אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טבע עקפה את תחזיות השוק; "מנועי הצמיחה סיפקו את הסחורה" צילום: סיון פרג'

טבע עקפה את תחזיות השוק; "מנועי הצמיחה סיפקו את הסחורה"

מנכ"ל חברת התרופות שולץ אמר כי "הצמיחה המהירה במכירות התרופות המקור החדשות" תרמה לתוצאות הטובות מהצפוי, אבל בשיחת אנליסטים הבהיר כי אין לצפות בקרוב לצמיחה בתחום הרכישות או להתקדמות בפרשות המשפטיות; טבע סיימה את הרבעון עם הכנסות של 4.5 מיליארד דולר ורווח נקי של 68 סנט למניה

10.02.2021, 14:07 | סופי שולמן

טבע עקפה את תחזיות השוק ברבעון הרביעי והאחרון של 2020: חברת התרופות סיימה את הרבעון עם הכנסות של 4.5 מיליארד דולר ורווח נקי של 68 סנט למניה. ציפיות האנליסטים עמדו על הכנסות של 4.37 מיליארד דולר ורווח נקי של 62 סנט למניה.   

קראו עוד בכלכליסט

"מנועי הצמיחה המרכזיים שלנו הניבו תוצאות ואבני דרך מבטיחות. הביצועים שלנו בגנריקה קיבלו דחיפה מההשקה המוצלחת של הגרסאות הגנריות עבור HIV-1 Truvada® ו- Atripla® בארה"ב", אמר המנכ"ל קאר שולץ. "עם המבט לעתיד, אנו נמשיך לבצע אופטימיזציה בשרשרת התפעול שלנו, בפורטפוליו ובצבר המוצרים, לשפר את הרווחיות ולייצר מזומנים, בעת שאנו ממשיכים במסלול כמתוכנן, להחזיר את חובנו ולעמוד ביעדים הפיננסיים ארוכי הטווח", הוסיף המנכ"ל.

 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

"תוצאות הרבעון הרביעי היו טובות מן הצפוי בעיקר בעקבות צמיחה מהירה במכירות של תרופות המקור החדשות יחסית אוסטדו ואג'ובי. מכירות אוסטדו לטיפול בדיסקינזיה קפצו ב-36% ל-185 מיליון דולר ברבעון הרביעי, ואילו מכירות אג'ובי לטיפול במיגרנה עלו ב-42% ל-36 מיליון דולר", אמר שולץ.

את 2020 כולה סיימה טבע עם הכנסות של 16.6 מיליארד דולר, בדומה ל 2019, והרווח הנקי הסתכם ב-2.57 דולר למניה.

במקביל ממשיכה טבע להתייצב ברמה התפעולית עם תזרים מזומנים חופשי, שיגיע ב-2021, בדומה לשנתיים האחרונות, לקצב של מעט יותר מ-2 מיליארד דולר. על פי טבע, תזרים זה אמור לאפשר לה לעמוד בלוח התשלומים של החוב שנתיים קדימה ללא קושי. טבע נעלה את 2020 עם חוב של 25.9 מיליארד דולר, ירידה של מיליארד דולר בלבד לעומת תום 2019.

בחברה הסבירו כי הצמצום הקטן יחסית נובע מתנודות המטבע, שכן חלק גדול מהחוב נקוב ביורו שהתחזק משמעותית לעומת הדולר בשנה האחרונה. למעשה החברה החזירה כמעט 2 מיליארד דולר אבל החוב פחת רק במיליארד דולר. עם זאת, מאז כניסתו של שולץ לתפקיד ב-2017, התכווץ החוב של טבע ב-10 מיליארד דולר. השיפור נובע מתהליכי התייעלות שצפויים להימשך גם השנה ויכללו סגירת 11 אתרי ייצור ברחבי העולם, כך שהחברה אמורה להגיע ל-61 אתרי ייצור לעומת 80 שהיו לה לפני שלוש שנים.

 

שולץ אמר היום כי הכוונה היא להמשיך עוד את התהליך ולהגיע אף ל-50 מפעלים בלבד. תוכנית הקיצוצים הנרחבת שיישם שולץ מאז כניסתו לתפקיד מנכ"ל טבע, ואשר כללה גם פיטורים של אלפי עובדים בישראל, החזירה את החברה לשולי רווח תפעולי של 28%, בדומה למה שהיה בהיעדר תחרות גנרית לקופקסון. וזאת לאחר שב-2019 צלל שיעור הרווח התפעולי ל-25% בלבד מתוך ההכנסות.

שולץ אמר היום כי טבע מנהלת משא ומתן עם מספר חברות שמפתחות חיסוני קורונה לסיוע בייצור. בשלב זה עוד לא נחתם אף הסכם אבל בחברה מסבירים כי מדובר הן בחברות שכבר קיבלו אישור FDA והן בכאלה שעוד לא. אם ייחתם הסכם, החיסונים יהיו מיועדים לשוק הגלובלי ולא רק לישראלי. באחרונה נחתם הסכם כזה בין פייזר לנוברטיס, יצרנית תרופות גדולה שאמורה לסייע בעמידה בביקושים העולמיים לחיסון .עם זאת, במונחי השפעה על הביצועים העסקיים של טבע לא יהיה מדובר באירוע מהותי.

"אל תצפו למהלכים גדולים בשנים הקרובות בתחום הרכישות להתנעת הצמיחה", אמר  שולץ, "אנחנו רוכשים מוצרים בשלבי פיתוח מוקדמים יחסית ובונים את הצנרת העתידית אבל לא נעשה רכישות גדולות וגם לא נגייס הון".

מעבר להיעדר הצמיחה, שכרגע לא נראית באופק, ממשיכות להעיב על טבע הפרשיות המשפטיות שבהן היא מעורבת ובראשן פרשת משככי הכאבים שכבר הייתה כפסע מחתימה על פשרה, אך מגפת הקורונה גרמה לעיכוב ותוספת חוסר וודאות. "אנחנו קרובים להסדר, אבל עדיין אין חתימה בעתיד הקרוב", אמר שולץ בשיחה עם האנליסטים, "כדי שתהיה חתימה צריך להיווצר לחץ שנוצר לרוב עם פתיחת משפטים, אבל מכיוון שבתי המשפט בארה"ב סגורים, זה לא קורה ולכן אני לא אופטימי לגבי מועד החתימה", הוא הסביר.

שולץ ניצל את השיחה גם כדי לעקוץ את החוקרים האמריקאיים בפרשה השניה שבה נחשדת טבע במעורבות בקרטל שתיאם מחירי תרופות גנריות והעלה אותן דרמטית. "באחרונה פורסמו נתוני מחירים בארה"ב ובאירופה שהראו כי תרופות גנריות בארה"ב זולות יותר מאשר באירופה, כך שאם אנחנו היינו מעורבים בקרטל תיאום מחירים, הרי שמדובר בקרטל הגרוע בהיסטוריה".

שולץ העריך כי הפעילות הגנרית, שבה נכללות, עדיין ללא פירוט בשלב זה, גם תרופות ביוסימלר החדשות שהשיקה החברה בשנה האחרונה, תמשיך להיות יציבה ולתת כרית שנתית של 4 מיליארד דולר בשורת ההכנסות לטבע. "הגנריקה היא לא דלי קרח שנמס כפי שאמרו בעבר, אלא אולי מכונת קרח שמייצרת קרח בקביעות וביציבות. אני לא אומר שנעלה שם ל-6 מיליארד דולר, אבל גם לא נרד ל-2 מיליארד דולר. למרות שחיקת המחירים, הפעילות תצמח בקצב חד ספרתי בתקופה הקרובה".

לפי שולץ, טרוקסימה, גרסת ביוסימלר, שהיא מעין גנריקה מתוחכמת יותר המיועדת לטיפול במספר סוגי סרטן, הגיעה לנתח של 24% מהמרשמים בשוק והוא צופה כי הנתח יגדל למרות הצטרפות של מתחרים גנריים חדשים. לטבע יש כיום עוד כעשרה מוצרי ביוסימילר בשלבים שונים של פיתוח.

החברה מעריכה כי את 2021 היא תסיים עם הכנסות של 16.8-16.4 מיליארד דולר ורווח למניה של 2.7-2.5 דולר למניה. תזרים המזומנים החופשי צפוי לעמוד על 2-2.3 מיליארד דולר. התחזית משקפת ציפייה לשנה דומה נוספת בטבע, ללא פריצת דרך משמעותית מחד, אך מאידך איזון אובדן הכנסות הקופקסון על ידי התרופות החדשות.

טבע צופה כי הכנסות הקופקסון יירדו בשנה הבאה למיליארד דולר לעומת 1.3 מיליארד דולר ב-2020, אוסטדן תתקרב למיליארד דולר גם היא לעומת 638 מיליון דולר ב-2020 ואג'ובי צפויה לייצר הכנסות של 300 מיליון דולר, כמעט כפול לעומת 2020 שאכזבה בתחום זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות