אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עלייה קלה במדד אמון הצרכנים בינואר צילום: רויטרס

עלייה קלה במדד אמון הצרכנים בינואר

לפי הלמ"ס, מפרסום הלמ"ס עולה כי המדד עלה בינואר למינוס 15%; באפריל, עם החלת הסגר הראשון, המדד כבר הגיע למינוס 31%

10.02.2021, 13:01 | דורון ברויטמן

אמון הצרכנים בכלכלה הישראלית ממשיך להשתקם, לאחר שבחודש ינואר עמד מדד אמון הצרכנים על 15%- לעומת 16%- בדצמבר. כך על פי פרסום של הלמ"ס הבוקר. העלייה באמון הצרכנים מצביעה על מגמת שיפור בציפיות הציבור, ומגיעה על רקע התקדמות מבצע החיסונים "לתת כתף" ופתיחת האפשרות לחיסון לכל קבוצות הגיל, ולמרות נתוני התחלואה הגבוהים עדיין.

 

קראו עוד בכלכליסט

 

מדד אמון הצרכנים נע בטווח שבין מינוס 100 לבין פלוס 100. ככל שערך המדד קרוב יותר לרף העליון, כך הוא מעיד על אופטימיות גדולה יותר בקרב הפרטים, וככל שערך המדד קרוב יותר לרף התחתון, כך הוא מעיד על פסימיות רבה יותר. מדד שקרוב לאפס מצביע על היעדר ציפיות לשינוי במצב הקיים.

 

 

 

לא חל שינוי בכוונה לרכוש מוצרים גדולים בשנה הקרובה, צילום: אריאל בשור לא חל שינוי בכוונה לרכוש מוצרים גדולים בשנה הקרובה | צילום: אריאל בשור לא חל שינוי בכוונה לרכוש מוצרים גדולים בשנה הקרובה, צילום: אריאל בשור

המדד מורכב מממוצע של ארבעה מאזנים: השינוי שחל במצב הכלכלי של משק הבית ב-12 החודשים האחרונים; השינוי הצפוי במצב הכלכלי של משק הבית ב-12 החודשים הבאים; השינוי הצפוי במצב הכלכלי בישראל ב-12 החודשים הבאים; והכוונות לרכישות גדולות, כגון רהיטים ומוצרי חשמל, ב-12 החודשים הבאים בהשוואה ל-12 החודשים האחרונים.

בערכי ארבעת המאזנים המרכיבים את המדד לא חל שינוי של ממש. המאזן המתייחס לשינוי שחל במצב הכלכלי של משק הבית בשנה האחרונה עומד על 24%- לעומת 26%- בדצמבר; המאזן המתייחס לשינוי הצפוי במצב הכלכלי של משק הבית בשנה הקרובה עומד על ערך חיובי של 4% לעומת 3% בדצמבר; המאזן המתייחס לשינוי הצפוי במצב הכלכלי במדינה בשנה הקרובה עומד על 13%-, בדומה לדצמבר; המאזן המתייחס לכוונות של הפרטים לרכישות גדולות בשנה הקרובה בהשוואה לשנה האחרונה עומד על 26%- לעומת 28%- בדצמבר.

מאז תחילת המשבר בישראל, במהלך חודש מרץ, נרשמה ירידה בערך מדד אמון הצרכנים ובמאזנים המרכיבים אותו. כך, עם החלת ההגבלות על האוכלוסייה ועל פעילות המשק במרץ, ירד המדד מערך של 6%- בפברואר ל-22%-, ובחודש אפריל, עם החלת הסגר הכללי הראשון, ירד המדד ל-31%-. בחודשים מאי-אוגוסט ניכר שיפור בערך המדד, אולם הסגר השני במהלך תקופת חגי תשרי הוביל לירידה נוספת לכדי 28%-.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות