אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכירי אי.די.בי חשופים לתביעות: הנאמן קיבל סמכויות חקירה צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

בכירי אי.די.בי חשופים לתביעות: הנאמן קיבל סמכויות חקירה

ביהמ"ש העניק לאופיר נאור את הסמכות לזמן את בכירי החברה, ולהגיש נגדם תביעות. נאור שימש כחוקר גם בקריסת אי.די.בי תחת נוחי דנקנר

09.02.2021, 09:13 | גולן חזני

אי.די.בי אמנם יצאה מידיו של אדוארדו אלשטיין, אך הזמן שבו שלט בחברה עוד עשוי לרדוף אותו. ל"כלכליסט" נודע כי הנאמן של מניות אי.די.בי, עו"ד אופיר נאור, קיבל אתמול מבית המשפט את הסמכות לחקור את נסיבות קריסת החברה תחת נטל חוב של 2 מיליארד שקל לבעלי האג"ח.

קראו עוד בכלכליסט

הסמכויות שקיבל נאור כוללות את הסמכות לזמן לחקירה אנשי מפתח באי.די.בי, בהווה ובעבר (מנהלים, יועצים, רואי חשבון, דירקטורים), וכן את הסמכות להגיש נגדם תביעות לאחר שיופיעו בפניו.

עו"ד אופיר נאור, צילום: עמית שעל עו"ד אופיר נאור | צילום: עמית שעל עו"ד אופיר נאור, צילום: עמית שעל

נאור קיבל את סמכויות החקירה לאחר שבקשה קודמת להעניק לו אותן, יחד עם היועץ המשפטי של סדרה ט', עו"ד עמית פינס, הוקפאה בשל מחלקות על גובה שכר הטרחה שיקבלו. לאחר ההקפאה, נאור הגיש בקשה נפרדת, תוך שהוא מוותר על סיכום מראש בנוגע לשכר הטרחה.

"כדי לא לעכב את החקירות, וכיוון שטובת העניין קודמת לנושא השכר, הנאמן, לאחר שיחות עם חלק מהנושים, הגיע להחלטה לקדם את החקירות גם ללא הסדרה מראש של השכר", כתב נאור לבית המשפט. משום שהכנ"ר לא התנגד, השופט חגי ברנר נתן אור ירוק למינוי.

נאור שימש כחוקר גם פעם הקודמת שאי.די.בי קרסה, בעת שהייתה תחת שליטתו של נוחי דנקנר. אז נאור מילא את התפקיד יחד עם עו"ד רענן גרשט. השניים הגיעו לפשרה שבמסגרתה הסכימה משפחת לבנת, שותפתו של דנקנר לשליטה, לשלם 55 מיליון שקל, בעוד שדנקנר ויתר הדירקטורים הסכימו לשלם 175 מיליון שקל - סכום שברובו שולם על ידי חברות הביטוח והגיע לידי מחזיקי האג"ח.

חרף הדמיון, קריסת אי.די.בי תחת שרביטו של אלשטיין היא סיפור אחר מבחינת נאור, שאמר בבית המשפט שלאלשטיין זכויות רבות לאור הזרמת כספים בהיקף אדיר של 3 מיליארד שקל לאי.די.בי מאז הפך לבעל השליטה בה ב־2014.

כדור השלג שהוביל לאובדן אי.די.בי החל להתגלגל כשאלשטיין סירב להזרים לחברה עוד 70 מיליון שקל שעליהם התחייב. בנובמבר אושרה מכירת השליטה בדסק"ש, מה שנותר מאי.די.בי, לקבוצת משקיעים בראשות מגה אור. אלשטיין ערער על ההחלטה, אך הסיכויים שלו להפוך אותה קלושים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות