אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד 3,735 אובחנו היום עם קורונה, כמעט רבע מהישראלים קיבלו חיסון שני צילום: שלו שלום

דיווח שוטף

עוד 3,735 אובחנו היום עם קורונה, כמעט רבע מהישראלים קיבלו חיסון שני

מתוך כ-50 אלף בדיקות שנבדקו מחצות, 7.6% חזרו עם תשובה חיובית לקורונה. 119 חולים נפטרו מתחילת השבוע כתוצאה מסיבוכי הנגיף, ומניין הנפטרים עומד על 5,244 בני אדם

10.02.2021, 20:30 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם 

 

19:47 - עוד 3,735 אובחנו היום עם קורונה, כמעט רבע מהישראלים קיבלו חיסון שני

משרד הבריאות עדכן הערב (ד') את נתוני תחלואת הקורונה בישראל, ומהם עולה כי נכון לעכשיו מגמת הירידה בשיעור המאומתים נשמרת. 3,735 בני אדם אובחנו מחצות עם קורונה, ומתוך כ-50 אלף הבדיקות שנערכו 7.6% חזרו עם תשובה חיובית. מניין הנפטרים עומד על 5,244 בני אדם, 6 מהם הלכו לעולמם היום. מתחילת השבוע נפטרו 119 חולי קורונה.

כמעט רבע מהישראלים קיבלו את מנת החיסון השנייה וקרוב ל-15% מחכים למנה השנייה. כ-34 אלף קיבלו היום חיסון ראשון, וכ-46 אלף את המנה השנייה. עוד עולה מנתוני משרד הבריאות כי 81% מהישראלים בני 90 ומעלה קיבלו שתי מנות חיסון וכך גם 80% מהישראלים שבשנות ה-80 לחייהם, 87.3% בקרב הגילים 70 עד 79, 69.5% אצל בני 60 עד 69 ו-51.8% בקבוצת הגיל 50 עד 59. 

 

עוד עולה מהנתונים כי 31.8% מהישראלים שבשנות ה-40 לחייהם כבר קיבלו את מנת החיסון השנייה וכך גם 16.9% מקבוצת הגיל 30 עד 39 ו-12.7% מהצעירים שבשנות ה-20 לחייהם.

מחלקת קורונה בבית החולים זיו בצפת, צילום: איי פי מחלקת קורונה בבית החולים זיו בצפת | צילום: איי פי מחלקת קורונה בבית החולים זיו בצפת, צילום: איי פי

17:55 - הקנס לנכנסים לארץ ללא בדיקת קורונה בתוקף יעמוד על 2,500 שקל

הממשלה אישרה כי כל הנכנסים לארץ דרך מעברי הגבול היבשתיים, הימיים והאוויריים יידרשו להציג בדיקת קורונה בתוקף (שבוצעה 72 שעות לפני יציאתם מהמדינה שממנה מגיעים). הקנס על הפרת תקנה זו יעמוד על 2,500 שקל החל מיום ראשון. כמו כן, כל הנכנסים לארץ יחויבו בבדיקה נוספת אחרי כניסתם שתתבצע במעבר הגבול עצמו או במקום הבידוד מטעם המדינה. על הפרת תקנה זו גובה הקנס יעמוד על 3,500 שקל והיא תיכנס לתוקף בתוך 24 שעות.

16:17 - בכירים במשרד הבריאות: שוקלים להשתמש בחיסוני מודרנה בשגרירויות ישראל בעולם

בכירים במשרד הבריאות אמרו ל-ynet כי אחת האפשרויות הנשקלות באשר לחיסוני חברת מודרנה היא הוצאתם לשגרירויות ישראל ברחבי העולם לצורך חיסוני העובדים. במקביל נשקלת הגעה מרוכזת של דיפלומטים ישראלים ארצה לצורך חיסונים. 

חיסון של מודרנה, צילום: איי פי חיסון של מודרנה | צילום: איי פי חיסון של מודרנה, צילום: איי פי

12:00 - פרופ' וקסמן המייעץ למל"ל: "הקלות? ניאלץ לבחור בין סגר רביעי לתחלואה קשה"

פרופ' אלי וקסמן ממכון ויצמן, שעמד בראש הצוות שייעץ למל"ל בניהול משבר הקורונה, הזהיר השבוע בישיבת הממשלה שישראל עלולה להגיע ל-10,000 מתים ול-30 אלף חולים קשה. למרות אזהרתו, הוחלט שמתחילים לצאת מהסגר.

 

לשאלת אולפן ynet אם הוא עומד עדיין מאחורי המספרים האלה, השיב: "בוודאי. המספרים האלה תקפים במקרה שתהיה התפרצות נרחבת ובלתי נשלטת של התחלואה. החיסון, שבטווח הארוך יוכל לפתור או הבעיה או להיות כלי מרכזי בפתרון שלה, אינו מספק פתרון מלא כרגע. כדי למנוע התפרצות נרחבת, נדרש חיסון של כ-90% מהאוכלוסייה, כולל הילדים, ואנחנו רחוקים מזה. יש אוכלוסייה פגיעה בהיקף גדול, שהדבקה נרחבת שלה תביא לאלפי מתים ולעשרות אלפי חולים קשה. אנחנו כמובן לא נגיע למצב הזה כיוון שנעצור לפני כן, אבל צריך להבין שכבר היום שולי הביטחון שלנו מאוד קטנים. התחלואה היא ברמה מאוד גבוהה. התחלואה הקשה היא כזו שמערך האשפוז מתקשה לתת מענה הולם לכל החולים. עלייה לא גדולה של 30%, 50% בתחלואה הקשה תביא למצב שרוב החולים קשה לא יוכלו לקבל טיפול ראוי, ושיעורי התמותה יעלו".

 

פרופ' וקסמן נשאל איפה ישראל תהיה בעוד חודש, וענה: "אי-הוודאות מאוד גדולה. הקלות יביאו לעלייה בתחלואה, ללא ספק. הקצב שבו זה יקרה הוא קשה להערכה, מכיוון שיש גורמים לא ידועים רבים, כמו מידת היעילות של החיסון במניעת הדבקה ובמניעת תחלואה קשה. אנחנו צריכים לנהוג מאוד בזהירות, לעשות צעדים מאוד קטנים עם מרווחי זמן גדולים שיאפשרו לנו לתקן טעויות. כרגע אנחנו לוקחים סיכון שבעוד מספר שבועות נגיע למצב שהתחלואה הקשה תהיה ברמה כזאת שניאלץ לבחור בין סגר נוסף לבין תחלואה ותמותה בהיקפים גדולים".

 

אלי וקסמן אלי וקסמן אלי וקסמן

 

09:55 - שיעור החיוביים אתמול - הנמוך זה 4 שבועות; ירידה במספר החולים קשה

שיפור קל בשיעור הבדיקות החיוביות, רגע לפני חזרת חלק מהתלמידים לגנים ולבתי הספר: אתמול (יום ג') מספר המאומתים לקורונה היה 6,062 ושיעור החיוביים היה הנמוך ביותר מאז 16 בינואר - 7.8%. בסך הכול התבצעו אתמול כ-78 אלף בדיקות קורונה. בבתי החולים מאושפזים 1,606 חולי קורונה, 1,020 מהם במצב קשה. 317 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מספר הנפטרים מאז פרוץ המגפה עומד על 5,223, לאחר שאתמול נפטרו 35 חולי קורונה. מאז חצות נפטרו עוד שלושה חולים. 

אתמול קיבלו 65,424 ישראלים את מנת החיסון הראשונה ו-65,048 את מנת החיסון השנייה, ובסך הכול 24.13% מהישראלים קיבלו את שתי מנות החיסון. כ-15% קיבלו את המנה הראשונה - וממתינים בקוצר רוח לקבל גם את המנה השנייה.

 

09:45 - שירות התעסוקה: ביממה האחרונה נרשמו 2,290 דורשי עבודה חדשים

שירותי התעסוקה מעדכן: ביממה האחרונה נרשמו 2,290 דורשי עבודה חדשים, כאשר מאז יום ראשון, 27 בדצמבר, היום בו החל הסגר, נרשמו בסך הכל 182,761 דורשי עבודה חדשים, ומתוכם 122,835 נרשמו מאז הודק הסגר המהווים 67.2% מכלל הנרשמים מאז תחילת הסגר השלישי.

08:45 - רק כ-10% יחזרו מחר ללימודים רגילים בבית הספר

 

בדיקת ynet מעלה כי הרוב הגדול של התלמידים יישארו בבית גם מחר. לפי משרד הבריאות, ביישובים הירוקים והצהובים גרים 22.5% מתושבי ישראל. כ-450 אלף מתגוררים בערים "הכתומות הגבוליות", ומעט פחות מכך בשכונות בערים הגדולות שבהן יורשו להתקיים לימודים. המשמעות: ביישובים ובשכונות שבהם ניתן יהיה ללמוד בגנים ובבתי הספר מתגוררים רק כ-30% מהתושבים בארץ. אבל רק ארבע שכבות (א'-ד') מתוך 12 יחזרו לבתי הספר, ולכן רק כעשירית מהתלמידים ישובו מחר לבתי הספר ללימודים "רגילים". היתר ימשיכו בזום, פרט לאפשרות של למידה בקבוצות קטנות בשטח פתוח.

לימודים בעידן הקורונה, צילום: רויטרס לימודים בעידן הקורונה | צילום: רויטרס לימודים בעידן הקורונה, צילום: רויטרס

08:30 - 3.6 מיליון איש חוסנו בישראל נגד קורונה, יותר מ-60% מהם קיבלו את המנה השנייה

 

לפי נתוני ההתחסנות של משרד הבריאות כ-3.6 מיליון איש חוסנו בישראל נגד קורונה, מתוכם יותר מ-2.22 מיליון קיבלו כבר את המנה השנייה של החיסון. לפי שר הבריאות יולי אדלשטיין, אתמול חוסנו ברחבי הארץ במנה הראשונה או השנייה כ-130 אלף בני אדם. אדלשטיין קרא לאנשים שטרם התחסנו: "אל תקשיבו לפייק ניוז, לכו להתחסן!".

מתחסנים לקורונה, צילום: שלו שלום מתחסנים לקורונה | צילום: שלו שלום מתחסנים לקורונה, צילום: שלו שלום

08:15 - חשש בישראל: מועצת זכויות האדם תגנה אי אספקת חיסונים לפלסטינים

בישראל עדיין לא התאוששו מההחלטה של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, ובקרוב תנחת מכה נוספת - והפעם מכיוון המועצה לזכויות אדם של האו"ם שיושבת בז'נבה.

מדיווחים שהגיעו למשרד החוץ עולה כי במושב השנתי של המועצה, שייפתח בעוד כשבועיים ויימשך חודש ימים, צפויות לעבור כמה החלטות בעייתיות מאוד לישראל - ובכלל זה עדכון של "הרשימה השחורה" של חברות שפועלות בהתנחלויות, הקמת מנגנון מעכב וסעיף שמגנה את ישראל על כך שבתור "כוח כובש" לא התחייבה לספק חיסוני קורונה לפלסטינים.

המושב יתקיים בין התאריכים 22 בפברואר ל-19 במרץ בז'נבה. בשל מגפת הקורונה, המושב יתקיים ללא משלחות מהבירות - ונאומי ראשי מדינה ושרי חוץ יועברו בפתיחת המושב בצורה מקוונת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות