתיים, נראה כי הסיכויים לפתיחה כלשהי של הגנים ובתי הספר כבר מחר קלושה למדי.

כיתה, צילום: רויטרס כיתה | צילום: רויטרס כיתה, צילום: רויטרס

בצהריים, ובזמן שהדיון במשפטו ממשיך להתנהל, קיים נתניהו התייעצות בשאלת הקלות אפשריות עם שר הביטחון בני גנץ, שר הבריאות יולי אדלשטיין ופרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש. ישיבת הממשלה אמש, שבה השאלה המרכזית הייתה פתיחת מערכת החינוך, הסתיימה ללא הכרעה לאחר האזהרות חסרות התקדים של אנשי מערכת הבריאות, שאמרו כי צפויים אלפי קורבנות נוספים – כולל צעירים – אם ייעשו הקלות בהגבלות.

 

השרים נבהלו, ואפילו שר החינוך יואב גלנט שבעבר נלחם לפתוח את החינוך, אמר אמש שאין לו "דחף לפתוח" וכי הדבר החשוב יותר הוא שמירה על רמת תחלואה נמוכה. הוא אמר שאין ברירה, אלא לעכב את פתיחת מערכת החינוך. רשמית, אין החלטה שמערכת החינוך לא תיפתח מחר, אך השרים התרשמו שהסיכויים לכך קטנים ביותר. בקרב השרים קיימת כעת דילמה קשה – מצד אחד קיים לחץ רב לבצע הקלות כלשהן, ומצד שני לא ניתן מבחינתם לפתוח גם את המסחר וגם את החינוך יחדיו.

במקביל להתייעצויות בממשלה, נראה שבקרב אנשי החינוך והמקצוע הדרישה היא ברורה – לתת למנהלים ולרשויות המקומיות אוטונומיה רבה על המתרחש בשטחם. בשיחות הם מצביעים על הקשיים הרבים במתווה שהוצע – התלות במזג האוויר המשתנה, למידה במרחבים ללא לוח ושולחנות לכתיבה, הסחות דעת אשר יקשו על היכולת להתרכז, למידה לסירוגין בקבוצות שתבלבל ותמנע רציפות לימודית, הצורך לשמור על בטיחות הילדים בשטח הפתוח והעמדת ההורים בקונפליקט מול מעסיקיהם, כיוון שעדיין יידרשו לשמור בחלק מהימים על הילדים בבית.  

 

11:40 - שירות התעסוקה: מראשית הסגר - מעל 178 אלף דורשי עבודה

שירות התעסוקה מדווח כי נרשמו 178,204 דורשי עבודה מאז תחילת הסגר השלישי, 118,278 מאז הידוק הסגר, ו-2,130 ביממה האחרונה – 49.3% מהם אינם בחל"ת ונותרו ללא מעסיק.

עוד נמסר כי "שיעור הנרשמים היומיים שאינם יוצאי חל"ת מוסיף להיות גבוה: מאז החל הסגר, 23.3% מדורשי העבודה, שהם 41,582, הם כאלה שנותרו ללא מעסיק – 7,303 (17.6%) נותרו ללא מעסיק מבחירה, קרי התפטרו מרצון, ו- 34,279 (82.4%) נותרו ללא מעסיק מתוך אילוץ, קרי פוטרו או מסיבות אחרות. 1,050 מנרשמי היממה האחרונה הם כאלה מחוסרי מעסיקים, קרי אינם יוצאי חל"ת, ומהווים 49.3% מהנרשמים מאז אתמול, זאת בהמשך למגמה המסתמנת בשבועיים האחרונים".

 

10:09 - יפה בן דוד: "כולם מסכימים שמתווה החזרה ללימודים הפעם לא ישים ומנותק מהשטח"

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד התייחסה למתווה המוצע לפתיחת הלימודים ואמרה ל-ynet כי "הפעם כולם מסכימים - ההורים, הרשויות, אנחנו ובכירים במשרד החינוך כולל השר - שהמתווה לא ישים ומנותק מהשטח". לדבריה, "הקבינט צריך להתוות את המדיניות מבחינת מה אפשרי, אבל חייבים לשתף את אנשי השטח בדיון על אופן פעילות המסגרת". (אלכסנדרה לוקש)

יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים , צילום: ראובן קפוצינסקי יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים | צילום: ראובן קפוצינסקי יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים , צילום: ראובן קפוצינסקי

 

 

08:00 - אין הכרעה בישיבת הממשלה: הלימודים כנראה לא יחזרו בשלישי

ישיבת הממשלה שאמורה היתה להתמקד בפתיחת מערכת החינוך לאחר תום הסגר הפכה לרצף של אמירות קשות מצד ראש הממשלה והמומחים על מצב התחלואה. הדיון הזה הסתיים עם החלטה אחת - לחדש את הישיבה היום (ב'), ביום שבו ראש הממשלה בנימין נתניהו יגיע לדיון במשפטו. על פי המסתמן, הלימודים לא יתחדשו ביום שלישי.

"כרגע הלימודים לא ייפתחו ביום שלישי, נדבר על זה בהמשך", אמר נתניהו לשרים עם סיום הישיבה. לפני כן אמר נתניהו כי "הנגיף יפיל גם ילדים, יהיו הרבה הלוויות של צעירים", ולאחר שלוש שעות ביקש לצאת להתייעצות עם שר הביטחון בני גנץ ושר הבריאות יולי אדלשטיין, לפני דיון על מתווה החינוך.

יולי אדלשטיין ובנימין נתניהו, צילום: יואב דודקביץ, עמית שאבי יולי אדלשטיין ובנימין נתניהו | צילום: יואב דודקביץ, עמית שאבי יולי אדלשטיין ובנימין נתניהו, צילום: יואב דודקביץ, עמית שאבי

דקות ספורות לאחר סיומה של אותה הפסקה התפזרה הישיבה, מבלי לקבל הכרעה בנוגע לחזרת מערכת החינוך. "ככל שחולפות השעות מתברר לכולנו שהמצב מאוד מורכב ושיש לנו שולי ביטחון צרים מאוד", אמר נתניהו. "לכן בעצה אחת עם שר הבריאות ושר הביטחון נקבל החלטה ונבוא מגובשים".

קודם לכן אמר אדלשטיין  כי "צריך לקחת בחשבון שני דברים - אם פותחים משהו במערכת החינוך אסור לפתוח שום דבר נוסף בשבועיים הבאים", אמר שר הבריאות והוסיף כי "אי אפשר להתקדם ללא שיתוף פעולה עם הציבור. הציבור משתף פעולה הרבה יותר טוב אם יש סגר"

שר החינוך יואב גלנט, הבהיר: "אין לי דחף לפתוח את החינוך. אני רוצה לומר שמבחינתי הקריטריון העיקרי זו הבריאותי, הוא זה שצריך להוביל. האחריות שלי ושל כולנו היא כלפי הילדים. אנחנו נמצאים גם היום במצב שלא משנה מה נעשה, מקדם ההדבקה יעלה. חלק מהדברים שונים ממה שהיה עד עכשיו. מערכת החינוך היא חלק מזה וצריך להיות זהירים גם בזה". בסרטון שפרסם מיד בסיום הישיבה אמר גלנט: "אני יודע שמאוד לא קל כשאין לימודים כבר חודש, אפילו יותר. הדבר הראשון ששמתי לנגד עיניי בישיבת הממשלה זה את החשיבות של שמירת בריאות התלמידים. זה הכי חשוב. נשים נושא זה בראש סדר העדיפויות ועכשיו עם המוטציה הבריטית הדבר נהיה הרבה יותר קשה. אנחנו חייבים לחסן את כולם ובמקרה הזה נעשה כל מה שיידרש. זה עלול לעכב את פתיחת הלימודים, אני מצטער ומתנצל על זה".

שרים שנכחו בישיבה אמרו כי הם "לא זוכרים אווירת נכאים כזאת. אווירה מאוד קשה. המומחים דיברו מדם ליבם. המצב אובייקטיבית מסוכן". גורם בממשלה הוסיף: "היה דיון מורכב מאוד, מאתגר מאוד. שמעו את המומחים שהייתה ביניהם הסכמה מוחלטת ששולי הביטחון צרים. צריך לחשוב טוב לפני החלטה".

פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש אמר בתחילת הישיבה: "אנחנו נמצאים בסיטואציה שמחייבת זהירות רבה בפתיחה. אני מאוד מודאג שאם נפעל בחוסר אחריות - נביא לגל נוסף שאנחנו יוצאים מנקודה מאוד גבוהה בתחלואה. אתם מכירים את המצב שהוא באמת נזיל ומאוד שברירי. יש יותר הדבקה בהדבקות ילדים, אבל לא במספר החולים קשה מתוכם".

 

07:19 - משרד הבריאות: 4,557 נדבקים בקורונה אובחנו אתמול

משרד הבריאות עדכן כי אתמול אובחנו בארץ 4,557 נדבקים מאומתים לנגיף הקורונה. בסך הכול נעשו כ-52 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עמד על 8.8%. במקביל, התחסנו אתמול קרוב ל-120 אלף ישראלים, כ-53 אלף מתוכם קיבלו את מנת החיסון הראשונה. מנתוני משרד הבריאות עלה כי 1,718 חולי קורונה מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ, מהם 1,102 מהם במצב קשה. כמו כן, 300 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מאז פרוץ המגפה נפטרו בישראל 5,121 חולי קורונה, 33 מהם אתמול.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות