אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אסטרהזניקה נגד איכילוב: "ביה"ח הזמין חיסוני שפעת ולא שילם" צילום: שאטרסטוק

בלעדי לכלכליסט

אסטרהזניקה נגד איכילוב: "ביה"ח הזמין חיסוני שפעת ולא שילם"

חברת התרופות הגישה תביעה בסך 9 מיליון שקל בטענה כי הוזמנו ממנה חיסוני שפעת, אולם הם לא נמשכו והדבר מסב לה נזק רב; פרופ' רוני גמזו, מנכ"ל איכילוב כתב לאסטרהזניקה, "בית החולים איכילוב לא התקשר עמכם באיזשהו הסכם לרכישת החיסונים"

08.02.2021, 17:46 | ליטל דוברוביצקי

נחשף סכסוך משפטי בין חברת התרופות אסטרהזניקה לביה"ח איכילוב ופרופ' נדיר ארבר שרק בימים האחרונים פורסם כי פיתח תרופה באיכילוב בשלבים מתקדמים לטיפול בקורונה. לכלכליסט נודע כי אסטרהזניקה ישראל הגישה היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה בסך 9 מיליון שקל נגד ביה"ח איכילוב, פרופ' נדיר ארבר וחברת פי סי מדיקל (2007) העוסקת בתחום הרפואי, זאת בטענה כי הנתבעים חייבים כביכול לאסטרהזניקה מיליוני שקלים לאחר שהזמינו לפי הנטען עשרות אלפי חיסונים נגד שפעת ולא אספו את מרביתם ולא שילמו עבורם. טענות המוכחשות על ידי הנתבעים.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת התביעה שהוגשה באמצעות עוה"ד גלעד שיף ויובל רוזנברג ממשרד מיתר נטען כי באוגוסט 2020 פנה ממלא מקום מנכ"ל בית החולים, פרופ' יצחק שפירא למנכ"ל אסטרהזניקה העולמית, פסקל סוריו בבקשה דחופה לרכישת חיסוני שפעת להורדת שיעורי התמותה והתחלואה בישראל, שעלו משמעותית עקב נגיף הקורונה.

בתביעה נטען כי אסטרהזניקה "נענתה לפנייה הדחופה של בית החולים, ובהתאם להנחיות בית החולים, התקשרה עם פי סי מדיקל בתחילת חודש ספטמבר בהסכם בכתב, לפיו פי סי מדיקל התחייבה לרכוש את מלוא כמות החיסונים שיגיעו לישראל בתחילת דצמבר 2020, עד לכמות של 100 אלף יחידות חיסון. גם בית החולים התחייב מפורשות, באמצעות פרופ' ארבר, כי מלוא כמות החיסונים שתובא לישראל לפי סי מדיקל תימשך על ידי בית החולים. אסטרהזניקה הסתמכה על התחייבויות אלה", נטען בתביעה.

פרופסור רוני גמזו , צילום: מירי גטניו  דוברות איכילוב פרופסור רוני גמזו | צילום: מירי גטניו דוברות איכילוב פרופסור רוני גמזו , צילום: מירי גטניו  דוברות איכילוב

אולם, לטענת אסטרהזניקה,"בדיעבד התברר לאסטרהזניקה, כי בניגוד למצגים שהוצגו בפניה, פי סי מדיקל ובית החולים התקשרו ביניהם במיזם עסקי לחיסון מפני שפעת...בפועל, מלוא כמות החיסונים שהוזמנה על ידי הנתבעות הגיעה לישראל עוד בתחילת נובמבר 2020, לפני המועד שבו התחייבה אסטרהזניקה להביאם. הנתבעים אף משכו חלק קטן מכמות החיסונים שהגיעה לישראל, באמצעות בית החולים. אלא שלמרבה הפתעתה של אסטרהזניקה, פי סי מדיקל נמנעה מלמשוך את יתרת כמות החיסונים שהגיעה לישראל, ואף הודיעה כי איננה מעוניינת לקבלם, תוך הפרה גסה של התחייבויותיה. גם בית החולים התנער מהתחייבותו המפורשת למשוך את מלוא כמות החיסונים... אי משיכת החיסונים גורמת לאסטרהזניקה לנזקים משמעותיים, שכן חיסונים לשפעת הם מוצר בעל חיי מדף קצרים. בחירת הנתבעים שלא למשוך את מלוא כמות החיסונים שהוזמנו על ידם , בול הכבוד, איננה יכולה לבוא על חשבונה של אסטרהזניקה", נטען בתביעה.

מהתביעה עולה כי בדצמבר נפגשו נציגי התובעת במשרד מנכ"ל בית חולים איכילוב, הפרויקטור לשעבר, פרופ' רוני גמזו. אולם, נטען כי בינואר האחרון "התנער בית החולים מהתחייבויותיו". לתביעה צורף כנספח מכתב ששלח פרופ' גמזו לאסטרהזניקה ישראל בו ציין כי "דומני שחלה טעות עקרונית אצלכם – בית החולים איכילוב לא התקשר עמכם באיזשהו הסכם לרכישת החיסונים... עם כל ההערכה לחברתכם, אנו דוחים פנייתכם אלינו ואם יורשה לי אמליץ לכם לפנות לפי סי מדיקל שהזמינה מכם את החיסונים".

כמו כן צורף לתביעה כנספח תשובת פי סי מדיקל מנובמבר שבו טען נציג החברה כי "אינני מבין את הפניה אלינו כמי ש'רכשו' או כמי שאמורים 'למשוך' מכם את החיסונים. ..ממש לא ברור לי מדוע אתה דורש מאיתנו לפתע לקבל תשלום בעבור חיסונים שכלל לא סופקו לאיכילוב. התשלום בעבור החיסונים שסופקו בפועל לפי דרישת איכילוב שולמו במלואם ולא קיים חוב בגין חיסונים אלו אף לא של שקל אחד..אתם הבטחתם לשחרר לאיכילוב חיסונים עוד באוקטובר, דבר שלא נעשה".

טרם הוגש כתב הגנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות